До редакції звернулися мешканці дому на Пирогова, 59А. У цій величезній багатоповерхівці на 240 квартир ще в 2009 році створили об’єднання співвласників. Але глобальних змін, таких як утеплення фасаду, заміна даху та ремонт труб — немає. У цьому звинувачують голову об’єднання співвласників Зінаїду Душко, яка, за їх словами, не хоче звітувати перед мешканцями та не бажає покинути свою посаду.
У той же час пані Зінаїда пояснила журналісту, що на масштабні проекти потрібно збирати гроші й на це не погоджуються мешканці всіх квартир. Тоді як, щоб підтримувати будинок в нормальному стані, жінка намагається заощаджувати на всьому.
ОСББ «Велика родина-240», яке є найбільшим у Вінниці, було створене майже 10 років тому. Як згадує жителька будинку, що представилася Галиною Павлівною, мешканці були не задоволені якістю послуг ЖЕКу.
— На Лялі Ратушній тоді зробили перше ОСББ. Ми туди пішли й нам дуже сподобалося. Нам жителі пояснили, що коли керуєш будинком самостійно, то воно краще. У нас так і було одразу. Але згодом, на жаль, ставало тільки гірше. Будинок поступово «розсипається», бо немає капітальних ремонтів.
Пані Галина повела у підвал під її під’їздом. Показала численні латки на трубах, які не утеплені. А потім каже, що гарячої води в будинку немає, бо прорвало трубу між під’їздами. І ще під час оглядин, жителі дізналися, що в їх підвалі живе безхатько.
— Нічого собі! У нас у підвалі завелися бомжі! Он, навіть речі вже тут висять, — казала Галина Павлівна.
Піднімаємося на поверхню, де розмовляємо з іншими мешканцями дому. Родина Марини Кравчук купила тут житло, бо вважала, що «при ОСББ жити краще»
— Гадали, що тут буде краще, ніж при ЖЕКові. А в результаті, не знаємо, що в нашому будинку відбувається. Хоча видно, що голова ОСББ працює. Якщо щось прорвало — вона викликає бригаду та оперативно ремонтують. Але глобальних змін немає. Ні утеплення, ні нових доріжок, ні лавок — нічого.
Далі прогулюємося подвір’ям, яке забите машинами. Для дітей тут немає жодних розваг, крім побитих гойдалок. Це, за словами Марини Кравчук, також є недопрацюванням чинної голови об’єднання.
— Немає нормальних дитячих майданчиків. Немає урн для сміття. А ще дерева, які всохли, ніколи не зрубуються. Про те, що у середині будинку, я взагалі мовчу! Елементарно за ті гроші, які ми здавали, можна було б зробити ремонт у під'їздах. Я сплачую щомісяця 200 гривень за утримання будинку, а на що їх витрачають, не знаю.
Далі її сусідка Олеся Слободянюк розказала, що голова об’єднання не хоче звітувати перед жителями.
— Я та інші мешканці вимагали дати фінансову звітність, інформацію про тих, хто працює у нашому об'єднанні, скільки отримує коштів. Від неї чула тільки відповідь: «Ви не маєте права!», — розказала Олеся. — Як це так? Ми ж співвласники багатоповерхівки та це майно наше. А ще вона не хоче збирати людей на збори. Вирішили зробити їх самі у квітні. Запрошували голову, а вона не з'явилася.
Жінка показала побиті стіни під’їзду. Розказала про ліфти, які ламаються по кілька разів на день. Та про старі вікна у під’їздах. Деякі з них закриті плівкою, а не склом.
— Розумієте, більша частина жителів усього дому не задоволені роботою Зінаїди. Ми хочемо її зняти та призначити іншу людину, яка зможе покращити наш спільний дім. Тоді як Зінаїда нині «годує» нас порожніми обіцянками та каже, що щось зробить, але не сьогодні, — казали Марина Кравчук та Олеся Слободянюк.
Журналіст поспілкувався й з головою об’єднання Зінаїдою Душко, аби дізнатися відповіді на питання, що так хвилюють жителів ОСББ «Велика родина-240».
— Я голова об'єднання майже сім років. До цього там була інша голова, яка відмовилися працювати у 2011 році. Багато зробила, щоб підтримувати будинок в належному стані, — розказує Зінаїда. — Замінила труби холодної води, заасфальтувала доріжку, яка раніше була болотом. Якщо в будинку трапляються пориви, то я міняю труби.... Та ще багато іншої роботи було!
Жінка розказала й про випадок, коли мешканці вимагали фінансову звітність.
— Вдерлися до мене у квартиру. Вимагали фінансову звітність, хотіли побачити, хто працевлаштований в об'єднанні, а я не можу показати ці документи. Там крім прізвищ, є персональні дані, ідентифікаційні номери!
Зінаїда Душко запевнила, що самі жителі не хочуть утеплення всього дому.
— Я розбиралася в програмі «70 на 30». Сказали в мерії, що на утеплення будинку потрібно щонайменше шість мільйонів, з яких ми маємо сплатити 30% — а це 1,5 мільйона гривень. Усього з цілого будинку на цю програму погодилися тільки жителі 90 квартир, підписів яких не достатньо. Навіть один під'їзд не вдалося утеплити, адже багато противників цього утеплення.
Крім того, голова ОСББ пояснила, що й капітальні ремонти в будинку важко зробити, бо мешканці не хочуть платити за це.
— У нас найнижчий тариф у будинку 3,04 гривні за квадратний метр. Жителі не хочуть його піднімати. А тих грошей, що ми збираємо — не вистачає на всі ті зміни у будинку, які хочуть мешканці. Доводиться заощаджувати на всьому. У нас є резервний фонд, в якому зібрали 60 тисяч гривень. Якщо його пустити на ремонт труб чи на дитячі майданчики, то не буде на ліфти, які цього року мають капітально ремонтувати.
На кінець розмови Зінаїда Душко висловилася, що її роботою не задоволені лише одиниці.
— Оця молодь, яка стверджує, що я нічого не роблю. Вони зібрали свої збори десь місяць тому, куди мене не запросили. У «вайбері» створили переписку, де обливали мене брудом та казали, що в мене родина працює в ОСББ. Ніхто тут з моїх родичів не працює. Але я роблю, багато роботи зроблено. Якщо молодий стане на мою посаду, то він просто завалить цю роботу.
— Усе, що трапляється в ОСББ — вирішують його співвласники. Шукати допомоги у міській раді не потрібно. Якщо люди не задоволені роботою голови об’єднання, то вони мають її зняти на зборах та призначити іншого керуючого. До того ж, потрібно дивитися в статут об’єднання співвласників. Можливо, там є ще члени правління, які можуть переобрати голову. Ще один шлях — створити ініціативну групу серед мешканців, які за два тижні до зборів пройдуть поміж квартирами, розкажуть про ситуацію, яка склалася у будинку та зберуть більшість жителів дому. Тільки цими способами можна переобрати голову.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер
Але. 3 грн/м2? Про які ремонти мова? Електроенергія, ліфти, двірник, інженерка, я хз як вони вписуються у 3 грн, які нафік ремонти? Яке УТЕПЛЕННЯ? Люди зглузду з'їхали.