Мобілізовані тепер без зарплати на старій роботі. І ще чотири зміни нового закону про працю

Мобілізовані тепер без зарплати на старій роботі. І ще чотири зміни нового закону про працю
 • Закон «Про оптимізацію трудових відносин» почав діяти з 19 липня. Так, роботодавцям дозволили не нараховувати середній заробіток мобілізованим до війська працівникам.
 • Верховна Рада розширила список підстав для звільнення, серед яких з’явилося «припинення трудового договору через відсутність роботи».
 • Дрібних змін багато. Ми розповідаємо про п’ять основних новацій трудового законодавства.

Верховна Рада ухвалила закон № 2352-ІХ, який отримав неофіційну назву закон «Про оптимізацію трудових відносин». Він вносить зміни й до трудового законодавства, і до першого трудового закону, який був ухвалений на початку повномасштабної війни №2136, і до інших нормативних актів у сфері праці.

— Відверто кажучи, його прийняття було очікуваним, — розповідає у своєму влозі юристка Оксана Кучерова. — Ані Кодекс законів про працю, ані інші «мирні» нормативні акти в цій сфері не були пристосовані до умов воєнного стану. А вже прийнятий воєнно-трудовий закон №2136 містив лише базові правила трудових взаємовідносин і не повністю відповідав усім потреба на практиці.

Отож, закон вже опублікований в офіційному виданні парламенту Голос України, і його норми почали діяти з 19 липня. Що саме він змінив у трудових відносинах?

Відео дня

Зміни для мобілізованих працівників

Новий закон вносить зміни до частини 3 статті 119 Кодексу законів про працю, а саме скасовує обов'язок роботодавця зберігати середній заробіток за працівниками на час їхньої військової служби. 

Але за мобілізованими працівниками роботодавець все ще повинен зберігати їхнє робоче місце та посаду. От тільки добровольців ТрО зміна щодо скасування нарахування заробітку не стосується, зауважили в команді експертів MCFR Кадри.

До слова, норму про скасування виплати заробітку, наразі хочуть оскаржити через петицію до президента України.

«Виплата зарплати за основним місцем роботи для багатьох хлопців, які виконують бойові завдання та захищають нашу країну — це єдиний вид доходу на утримання їх родин. Також це єдині кошти на існування, бо багато з мобілізованих не отримують зарплату як військовослужбовці ЗСУ, або отримують її не в повному обсязі. Прошу звернути на це увагу», — зазначила авторка петиції Ольга Шахова.

Підтримати її звернення можна ТУТ.

Уточнили правила шестиденного робочого тижня

Законодавець уточнив тривалість робочого часу: для працівників на об’єктах критичної інфраструктури — в оборонній сфері, у сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо — він може буди збільшений до 60 годин на тиждень. А працівникам, які за законодавством мають право на скорочену тривалість робочого часу — не більше 40 годин на тиждень.

До того ж рішення про переведення працівників критичної інфраструктури на шестиденний робочий тиждень тепер приймає виключно роботодавець. Раніше на це потрібен був дозвіл військово-цивільної адміністрації.

Нові підстави для звільнення

Так, з ініціативи роботодавця, тепер можна буде звільняти працівника «у зв'язку з неможливістю забезпечення працівника роботою, яка визначена трудовим договором»; «у зв'язку зі знищенням або відсутністю виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій».

— Проте таке звільнення вимагає дотримання певної процедури. І головне — виплати вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку цього працівника, — зауважила юристка Оксана Кучерова.

Окрім того, в законодавстві прописали ще дві нових причини для звільнення:

 • Звільнення у зв'язку з відсутністю на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль.
 • Припинення трудового договору у зв'язку зі смертю/визнання безвісти зниклим/оголошення померлим працівника

Такі ж підстави діють й для роботодавців з-поміж ФОПів.

Зміни у правилах надання відпустки

Попередній воєнно-трудовий закон передбачав, що працівник має право на оплачувану 24-денну основну відпустку. Ця норма тепер уточнена. Мовляв, якщо у працівника є більше днів невикористаної відпустки, то отримати їх він може за рішення роботодавця. А якщо людині відмовлять у відпустці понад 24 календарних днів, то невикористана частина відпустки переноситься на період після скасування або припинення воєнного стану.

І ще скасовано право працівника перевести грошову компенсацію за невикористані ним дні щорічної відпустки на інше підприємство, установу чи організацію. Тобто, на нове місце роботи цієї людини.

— Тож роботодавцю потрібно виплачувати працівникові компенсацію за невикористану відпустку в будь-якому разі. Навіть у разі звільнення за переведенням, — прокоментувала юристка Оксана Кучерова.

Та наостанок в цьому пункті — змінено строк виплати відпускних. Нова норма закону звучить так: «зарплата працівникам за весь час відпустки виплачується до початку відпустки, якщо інше не передбачено трудовим або колективним договором».

Раніше законодавством було встановлено, що виплата відпускних відбувається за три до початку оплачуваної відпустки.

Уточнили правила призупинення трудового договору

З воєнним станом у законодавстві з’явилася норма «призупинення трудових відносин». Це не є звільненням з роботи, а тимчасовим призупиненням виконання цієї роботи працівником за домовленістю з роботодавцем.

Новий закон уточнив правила призупинення дії трудового договору: зокрема, встановлено обов'язок повідомляти працівника про скасування дії призупинення за десять календарних днів, аби людина після цього строку приступила до виконання роботи. І ще встановлено вимоги до наказу про призупинення, яке не може бути прихованим покаранням. Та також передбачено право працівника оскаржити такий наказ до Держпраці.

А от дрібних змін, який вносить закон у трудове законодавство, є ще більше. Бо документ займає 14 сторінок друкованого тексту. З повним текстом можна ознайомитись ТУТ.

Опитування

Чи потрібні були такі зміни у трудове законодавство?

Профспілки — проти!

Після набуття чинності нового трудового закону, Федерація профспілок України опублікувала заяву до парламенту, що такі зміни у законах про працю — «це підступний удар в спину трудящим».

«Наслідки такого парламентського рішення не складно спрогнозувати: масове порушення прав працівників, їх безконтрольні звільнення, зростальне безробіття та вимушений від’їзд найбільш кваліфікованих і економічно активних працівників з України. Під загрозою опиняться кадрове забезпечення реформ, розвиток економіки і подальші євроінтеграційні кроки української держави. Буде підірвано спроможність набуття членства України в ЄС», — спрогнозували у Федерації профспілок. 

У цій організації закликають президента України Володимира Зеленського накласти вето на прийнятий закон № 2352-ІХ, аби захистити конституційні права на працю громадян.

Раніше, нагадаємо, ми розповідали, які зміни приніс перший трудовий закон, ухвалений під час війни з росією.

 

Читайте також:

Дають гроші на бізнес, які можна не повертати. Хто, як і скільки може отримати?

«Покажуть дорогу незрячим». UBC Group планує співпрацю з виробничим підприємством УТОС

«Треба впевнено йти вперед». Історії переселенок, які працевлаштувалися в Вінниці

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (38)
 • MAX Records

  Зае..ьись значит меня нах..с работы ,, работы нет,за границу не выедешь,,а депутатам зарплаты подняли 🤣🤣 не как не могут мужиков  и их семьи додушить, ГЕНОЦИД НАЦИИ РУКАМИ ПРАВИТЕЛЬСТВО,
 • Ryna

  Якщо і справді врахувати хитрожопих суддів і прокурорів що окрім оплати за службу в тилу (перетертися за спинами) мають космос гроші то закон справедливий! Робоче місце нехай зберігається. Але і держава має не затримувати виплати за службу і не зменшувати. Економити треба на депутатах які сидять в безпеці та ще й обкрадають країну!
 • Стоп Вийни

  шановни .про яку побиду  можно  говорить и вернем  територии если среди  лета зеленая цыбуля. стоит  150 грн. кг.а помидоры кот растут у нас от  40 до 80 ГРН.кг.и это  в  разгар  лета просто позор.зеленм барыгам  дали карт бланш .никто не контр.цены.а это  означает раз эти конченные не хотят  зан.ценами для населения то они и вернуть  територии не в состоянии.нам льют на  уши .мол  завтра  вернут херсон ище почекаем два  хамерса  .я  это читаю про херсон с  июня.а воз  и ныне там.есть всегда мелкие признаки по кот.можно судить  страну и человека.им просто плевать на нас.а правда  истина в том кто реально погреет руки  это ВПК сша.где уже  военные  заводы работают  в  3 смены.и там  рабочие  бастуют треб.повышения  ЗП.https://news.bigmir.net/world/6824349-v-ssa-bastuiut-rabotniki-zavodov-po-proizvodstvu-istrebitelei-i-bpla

  Ols Kat reply Стоп Вийни

  Ви спробуйте виростити цi помIдори, наробитеся як негр а потiм розкажете нам тут - 40 грн це дорого чи дешево

  Стоп Вийни reply Ols Kat

  мне  хватает того что  я пашу как негр по 12 час. на винн.барыг  мошенников  "роботодавцив"  половина  из них оформл.нелегально или на ФОПа а фоп  это и есть нелегалная работа типа  легальная.кот .платят мне  300  грн.и обязаны  платить  как минимум  800-1000 .так что не умничай.если  для тебя 2 раза в  день полить помидоры и обвязать их на палку  это негр.труд то я не  знаю  что у  тебя в  голове.

  Ols Kat reply Стоп Вийни

  То звiльняйся, вирощуй помiдори на розслабонi i зашибай шаленi бабки продаючи їх по 40 грн, якi проблеми?

  Стоп Вийни reply Ols Kat

  .

  Ols Kat reply Стоп Вийни

  шо значить де? Там же, де i бiльшiсть вiнничан - у батькiв у селi
 • Стоп Вийни

  а тепер по фактам  .в "держави"  створюють скрыту диктатуру на подобии израиля.беспробудная нищета.типа африки.все  ради вийны и все на войну. я писал  уже на  раз  хотел  бы наши  "друзи" закинчення вийны  и побиды именно украины дали  бы эти  хамерсы для обстрела кацапов а войну  можно остан.именно обстр.кацапию.чтобы они там вопили от ракетн.обстрел.и угомонили своего пупутина.для меня все  очевидно.все  будет хуже. незаконно  без  офиц.обьявл войны удерживають  толпу  безраб.людей.чтобы нашими  тушами прикрыться кучке  зеленых   наполионив.кот.предл.нам  не плодитится и собак  продавать и карты.наши  блок.для оплаты счетов  олигарх.ЖКХ  а после  закину про працю-где мы приравнены к  рабам  и поднятия им себе  зарпл.я уверен  эти конченные  тайно торгуются с  путином про выход из  ситуации.все  хотят конца войны .все устали у кого  бы я не спросил.но сейчас в сми  будет такая  же  диктатура .будут на  уши  лить про повернення територ.и все такое на  деле у них  нет чем.они за   8 лет  не создали ни  одного штурм.батальона кот.будет в  гор.условиях  зачищать  територии.для меня  эта власть такая  же опасная как и власть путина.

13:30 Малюк побачив батька вперше на похороні: у Хмільнику прощалися з Героєм, який загинув на війні 12:44 Відключення світла, заклади, які працюють автономно, та інше важливе за 4 грудня у Вінниці 11:58 Вінничанин у квартирі влаштував «художній гурток», на якому розбещував дітей play_circle_filled photo_camera 11:11 Маленьких внесків не буває. Зібрали десять волонтерських організацій, яким можна довіряти Від читача 09:50 Який обирати генератор для помешкання- 8 порад 10:31 Рвучкий вітер та морози: прогноз погоди в Україні 5 грудня 09:44 На Вінниччині сьогодні застосують погодинні черги. Графік відключень світла на 5 грудня 09:10 Зимові акції та знижки на лазерну епіляцію. Позбудьтесь небажаного волосся до літа 2023 (партнерський проект) 08:55 У Ладижині зберігається й досі надзвичайна ситуація: останні повідомлення від штабу 08:14 Дякую ЗСУ за кожен звільнений метр землі! Олег Мейдич (Пресслужба ВО «Батьківщина») 08:00 Сьогодні вітаємо волонтерів. Історія, заборони та прикмети 5 грудня 21:00 ТОП важливих новин на 20minut.ua від 28 листопада по 5 грудня, які ви могли пропустити photo_camera 20:32 ГРВІ та грип. В яких районах Вінницької області найбільше хворіють люди? 20:03 Овнам — ділові успіхи, Дівам — не варто йти на ризик. Гороскоп на тиждень 19:22 «Пункти незламності» у Вінниці: графік роботи, що можна там та заборонено робити play_circle_filled photo_camera 19:03 Полякова стала брюнеткою і зізналася, навіщо пішла на грузинські «Танці з зірками» 18:27 Що робити вінничанам після сигналу «Увага всім!»: алгоритм дій 17:45 У Жмеринському районі під колесами потягу загинув 70-річний чоловік photo_camera 17:33 Кубок області з міні-футболу серед студентських команд виграли майбутні економісти photo_camera 17:02 «Щедрик» Леонтовича в США: відзначать 100-річчя першого виконання «Carol of the Bells» в Нью-Йорку play_circle_filled photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up