Об’єднання співвласників будинків є одним з популярних способів управління. Але це не ідеальна схема. Про мінуси та плюси ОСББ розповів голова одного з таких об’єднань - військовий на пенсії Микола Катюха, який продовжує “воювати” з комунальними підприємствами.
- ОСББ у нас створили ще в 2010 році, - розповідає 64-річний Микола Якович. - Власне, наш будинок ніколи і не був під ЖЕКом, тому немає з чим порівнювати. Зараз, облаштовуємо подвір’я, робимо клумби, збираємося розширяти паркінг. І за шість років довелося збільшити плату на утримання будинку лише на 26 копійок!
Недобудова для пільговиків
Будинок на 200 квартир передали громадянам пільгових категорій безкоштовно ще в 2010 році. Як розповів голова правління Микола Катюха, через те що будинок купили за державні кошти, його не добудували.
Будинок на Стрілецькій, 1 (колишня Червоноармійська), в якому утворено ОСББ
- Коли забудовник дізнався, що це буде не елітний будинок, а дім для “пільговиків”, то почав халтурити, - каже 64-річний голова. - І як результат, нам дістався недобудований будинок без під’їзду для пожежників, з одним резервним кабелем та без дитячого майданчику. Тому ми вже на “першому році життя” будинку - зробили ремонт та зареєстрували ОСББ.
Приходиться “воювати” в судах
Але проблеми ще залишились - тут немає газопостачання, люди користуються електроплитами. І для 16-поверхового будинку є лише один резервний кабель, який веде від електромереж. Хоча їх повинно бути мінімум два.
Один з мешканців будинку викупив приміщення під продуктовий магазин.
Дахова котельня, яку обслуговувала компанія забудовника - вже кілька років у власності міської влади. І тепер “Вінницяміськтеплоенерго” виставляє величезні рахунки за гарячу воду, яку тільки підігріває. Бо як каже голова ОСББ, правління будинку закуповує воду у “Водоканалі”, і обслуговує труби.
- Я три роки по судам ходив, у мене цілий том із листами до керівників департаментів, мерії, писав ще Януковичу, Порошенко, Тимошенко, - обурюється голова ОСББ Микола Катюха. - Але ні від кого немає відповіді. І нам приходиться платити за кожний куб холодної води майже 40 гривень (хоча тариф на холодну воду - 7 гривень), і ще вносити абонплату близько 2 гривень за квадратний метр. Ніби гарячу воду нам подають з міста!
Ось такі клумби з дерев'яним парканом є біля кожного під'їзда
Ще мешканці будинку хотіли б дитячий майданчик. Але в них дуже мала прибудинкова територія, і вони не можуть створювати власне подвір’я за її межами. Більш детально Микола Якович розповів про переваги та недоліки створення об’єднання співвласників.
Плюси ОСББ
1. Швидке реагування на аварію
В 16-поверховому будинку знаходиться майже весь необхідний персонал - є електрик, сантехник, дві прибиральниці. І головний бухгалтер, яка відповідальна за кожну “копійчину”.
- Так, колектив згуртований, а головне - тверезий! - каже голова ОСББ. - Хоча, коли лінуються, треба давати прочуханки.
2. Розмір внесків на утримання будинку залежить від мешканців
Будинок дуже великий - 16 поверхів на три під’їзди. І його не просто утримувати. Але загалом, ОСББ себе виправдовує - під’їзди чисті, ліфти справно працюють, а біля будинку вже влаштовують клумби. Як раніше розказав Микола Катюха, плату на утримання будинку він збільшив лише на 26 копійок за шість років.
3. Черговість ремонтів залежить від мешканців
- Ми майже кожного року робимо поточні ремонти. Ось плануємо перекласти плитку на сходах, думаємо розширити паркінг, бо машин стало багато, - розповів Микола Якович.
4. Кошти ОСББ використовуються винятково на будинок
- Повз нашого бухгалтера не проскочить жодна копійка, - каже голова ОСББ. - А коли треба щось закупити для будинку - відремонтувати, знайти новий кран, тощо - то вибираємо найкращого постачальника, в якого адекватна ціна і якісна продукція.
Мінуси ОСББ
1. Проблема прямих договорів
ОСББ “Червоноармійська 2” має єдиний рахунок на комунальні послуги. Так, гроші за використану воду, електрику, опалення мешканці будинку перераховують на рахунок ОСББ. А далі бухгалтер надсилає їх на рахунки відповідних комунальних підприємств як юридична особа.
2. Неплатежі
- Часто буває таке, що мешканці не платять за комунальні послуги, і борг нараховують за кілька місяців, - каже голова ОСББ Микола Катюха. - Ми завжди спочатку розмовляємо з боржниками - з’ясовуємо, що сталось в людини. Бо всі можуть потрапити в скрутну ситуацію, від цього ніхто не застрахований.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Але людям, які звикли перекладати свій обов"язок утримувати будинок на ЖЕКи, важко зрозуміти, що саме люди повинні слідкувати за порядком, адже це їх майно