На перетині вулиць Шевченка та Бойка будують підземний контейнерний майданчик. Роботи почалися наприкінці березня і тут хочуть поставити шість сміттєприймачів — по три для вологих та сухих відходів. Їх обладнають сонячними панелями для автономного енергоспоживання, а ще системою, яка повідомляє про заповненість контейнерів.
До цього у Вінниці, протягом 2018-2019 років побудували вже три таких підземних смітника: на Льва Толстого, Замостянській та вулиці Мури.
— Сміттєприймачі не розраховані на листя, зелені відходи, крупногабаритне сміття, — каже директор департаменту комунального господарства Володимир Ніценко. — Не варто вкидати сміття, якщо індикатори на баку світяться «червоним». Це значить, що бак заповнений, кришка заблокована. Після цього підземний контейнерний майданчик надсилає сигнал «Ековіну», що потрібно забрати переповнений контейнер.
Ніценко називає, що перевага цієї конструкції — це те, що відходи зберігаються під землею, чим не створюють дискомфорту: немає неприємного запаху, негативного враження від накопичення відходів.
— Під контейнерним майданчиком є шар гідроізоляції, який не допускає потрапляння фільтрату зі сміття у грунт, — каже керівник департаменту комунального господарства. — А от про електровитрати, то підземні сміттєві майданчики мають живлення від сонячних панелей. Ця зима була м'якою і показала, що енергії від сонця цілком достатньо для роботи. На випадок поломок — є аварійне електрозабезпечення, з акумулятора.
Питаємо, які перспективи подальшого будівництва таких контейнерних майданчиків?
— Цього року ми планували зробити три об’єкти. Поки робимо один. Чи вдасться зробити заплановане — поки незрозуміло, бо зараз карантин і пандемія коронавірусу, — відповів Володимир Ніценко.
«Розумні» смітники чимало коштують. Будівництво майданчика на перетині вулиць Шевченка-Бойка, закупівля обладнання, його монтаж та налагоджувальні роботи коштує загалом 1 мільйон 240 тисяч гривень.
Підряд отримала компанія зі Жмеринки «Синдикат Компані», яка до цього зробила подібні смітники на вулиці Мури (за 1 мільйон 311 тисяч гривень) та на Замостянській, біля РАЦСу (за 1 мільйон 316 тисяч гривень).
Перший підземний контейнерний майданчик виготовляла фірма «Актив-Строй» на вулиці Льва Толстого, що у 2018 році коштувало 1 мільйон 30 тисяч гривень.
Водночас, капітальний ремонт наземного смітника з облаштуванням накриття коштує від 128 до 537 тисяч гривень. Виходить, що в середньому, різниця у ціні між підземним і наземним майданчиком — 3,7 рази.
Чи варто встановлювати підземні смітники?
Читайте також:
«Катаються на педалях та закидають багато сміття» Вінничани ламають підземні смітники
Як у Вінниці на місці м'ясокомбінату будують гіпермаркет
Без води під час карантину живуть мешканці будинків на Станіславського
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Закупити на ці гроші припарати та маски