Дім на Учительській, 10 раніше виглядав як типова багатоповерхівка: обшарпані стіни та розбиті під’їзди. Проте у 2014 році мешканці наважилися забрати свій дім у ЖЕКу та створили об’єднання співвласників під назвою «ЮМІР».
Голова об’єднання Олег Побірський розказав, що це скорочення від «юність мрія і реальність». Першим, що зробили у будинку — замінили труби холодної, гарячої води і опалення. Гроші на це отримали від міста, в рамках підтримки розвитку ОСББ.
З того часу жителі кардинально змінили свій дім. Будівля виділяється своїм зеленим кольором на фоні сірих багатоповерхівок.
— У квітні відсвяткували п’яту річницю ОСББ. І за цей час ми повністю утеплили будинок, зробили ремонт всередині під'їздів, поставили LED-лампи з датчиками руху і відеонагляд, замінили труби, заасфальтували прибудинкову територію, зробили у будинку спортзал та кімнату відпочинку, — сказав Побірський.
Питаємо, як вдалося переконати мешканців будинку, що це потрібно?
— Згідно з законом про ОСББ, мав проводити збори один раз на рік. Але за п'ять років ми провели 15 зборів. І в мене люди розуміють, що якщо є якась проблема в будинку, то її потрібно спільно вирішувати: на зборах 18 квітня в мене були всі «За».
А де взяли гроші на всі ці зміни?
— Спочатку самі скидалися, зібрали десь до півмільйона. Нині маємо вже власні кошти об'єднання, які отримуємо з квартплати. Ще брали участь у програмі співфінансування від міської влади 30 на 70, де меншу частку від ремонту платили мешканці, а все інше — за кошти бюджету Вінниці. Одного разу взяли кредит на енергоефективність від Ощадбанку — за 100 тисяч гривень замінили вікна, двері у під'їздах, — відповів Олег Побірський.
Здавалося, що в будинку зробили вже все, що можливо. Але за розповіддю Побірського, вони мають нагальну проблему — затоплення підвалів через аварійні стояки.
— Їх ми поступово замінюємо. Але у підвали я щодня не захожу, тому ліквідацією аварії займалися після того, як вже хлюпає вода. На зборах вирішили, що цю проблему треба усувати, почав працювати з департаментом житлового господарства. Разом розробили систему «розумний будинок», що є першим у Вінниці, — сказав голова ОСББ «ЮМІР».
Датчики на підтоплення. Таких у підвалах будинку встановлено шість штук
Ця система складається з датчиків, які розставили у підвалах. Якщо на обладнання потрапляє вода, то вони передають сигнал на сервер, що через Інтернет повідомляє про аварію голову ОСББ.
Комп'ютер, який збирає інформацію з датчиків
— Якщо стається прорив труб, то мені приходить СМС-ка на телефон та комп'ютер. Також приходить повідомлення, якщо в будинку слабкий тиск холодної води. На комп'ютерне обладнання поставили ще й електричний дзвінок, який сповіщає про біду, у випадку якщо немає інтернету, щоб передати сповіщення на телефон, — розказав Побірський.
Він додав, що в будь-який момент може побачити в реальному часі, який тиск у мережі, температуру опалення на вході та виході з будинку. Показники можна завантажити у вигляді графіка, всі дані зберігаються протягом 90 днів.
Скільки коштувала ця система?
— Коштом ОСББ виготовили проектно-кошторисну документацію за 2700 гривень. Аби облаштувати цю систему, взяли участь у міській програмі співфінансування 30/70, де жителі дому сплатили меншу частину. Усе разом орієнтовно 10 тисяч гривень. Дала і змонтувала обладнання вінницька фірма «Промавтоматика», — сказав голова ОСББ «ЮМІР».
У перший рік існування ОСББ, на Учительській, 10 поставили загальнобудинковий лічильник опалення. Олег Побірський може чітко фіксувати, скільки споживає гігакалорій їх дім та регулювати подачу тепла, щоб зменшувати платіжку за опалення.
Але тепер їх багатоповерхівка відмовляється від централізованого опалення.
— У будинку 80 квартир, з яких 50 вже на індивідуальному опаленні. За останні роки платіжка за опалення зросла в кілька разів, тому на останніх зборах вирішили повністю перейти на індивідуальне опалення, — сказав Побірський. — А систему «розумний будинок» ми хочемо вдосконалити. Поставити додаткові датчики тиску холодної води, аби ми мали чітку інформацію по всьому будинку. І переставити датчики температури з труб опалення на труби гарячої води.
Голова ОСББ розказав, що ціна гарячої води — 90 гривень 10 копійок за один кубометр — є фіксованою. Тобто, такий тариф сплачують за воду, температурою і 65 градусів, за воду, яка підігріта до 35 градусів.
Але система «розумного будинку» дозволить людям фіксувати актуальну температуру гарячої води і, на перспективу, платити диференційну ціну.
— Хочемо з департаментом житлового господарства та «Вінницяміськтеплоенерго» укласти нову угоду, в якій домовимося про ціни на гарячу воду відповідної температури. Щоб, для прикладу, гаряча вода температурою 65 градусів, коштувала 90 гривень, а вода з температурою 30 градусів — 45 гривень. Такого типу угоди, наскільки мені відомо, ще немає. Тому ми будемо першими і в цьому, — сказав Олег Побірський.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер