«Співає Іванофранківськтеплокомуненерго» — документалка, яка має, мабуть, найдовшу назву в українському кінематографі. Його відзняла команда режисерки Надії Парфан, а авторка назвала свою кінострічку «комунальним рок-н-ролом».
Протягом години побачили два світи франківських комунальників: важка праця над застарілими тепломережами та робота в хорі, який займає призові місця в Україні.
На перших кадрах бачимо, як комунальники співають на урочистому міському святі, де їх представляють районні чиновники.
А вже далі — поринаємо у їхній робочий побут: суворі тепловики відчищають застарілі котли, перевіряють мережі у підвалах, спілкуються з мешканцями багатоповерхівок, що скаржаться на якість послуг.
Головний герой фільму — голова профспілки Іван Гаврилишин — є ідейним натхненником діяльності хору, часто палить цигарки та обурюється, коли його співаки не приходять на репетиції
«Те, що багато людей не ходять на репетиції пов’язано з нашою професійною діяльністю. Перепрошую, але ми не консерваторія, а теплокомуненерго. У нас спочатку тепло, а хор — потім», — каже Іван Васильович художньому керівнику, яка «тренерує» хористів.
Завершується фільм зборами на підприємстві, де обговорюють звіт роботи теплокомуненерго. Робітники питають про зарплати та виплату премій, на що керівник каже: «немає грошей».
Після перегляду стрічки режисерка Надія Парфан поспілкувалася з глядачами.
Чому обрали таку тему для кіно?
— Це дуже персональний для мене фільм, бо мій дід був директором і засновником теплокомуненерго: у 60-х він збудував систему опалення для міста Івано-Франківська. І з того часу ця система особливо не змінилася, там працюють люди, що мого діда ще пам'ятають. Більш того, там усе життя працює моя мама. Вона співає у хорі та одна з тих сопрано, які не прийшли на репетицію. Так у мене виникла ця ідея та потрапити у світ комунальників.
Надія Парфан, режисер
Як суворі комунальники вийшли такими «теплими»?
— У Івано-Франківську є особлива теплота та м’якість у відносинах навіть між незнайомими людьми. Звісно, були суворі комунальники, які відмовилися зніматися. Героями стрічки стали ті, хто йшов на контакт, — каже Парфан. — Але ми застосовували певні хитрощі, як розтопити суворі серця комунальників. Одним з «трюків» стала наша звукооператорка Катерина Герасимчук: тендітна дівчина, яка є дуже крутим фахівцем, фактично мацала суворих комунальників, коли чіпляла їм мікрофони до роби. Цим комунальники були захоплені та охоче знімалися на камеру (сміється).
У стрічці бачимо жахливий стан тепломереж. Чи виділили гроші підприємству після цього фільму?
— Прем'єра була тиждень назад Івано-Франківську. На цей фільм прийшов навіть міський голова. Він прославився тим, що після виступу«Хамерман Знищує Віруси» замовив церковний молебень у концертну залу.
Так от на прем'єрі фільму мер Івано-Франківську вийшов перед повною залою, сказав «Я знаю, це жесть». У якому стані тепломережі — я не знаю, бо не є фахівцем. Те, що я там побачила: у комунальників немає достатньої кількості базових інструментів для ремонту тепломереж. Мій фільм, скоріше, про умови, в яких працюють люди; про бідність людей праці.
Чи є у фільмі постановочні кадри? Бо ваші комунальники співають наче оперні співаки
— Хор, який є у фільмі, справді на 100% складається з комунальників, які не є професійними співаками. Але те, що ви їх відзначили, я передам. Їм буде дуже приємно. Можливо, на наступний ГогольФест у Вінниці запросимо їх заспівати гімн «Кристалу», — сказала режисерка фільму.
«Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго» вийшов у прокат з 17 жовтня. Його показують в кінотеатрах Києва, Львова, Івано-Франківська. Незабаром покажуть в Харкові та Тернополі.
— І мені казали, що ваш кінотеатр «Родина» схвально відгукнувся про наш фільм. Можливо, організуємо кінопоказ і у Вінниці. Тим паче, зараз починається опалювальний сезон, — усміхаючись каже режисерка фільму Надія Парфан.
Перелік кінотеатрів за цим посиланням
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер