Податки, пенсії, соціальна допомога: що змінилося для вінничан з січня?

- Перший місяць нового року приніс із собою чимало змін: стала більшою мінімальна зарплата, збільшилися прожиткові мінімуми.
- А це зростання «тягне» за собою пенсії, податки для ФОПів та різноманітні види соціальної допомоги.
- Що нам приніс початок 2024 року? Розповідаємо про важливі зміни.
Тарифи на комунальні послуги не зростуть, поки триває воєнний стан. Натомість через ухвалення Державного бюджету-2024, два рази зростатиме мінімальна зарплата. У січні — з 6700 до 7100 гривень, а з квітня — до 8000 гривень. Погодинна мінімальна оплата також зросте до 42,6 грн у січні, а з квітня — до 48 гривень.
Зміниться й розмір прожиткового мінімуму. Загальний показник прожиткового мінімуму зросте з нинішніх 2 тисяч 589 гривень до 2 тисяч 920 гривень.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб складатиме 3 тисячі 23 гривні, для дітей віком до шести років — 2 тисячі 563 гривні, для дітей від шести до вісімнадцяти років — 3 тисячі 196 гривень, для людей, які втратили працездатність — 2 тисячі 361 гривні.
Пенсії та податки зростуть
Останнє значення вплине на мінімальні пенсії: у січні вони складатимуть 2 тисячі 361 гривню. А максимальна пенсія в Україні — 23 тисячі 610 гривень. Наступна індексація усіх пенсій відбудеться з 1 березня 2024 року.
А до мінімальної зарплати прив'язані чимало показників, зокрема граничні розміри доходу для фізичних осіб-підприємців (далі ФОП - авт.). З січня 2024 року ліміти для ФОПів є такими:
- річний дохід для платників першої групи (167 мінімальних зарплат) – 1,185 млн грн;
- для другої групи (834 мінімальні зарплати) – 5,921 млн грн;
- для третьої групи (1 167 мінімальних зарплат) – 8,285 млн грн.
У разі перевищення цих лімітів ФОП автоматично переводиться на іншу групу або на загальну систему оподаткування.
ФОПи першої групи сплачують єдиний податок у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для працездатних (з січня — 302,3 гривні), другої групи — 20% від мінімальної зарплати (1 тисяча 562 гривні). Фактичні ставки податку можуть бути меншими, їх розмір встановлює місцева влада.
Для ФОПів третьої групи ставки не змінюватимуться: 5% — для неплатників ПДВ, 3% — для платників ПДВ. ФОПи також сплачують ЄСВ в розмірі 22% від мінімальної зарплати. З 2024 року розмір ЄСВ для відрахувань підприємцями зросте до 1 тисячі 562 гривні з січня та 1 тисячі 760 гривень — з квітня.
Соціальні виплати на дитину
Батьки новонароджених мають право одноразово отримати «Пакунок малюка», який містить найбільш необхідні речі для дитини: підгузки, пелюшки, ковдри, шкарпетки, одяг, предмети дитячої гігієни, рушник, іграшку.
Але замість «бебі-бокса», ще з 2021 року, батьки за власним бажанням можуть отримати грошову компенсацію. Через зростання прожиткового мінімуму ця сума протягом 2024 року складатиме 7 тисяч 689 гривні (компенсація становить три прожиткових мінімуми на дітей віком до шести років - авт.).
Допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Максимальний розмір допомоги у 2024 році становитиме:
- на дітей віком до шести років — 2 тисячі 563 гривень;
- на дітей віком від шести до вісімнадцяти років — 3 тисячі 196 гривень.
Розмір допомоги на дітей, над якими встановлені опіка чи піклування, також залежить від прожиткового мінімуму і зросте у 2024 році. Ця допомога виплачується в розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку та 3,5 прожиткового мінімуму для дітей з інвалідністю.
З січня такі виплати для дітей до шести років становитимуть 6 тисяч 407,5 гривні, з інвалідністю – 8 тисяч 970,5 гривні. Для дітей від шести до вісімнадцяти років ці суми становитимуть 7 тисяч 990 гривень та 11 тисяч 186 гривень відповідно.
Нова вартість харчування дітей-пільговиків
Виконком Вінницької міської ради затвердив нову вартість харчування пільгових категорій, яке традиційно оплачується з міського бюджету.
За словами директорки департаменту освіти міськради Оксани Яценко, коштом бюджету громади передбачене харчування для майже 13,5 тисяч вихованців закладів освіти Вінницької міської громади. На це з місцевого бюджету на 2024 рік виділено понад 77 мільйонів гривень.
На одноразове харчування для учнів з-поміж окремих категорій дітей у школах виділятимуть 50 гривень. У цю суму входить комплексний та поживний обід.
На одноразове харчування у комунальних дитсадках з січня виділятимуть:
- для дітей, віком від одного до чотирьох років — 48 гривень;
- для дітей, віком від чотирьох до шести (семи) років — 64 гривні.
Вартість харчування для дітей та учнів «Вінницької спеціальної школи для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку» складатиме від 48 до 73 гривень — залежно від віку вихованців.
До переліку пільгових категорій відносяться:
- діти-сироти;
- діти, позбавлені батьківського піклування;
- діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах;
- діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;
- діти з числа внутрішньо переміщених осіб;
- діти, які мають статус дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;
- діти з-поміж осіб, визначених у статті 10 та 101 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- діти із сімей, у яких один із батьків є учасником бойових дій або отримав інвалідність внаслідок російсько-української війни (з 2014 року і по сьогодні - авт.).
Раніше, нагадаємо, розповідали про те, на які лікарні Вінниччини найчастіше скаржаться і чому
Читайте також:
Вінницька область на 12-му місці: представили новий всеукраїнський рейтинг
«Бюджет треба повністю переробити» — На слуханнях розглянули плани Вінниці на 2024 рік
Хто найбагатший серед мерів міст на Вінниччині? Ми подивилися їх декларації
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Inna PasihnikДопомогу тільки тут... цікаво а чому інші держави самі можуть себе забезпечити..
-
Vita ShvartsmanДеньги? Идите бляди работать а не только воровать пропивать и требовать надоели голодранцы попрошайки воры и убийцы
-
DimaЗробили їх разом
-
ГалинаДійшли до межі.