Обласні бібліотеки в центрі Вінниці хочуть «переселити». Навіщо це треба?

  • Три заклади на Соборній та Льва Толстого пропонують «перетасувати» між собою
  • За словами чиновників, це треба, щоб вивільнити приміщення для Музею марки на Соборній та оптимізувати роботу непопулярних бібліотек
  • Проте, таке рішення мають прийняти на сесії Вінницької облради, яка буде аж у березні.
Обласні бібліотеки в центрі Вінниці хочуть «переселити». Навіщо це треба?
Обласні чиновники зазначають, що оптимізація потрібна, бо шукали новий дім для бібліотеки Франка. Їхні приміщення на Соборній займатиме музей української марки

Чиновники підготували зміни до діяльності кількох бібліотек, які працюють за кошти обласного бюджету в центрі Вінниці. Про це є опубліковане рішення на сайті облради, яке склали на комісії з питань освіти і культури, 22 січня.

Яких бібліотек воно стосується і що змінює? Пояснюємо дуже коротко.

Науково-медична бібліотека, яка знаходиться у будинку на Льва Толстого,11 припиняє існувати як окремий заклад. Її переселяють у бібліотеку Тімірязєва, де створять з книжного фонду медичний відділ.

Будівлю на Льва Толстого, 11 зараз займає науково-медична бібліотека

Дитяча бібліотека Франка переїжджає у будівлю на Льва Толстого,11 та об’єднується з бібліотекою для юнацтва. Остання знаходиться навпроти — на Льва Толстого,22. Створюється заклад «Вінницька обласна бібліотека для дітей та юнацтва».

Розгорнута версія у матеріалі: «Бібліотечна перетасовка: закривають бібліотеку, а дві інших поєднують»

Навіщо «оптимізація» бібліотек

Таке рішення розробили в управлінні культури та мистецтв Вінницької ОДА. Керівник управління Станіслав Городинський пояснив «оптимізацію» бібліотек тим, що обласна влада підшукувала нове приміщення для бібліотеки Франка.

— Міська влада бажає забрати свої приміщення, які зараз займає дитяча бібліотека,— сказав Городинський.

У Тімірязєвці з'явиться медичний відділ. В нього увійдуть книги з науково-медичної бібліотеки

— Чи враховували книжкові фонди бібліотек перед переселенням? От наприклад, тільки в бібліотеці Франка понад 80 тисяч книжок. Чи вдасться їх помістити у новій будівлі? — запитав журналіст.

— Звісно, помістяться! Ми знайшли найкращий варіант, який може бути. Побудувати нову бібліотеку не можемо. А науково-медичну бібліотеку оптимізуємо, бо в них немає відвідувачів. Тим паче, краща медична бібліотека є в Медуніверситеті. Зрозумійте, ми намагаємося підходити до ситуації раціонально, а не виганяємо людей на вулицю, — сказав керівник управління культури ОДА Станіслав Городинський.

Можливо, потреби в оптимізації закладів й не було. Якби не піднімалося питання щодо звільнення приміщень, які є у комунальній власності Вінниці. Це майже 400 квадратних метрів у будинку на Соборній, 24.

Минулого року міська влада побажала розмістити тут музей української марки, що є єдиним таким закладом в Європі. Існуючих приміщень не вистачає. Зараз другий поверх будинку в центрі міста займає дитяча бібліотека Франка. Про це ми розповідали у матеріалі: Дитячу бібліотеку виселяють з Соборної. ЇЇ місце займе музей марки

заступниця директора бібліотеки Франка Ірина Рудковська. Фото з архіву "20хвилин"

Чи влаштовує бібліотекарів їх нове приміщення, яке пропонують чиновники?

— У цьому рішенні йдеться не тільки про переселення, а й про об'єднання з іншою бібліотекою. Тобто будуть єдині відділи комплектування, бібліографії, методичні та інше. Як воно буде? Чесно кажучи, не знаю, — розказала заступниця директора бібліотеки Франка Ірина Рудковська. — Навіть не була в тому приміщенні та не знаю, чи вистачить його для потреб нашого закладу. Тим паче, рішення не прийнято депутатами обласної ради, приміщення не звільнили, і коли це буде — невідомо.

А що вІдповіли працівники медбібліотеки? Читайте в матеріалі: «Усі медики області — наші читачі». Чи треба переселяти медичну бібліотеку

Без приміщення не буде розвитку

Питання приміщень болюче і для музею марки. Як розказала директорка закладу Катерина Антонюк, вони не можуть виставити навіть один відсоток усієї експозиції раритетних марок. Тоді як запит у суспільстві на такий музей є, про що запевняла Антонюк.

— У нас багато відвідувачів, оскільки наш музей є єдиним таким закладом в Європі. За перший рік роботи (2017 рік - авт.) відвідало понад шість тисяч людей. Теперішніх приміщень нам не вистачає: у двох залах розмістили менше одного відсотка від колекції марок Якова Балабана. Не можемо розставити усе за хронологією, робити тематичні експозиції… Усе впирається у відсутність квадратних метрів.

Стіни музею — це і є стелажі. На них зо двадцять рамок з листами та марками, де є короткі пояснення про історію експонатів. Більше зробити неможливо, бо відвідувача це буде лише плутати.

— На другому поверсі буде все інакше. Зможемо створювати персональні експозиції, які присвячені видатним людям та визначним періодам історії України. На марках це ж все є зображено, — сказала директорка закладу Катерина Антонюк. — Плануємо зробити виїзні експозиції школами Вінниччини. Ще у планах різні майстер-класи. Наприклад, відвідувачі зможуть ставити штемпелі на листах, робити печаті з сургучу. Можливо будемо залучати вінницьких реконструкторів історичних подій.

Проте, чи буде переселення обласних бібліотек в центрі міста та чи отримає музей марки площі для розширення — це вирішать на сесії обласні депутати. Вона має відбутися у березні. А далі (якщо рішення приймуть) триватиме довгий процес перевезення бібліотек.

Як вижити бібліотекам у світі, де є Інтернет? Досвід ЄС

У еру комп'ютерних технологій книгозбірні у своєму традиційному вигляді більше не такі затребувані, як ще кілька десятиліть тому. Аби вижити, треба змінюватися.

На порталі Читомо розповідають, як виглядають бібліотеки у різних країнах Європи та як їм вдається залишатися популярними для відвідувачів.

У німецькій бібліотеці в Мюнхені вирішили орієнтуватися на молодь. А саме — друковані видання заміняють на аудіо та відео; книги обирають за трендовими темами, які відслідковують в соцмережах; розробили новий, мінімалістичний дизайн; запустили бібліотеки в автобусах, онлайн-бронювання книг, яке працює цілодобово.

Аби читачі мали доступ до друкованих книг цілодобово, бібліотекарі Польщі їх оцифровують. У 2016 році там відсканували понад два мільйони книг!

Бібліотека в німецькому Штутгарті крім книгозбірні є й постійним місцем для модних фотосесій

У Румунії бібліотеки стають місцем для постійних заходів: від читань поезії до бізнес-розвитку. А влітку бібліотекарі виходять на вулицю та створюють літературні кафе у паркових зонах. Там проводять майстер-класи, публічні читання та клуби для спілкування.

«Бібліотеки Великобританії — це також місце неформального спілкування молоді. Раніше 70% простору там займали книжки, а тепер – відвідувачі. Читацький квиток можна отримати через Інтернет. 60% жителів країни мають читацькі квитки, і бібліотек там більше, ніж «Макдональдсів» — пишуть на ресурсі Читомо

Бібліотека в Амстердамі

А у голландському Амстердамі 8-поверхова бібліотека взагалі є однією з туристичних цікавинок. Вона дощенту наповнена книгами, фільмами, музикою, іграми, що приваблює читачів з усього світу.

Фото, використані в матеріалі: автора статті та з публікацій на порталі Читомо.

Коментарі (2)
  • Roman Yashyk

    Хтось може мені людині яка читає книги а з недавніх пір англійські книжки в оригіналі для чого зараз існують бібліотеки?
  • Алекс

    А вот музей марки это прям мощи да поместите его сразу в мэрии Проблем то и библиотеки выселять не надо и придурковатых чиновников меньше станет
12:00 Три багатодітні вінничанки отримали почесне звання «Мати-героїня» 11:10 Фото дня: Тарас Бульба продовжує вимагати “повернути Кобзаря” 10:42 Проїзд в маршрутках подорожчає до 6 гривень вже з липня 10:36 Вінниця 24 травня: незначні ДТП, двічі гасили займання біля лісу та проблеми з вигрібними ямами play_circle_filled photo_camera 09:40 На Довженка затримали вінничанку, яка у дитячому візку перевозила наркотики photo_camera 09:00 Курс валют у Вінниці на сьогодні, 25 травня 2018 року 07:20 Яку погоду чекати вінничанам сьогодні, 25 травня. Прогноз 20:20 Воротарю чемпіонів області із команди ВДПУ наснилася перемога в серії пенальті photo_camera 20:02 Купатися у Південному Бузі не варто. Воду визнали непридатною, а в ґрунті знайшли яйця аскарид play_circle_filled photo_camera 17:54 У центрі зайнятості пропонують тимчасову роботу. Що це таке? 17:00 Завтра жителі однієї вулиці дев'ять годин сидітимуть без світла 16:42 Вінницькі майстри альфа гравіті 20 хвилин виконують вправи у повітрі photo_camera 16:10 Вітер, дощ та похолодання: синоптик поділилася прогнозом на 26-30 травня photo_camera
photo_camera

У області минулої доби бетонна опора розчавила легковий автомобіль. Постраждала пасажирка автомобіля.

photo_camera play_circle_filled

На жителя Барського району минулої доби напали невідомі. Вони були озброєні та вкрали у чоловіка автомобіль, який він продавав.

photo_camera

Працівник одного з департаментів Вінницької міської ради взяв хабар. Неправомірну вигоду було взято технікою.

photo_camera

Синоптик Наталка Діденко поділилася попереднім прогнозом погоди на найближчі дні. Вона прогнозує грози, але зазначає, що...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up