"Двері широкі, але замість омріяного унітазу - дирка". "Вже є унітаз, але двері завузькі". Це лише уривки з дописів, що писала Раїса Панасюк на фейсбуці про пошуки елементарного та зручного для себе туалету Вона людина на візку. Таких у нашій області – близько трьох тисяч. А доступних туалетів для візочників - на пальцях перерахувати.
«Шалений мандрівник» - так називається проект від громадської організації молоді з обмеженими фізичними можливостями «Гармонія». Суть проста - люди на візках мандрують Вінниччиною і доводять, що ніщо не може стати на шляхи тих, хто прагне нових вражень.
Перша поїздка мандрівників була у Бушу, Ямпільського району. По дорозі активісти Гармонії вирішили реалізувати ще один свій проект: операція «шукаємо доступний туалет». За європейськими стандартами ширина дверей має бути не менша за 0,9 метрів для доступного в’їзду візка. Крім того біля унітазу (це має бути обов’язково унітаз, та ні в якому разі не дірка) встановлюють поручні з нержавіючої сталі для того, щоб людина могла пересісти з візка на унітаз.
Рано вранці 29 липня два десятка мандрівників сіли в автобус “Богдан” та мікроавтобус “Мерседес” і поїхали до Буші. З Вінниці туди майже 157 кілометрів. Поїздка в одну сторону зайняла чотири години часу. Чому так довго? Тому що мандрівники зупинялись, щоб моніторити вбиральні на АЗС.
- Що важливо для мандрівника? Забезпечити базові потреби: десь поїсти і знайти туалет... Якщо їжу можна взяти з собою, то туалет дуже шукаємо. І щоб був доступним. Заїхали в Клембівку та зупинились біля заправки і... До туалету навіть доїхала, двері широкі, але замість омріяного унітазу - дирка, - написала голова ГО «Гармонія» Раїса Панасюк на своїй сторінці у Фейсбуці.
Не була облаштована для людей з інвалідністю і заправка в місті Томашпіль. Проїхали ще близько 10 кілометрів та перед Ямполем по дорозі знов побачили АЗС. Але це вже була брендова «ОККО».
На жаль, і на цій заправці виникли проблеми:
- Туалети є на дворі, але не доступні. Працівники заправки запропонували та занесли сходами до іншого цивілізованого туалету. Вже є унітаз, але двері завузькі, - пише вже в наступному дописі Раїса Панасюк.
Під’їжджаючи до Буші мандрівникам трапилась ще одна заправка. Але і там були проблеми.
Всього по дорозі мандрівники перевірили чотири АЗС. І як результат жодна не пристосована для людей на візках.
- На кожній заправці ми залишили довідник про те, як повинен бути облаштований туалет для людей з інвалідністю. Також залишили в Книзі скарг та пропозицій відповідний запис, - розказує журналістці авторка проекту Людмила Нецкіна.
На території самого заповідника теж стикнулись з деякими проблемами. Зокрема, не було рівних доріжок, тому візочникам було тяжко пересуватись. Також до деяких споруд учасників заносили волонтери, оскільки були високі підйоми. Але труднощі не завадили насолодились красивим краєвидами та зараз активісти вирішують, коли поїдуть в наступну подорож. Вже визначили маршрут, який охопить три місця – Вороновицю, Немирів та Тульчин.
Керівник проекту Людмила Нецкіна сподівається, що з часом проект «Шалені мандрівники» набуде міжнародного характеру й люди з інвалідністю матимуть змогу подорожувати країнами світу.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер