Коли ідея була на стадії «зародження», то режисер говорить, що акцент історії мав припасти на події Бою під Крутами. Але згодом епіцентр змістився до місцевих вінницьких подій весни 1920-го року. Приїзд Симона Петлюри до Вінниці і спробу замаху на нього – неможливо було обійти стороною. Тож ця подія стала кульмінацією розв‘язки сюжету.
На тлі боротьби більшовицької та української контррозвідки і шпигунських ігор того часу, розгортається лінія кохання між головними героями. Тут і про довіру, і про одвічний конфлікт батьків і дітей, про совість українського духу, а також про неспокійне життя міста того часу.
Головна героїня Марійка – молода дівчина, яка вірить у Петлюру і світле майбутнє України. Її брат загинув у бою під Крутами, а батько у змові з більшовиками готує замах на Петлюру. Тут і починаються здогадки про те, хто з героїв головний злочинець.
Актори, які зіграли у стрічці – це представники вінницького, столичного і львівського театрів. Для виконавців головних ролей – це був дебют у кіно. І у певних кадрах це було видно.
Ідея фільму – важлива і цікава. Бодай тому, що події відбуваються у Вінниці і завжди цікаво подивитися на те, як жило місто сто років тому. Тим паче у період тимчасового статусу столиці УНР. Для того, щоб почати «в‘їжджати» у сюжет фільму, глядачам потрібно трохи часу. Затягнуті діалоги, мало історичної суті і багато закоханих поглядів головних героїв.
Якщо говорити про вінницькі краєвиди, то знайомих будівель у стрічці достатньо багато. Режисер говорить, що знімати Вінницю 20-х років минулого століття сьогодні – непросто. Бо місто сучасне і стрімко розвивається.
З технічної точки зору у фільмі багато мінусів. Тут питання і до звуку, і до переходу кадрів. Але здебільшого до звуку. Іноді персонажі говорять навіть, тоді, коли мовчать. Тобто накладений звук не співпадає із зображенням.
Із плюсів. Костюмерам і декораторам вдалося перенести глядача у минуле століття завдяки зовнішньому вигляду героїв. Після перегляду фільму про це сказали чимало присутніх.
Післясмаку фільм не залишив. Хіба окремі кадри, які викликали певні емоції – не більше. Тому назвати стрічку вдалою або ні – не можна. Вона порсто є.
Варто сказати, що цього вечора режисер Валерій Шалига показав і кадри з майбутнього свого фільму. «Відлуння» – про Вінницьку трагедію 1941-го року. Зображення тут значно якісніше і, можливо, вінничани зможуть побачити картину напередодні 9-го травня.
Власне, якщо вам захочеться подивитися як виглядає вінницький кінематограф та самостійно оцінити рівень картини і зображеного, то кінотеатр «Родина» запрошує на перегляд 12-го і 14-го жовтня о 18.00. Вхід безкоштовний, а запрошення можна взяти у касах театру.
Фото: офіційний сайт Вінницької міської ради
Чиатйте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
"Це апофійоз нашого творчєского фіаско"