Жваве зацікавлення вінничан темою Замкової гори розпочалось 20 серпня, коли у мережі з’явилося фото, на якому екскаватор працює на верхній частині гори. Як виявилось, будівництво у підніжжя Замкової гори планує проводити фірма «Укрпромтех». Там мають збудувати торгівельно-сервісний комплекс.
Побачивши екскаватор на горі, вінничани почали хвилюватись за збереження археологічної пам'ятки і написали петицію у міську раду з проханням розірвати договір з «Укрпромтех». Поки що відповіді на неї не надали.
Ми спілкувались із забудовником, який запевняє, що готовий зробити все згідно правил, і згоден фінансувати розкопки гори перед початком будівництва. За словами директора департаменту архітектурно-будівельного контролю Олександра Чернеги, всі роботи на горі призупинені, поки відповідні фахівці з охорони культурної спадщини, можливо, це будуть археологи, не проведуть там дослідження і не нададуть висновки. Що стосується документів на будівельні роботи, то вони у забудовника всі є, і в нормах закону.
Реагуючи на суспільний резонанс навколо забудови біля підніжжя Замкової гори Центр історії Вінниці опублікував графічні матеріали просторової концепції історико-туристичного комплексу «Замкова гора». Їхнім автором є Євген Совінський.
Як кажуть в Центр історії, концепція «Замкова гора» передбачає відтворення стилізованих дерев’яних башт, музеєфікацію пам’ятки, створення амфітеатру та літньої сцени, ложі для перегляду вистав тощо.
Усі капітальні споруди «Вінницького замку» розміщені у цокольному поверсі, заглибленому на три метри в землю. Надворі спроектовані легкі, розбірні конструкції, котрі встановлюються лише на час проведення масових заходів. Як читаємо на сайті Центру, вони сподіваються, що ці матеріали стануть у нагоді під час визначення подальшої долі пам’ятки археології місцевого значення.
Ця концепція, додамо, була створена впродовж 2017-го Центром історії Вінниці спільно з ГО «Вінницьке історичне товариство», ГО «Креативний простір» та презентована навесні 2018 року. Тоді наші журналісти писали матеріал з презентації, і в коментарях до нього вінничани говорили, що це хороша ідея. Валерій Коп, наприклад, вважав, що це гарна справа, яка доповнить перелік туристичних місць.
«Це заохотить туристів приїжджати у наше місто. Тільки треба робити якісно, брати приклади з розвинених міст і зважати на їхні помилки», — писав вінничанин.
Як говорив директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен, зазначена концепція розроблялася з умовою максимального збереження культурного шару, рельєфу та залишків православного кладовища ХVIIІ століття.
На цій ділянці археологи виявили низку культурних шарів, як розповідає нам директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришин. Серед них — трипільське поселення IV-III тис. до н.е., городище VIII-VII ст. до н.е., слов’янське поселення XIII ст.
— Сам термін «Замкова гора» пов'язаний з будівництвом тут дерев’яно-земляного укріплення у 1512 році за старостування князя Костянтина Івановича Острозького, — каже Федоришин.
Завідувач сектором охорони культурної спадщини Управління культури і туризму Вінницької ОДА Михайло Потупчик теж підтвердив нашим журналістам, що частина Замкової гори є археологічною пам’яткою місцевого значення.
Читайте також:
Як масові свята впливають на поширення «ковіду»? Аналізуємо статистику
Концерти просто неба та подарунки для глядачів: як і коли філармонія відновлює роботу?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 48 від 27 листопада 2024
Читати номер
Андрей
Александр Двирный