Сьогодні, 26 квітня, тривала позачергова сесія облради. На ній розглянули кілька десятків питань і серед них «Про зміни в організації діяльності обласних бібліотек»
Це рішення обласні чиновники бажають ухвалити ще з січня 2018 року. Коротко про те, що воно змінює та кого стосується:
Як пояснював тоді очільник обласного департаменту культури Станіслав Городинський, це потрібно заради того, щоб «віддати Вінницькій міськраді приміщення, що нині займає бібліотека імені Франка».
Переселити бібліотеку та розташувати повністю музей Української Марки — такі плани у мерії ще з травня 2017 року. Попри такі наміри — питання майже рік є у підвішеному стані. А це не грає ні на користь бібліотекам, ні музею.
У лютому депутати піднімали це питання, але рішення не прийняли. Домовилися створити робочу групу та опрацювати більш детально питання оптимізації.
Щоправда, від діяльності групи, проект рішення мало змінився: процес реорганізації та злиття бібліотек залишився таким, як і був.
З «оновленим» проектом рішення виступив голова Вінницької облради Анатолій Олійник на сесії, 26 квітня. Він закликав колег підтримати рішення.
Перша спроба — безуспішна. «Рішення не прийнято» — констатував Олійник.
Його заступник — Олександр Крученюк — запропонував переголосувати, що підтримали. Але, друга спроба — і знову «Рішення не прийнято»: 41 «За», 1 «Проти», 1 «Не голосували». Без зайвих розмов депутати почали розглядати інші рішення.
Онлайн-трансляція позачергової сесії Вінницької облради.
Чи влаштовує бібліотекарів план переселення, який розробили чиновники?
— Як воно буде? Чесно кажучи, не знаю, — казала заступниця директора бібліотеки Франка Ірина Рудковська. — Навіть не була в тому приміщенні та не знаю, чи вистачить його для потреб нашого закладу. Тим паче, рішення не прийнято депутатами обласної ради, приміщення не звільнили, і коли це буде — невідомо.
Працівники медбібліотеки, яку збираються виселити з будинку на Льва Толстого, 22, бачать, що чиновники хочуть зруйнувати їх книгозбірню.
— У нас 90 відвідувачів щодня, понад 27 тисяч на рік. От такі «непопулярні». Але за цим рішенням ми маємо просто встати та все залишити: приміщення, техніку і книжковий фонд передаємо дитячій бібліотеці, — казала директорка медбібліотеки Галина Берладин. — Ходили до Тімірязєвки і Морозова (директорка бібліотеки - авт.) розказала, що у них немає вільних приміщень. Отже, аби всунути нас, потрібно буде когось «вигнати». Як відділ не зможемо робити те, що робимо зараз. А медики втратять свій «тил», який зараз мають. І це під час медичної реформи! За фактом, руками депутатів облради робиться спроба знищити нашу бібліотеку.
Що робить ця бібліотека для медиків у матеріалі: «Усі медики області — наші читачі».
Питання приміщень болюче і для музею марки на Соборній, 24. Зараз цю будівлю займають спільно дитяча бібліотека Франка та музей. Як розказала директорка закладу Катерина Антонюк, вони не можуть виставити навіть один відсоток усієї експозиції раритетних марок. Тоді як запит у суспільстві на такий музей є, про що запевняла Антонюк.
Стіни музею — це і є стелажі. На них зо двадцять рамок з листами та марками, де є короткі пояснення про історію експонатів. Більше зробити неможливо, бо відвідувача це буде лише плутати.
— У нас багато відвідувачів, оскільки наш музей є єдиним таким закладом в Європі. За перший рік роботи (2017 рік - авт.) відвідало понад шість тисяч людей. Теперішніх приміщень нам не вистачає: у двох залах розмістили менше одного відсотка від колекції марок Якова Балабана. Не можемо розставити усе за хронологією, робити тематичні експозиції… Усе впирається у відсутність квадратних метрів.
Щоправда, бібліотечне «перетасування» знову залишили без рішення. Ймовірно, це питання піднімуть знову — на наступній сесії облради.
Читайте також:
Фото: архів «20хвилин», Вінницька облрада
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 11 від 12 березня 2025
Читати номер