Сьогодні, 3 жовтня, відбулась прес-конференція, на якій організатори розповіли про те, як проходитиме фестиваль та показали програму заходів.
— Наш фестиваль поки не є ювілейним, сподіваємось, що наступного року дійдемо до п’ятирічки й теж будемо вас дивувати, але четверта річниця — це також доволі важлива дата, бо маємо 2019. А значить мусимо говорити й свідчити про дуже важливий 100-річний столичний статус. Ми знаємо, що Вінниця кілька разів мала почесний, частково і трагічний статус тимчасової столиці. Але 2019 рік є сторіччям, тому хотілось би його відзначити по особливому, — каже реконструктор, директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен. — Мабуть, вперше фестиваль має кількаденну тяглість та декілька складових. І мілітарну, і чи не вперше — розгорнуту потужну освітню складову.
Святкування розпочнеться у четвер, 10 жовтня, з відкриття виставки моделей техніки першої чверті ХХ століття, яка проходитиме у Музеї моделей транспорту. Там же відбудеться публічна лекція про панцирну міць доби української революції. Ввечері на екранах кінотеатру «Родина» вийде анонсований ще два роки тому художній фільм режисера вінничанина Валерія Шалиги «Таємна операція». Нагадаємо, під час зйомок мав робочу назву «Замах на Петлюру» і присвячений тій добі. У рамках фестивалю відбудеться декілька безкоштовних показів фільму.
11 жовтня відбудеться презентація книги підготовлену вінницькими авторами «Біографічний словник УНР», про біографії діячів тієї доби пов’язаних з Вінницею та областю. Та презентація батальної картини відомого українського художники-бателіста Артура Орльонова «Звільнення Вінниці. 1919 рік». Цього дня також відбудеться презентація двох праць українських науковців. Одна про репресованих міністрів доби УНР, інша книга — про президента УНР, уродженця Вінницької області Андрія Лівицького. Увечері вінничан чекатиму на лекції про велорух початку ХХ століття у Вінниці часів української революції.
— Наш фестиваль свого роду є руйнівником міфів, тому що часто говорять що фестиваль реконструкції це тільки стріляти, а не говорити про щось, — каже реконструкторка, співробітниця Центру історії Вінниці Олеся Коваль. — І також, що реконструкція — це справа чоловіків, а не жінок. У цьому випадку ми теж намагаємось побороти цю думку, тому що насправді для жінок у цій темі та цій сфері є місце, як і було відведено у роки Української революції. Про що ми, мабуть, і розкажемо на нашому фестивалі. Хотілось би наголосити на тому, що вперше Вінниця столиця УНР цьогоріч має таку розширену програму, яка містить й освітні заходи, і заходи розважального типу. Ми сподіваємось, що кожен з відвідувачів фестивалю знайде у цій програмі щось собі до душі.
Головний день — 12 жовтня. У цей день відбудеться презентація двох виставок техніки: історичної військової техніки тієї доби та сучасної техніки Збройних сил. Також екскурсійні прогулянки ретро вагоном «Столичний трамвай», лекція про жіночу моду тієї доби, виступ автентичного гурту «Чорноморці», який спеціалізується на чоловічій пісенній традиції, урочиста хода захисників України та військово історична реконструкція. Як і минулого року вона відбуватиметься у центральному парку, поряд з кіно концертним залом «Райдуга» та локацією парку «Міні Вінниця». Потім вінничани зможуть долучитись до танцювальної складової свята.
За словами організаторів фестивалю, цьогоріч, за попереднім списком, зареєструвались майже 200 учасників з усієї України.
— Іноді виникають питання для чого це відбувається, що ми цим показуємо, — розповідає реконструктор, голова ГО «Жива історія» Віталій Головенько. — Я б хотів наголосити на тому, що те що відбувається зараз — відлуння того, що відбувалось 100 років тому. Це якісь невивчені уроки, події які були задавнені, проблеми, які були невирішені тоді й зараз вони все одно впливають, нікуди ми від цього не дінемось. Військово-історична реконструкція один зі способів провести щеплення для людей — нешкідливий вірус, який може нагадати організму, що треба трохи активізуватись і боротись з хворобою. Тому реконструкція, хоча комусь це може здаватись якимось розважальним заходом, ми до цього так не ставимось.
Олександр Федоришин наголосив на тому, що цьогорічний вінницький фестиваль військово-історичної реконструкції «Вінниця — Столиця УНР» присвячується пам’яті Олександра Марківа, реконструктора Армії УНР, старшого лейтенанта Національної гвардії України, який загинув 27 вересня в зоні ООС на Світлодарській дузі в бою з російськими терористами.
— Ми б хотіли цьогорічний фестиваль присвятити Сашкові Маркову й усім іншим хлопцям і дівчатам реконструкторам, які загинули і під час Революції гідності і під час теперішньої російсько-української війни, яка триває, — розповідає Олександр Федоришен.
Читайте також:
Тест: Де У Вінниці сиділи міністри за часів УНР?
Історія міста: рівно сто років тому Вінниця стала тимчасовою столицею УНР
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер