«Майнили» не біткоїни, а ботів для гри FIFA — ще одна версія у справі про криптоферму

- У Вінниці прикрили криптоферму, організатори оборудки не платили за спожиту електрику, збитки сягнули 5-7 млн грн, — так заявляли у СБУ ще 8 липня.
- Думки активістів розділились: одні вимагають суд для директора обленерго, інші підозрюють, що такі обшуки є тиском на підприємців.
- Є кілька версій, який бізнес закрили силовики. Зокрема те, що замість майнінгу біткоїнів тут діяла «ботоферма».
Справа про вінницьку криптоферму у всіх на слуху. Під час обшуків в колишньому приміщенні обленерго вилучили 3800 приставок, понад 500 відеокарт та 50 процесорів. А закрили ферму, бо, за версією СБУ, «майнери» не платили за світло, що завдало збитків на 5-7 млн грн.
Так, одні активісти звинувачують у причетності до цієї оборудки посадовців обленерго та вимагають довести справу до тюремних строків винуватцям. Інші громадські активісти кажуть, що криптоферми не було, а техніку використовували для «оцифрування спортивних змагань».
Власник складу, де були слідчі, розказав журналісту 20minut.ua, що здав у оренду це приміщення рік тому. І орендарі — компанія «ММІ Інжиніринг» — зробили бізнес на тому, що давали платний доступ до консолей через інтернет. Нібито на приставках дистанційно грали люди, які підключались через мережу.
Є версія, що на приставках справді грали. Але не люди, а штучний інтелект.
«Майнили» ботів для FIFA
Кореспонденти Delo.ua Ілля Требор і Марія Пирогова припускають, що СБУ викрила у Вінниці «ботоферму». На підтвердження цієї версії є кілька аргументів.
На фото обшуків від СБУ вони помітили, що гральні консолі — це PlayStation 4 Slim. На них можна майнити криптовалюту, але вкрай недоцільно, бо не вистачає потужності.
Ба більше, на фотографіях можна побачити, як з консолей стирчать диски з іграми. І, можливо, що ферма у Вінниці не майнила криптовалюту, а прокачувала ботів у грі.
«В ігровому світі поширене поняття грінда. Гравцеві потрібно бігати по локації і добувати в боях ресурси для створення нової зброї. Однак монотонний, одноманітний грінд є найбільш нудним і нелюбимим елементом гри. Щоб уникнути цю частину деякі вдаються до спеціальних програм, які автоматично роблять елементарні дії. Саме для цього і потрібні ботоферми», — йдеться в їхньому тексті.
На фото від СБУ складно розібрати, що за ігри стоять в консолях. Але журналісти вважають, що це могли бути диски з футбольним симулятором FIFA. У цій грі є режим Ultimate Team, де гравець збирає команду з улюблених футболістів й може зіграти «легендарним складом» онлайн проти своїх друзів. Але для цього потрібно картки, які можна здобути двома шляхами: 1) купити за реальні гроші; 2) купити за ігрову валюту, яку можна заробити, провівши у грі багато годин.
«Саме цим, швидше за все і займалася ботоферма в Вінниці — роботи на консолях награвали потрібну кількість годин і валюти, а потім аккаунт продавався на спеціальних онлайн-магазинах», — пишуть в тексті Delo.ua
Наприклад, на сайті «Гарант Маркет» можна придбати акаунти гри за ціною 1500-2500 гривень.
Скільки коштує обладнання
Без додаткової інформації, яка нині під таємницею слідства, неможливо чітко зазначити, яке ж обладнання вилучили з криптоферми.
Але, якщо припустити, що всі 3800 консолей — це PS4 Slim, то в мінімальній комплектації на 500Gb вона коштує 8 499 — 13 443 грн за одиницю. Тобто, на закупівлю всіх консолей організатори бізнесу витратили мінімум 32 мільйони гривень.
Щодо 500 відеокарт, на яких «по сусідству» з ботофермою могла діяти криптоферма, то конкретні марки поки невідомі. І це можуть бути, для прикладу, GeForce RTX 2060 — ефективні відеокарти та не занадто дороговартісні: ціна від 18 тисяч. Тобто, партія з півтисячі штук може коштувати ще під 9 мільйонів гривень.
Що відбувається зі справою?
Минув тиждень після заяви про «закриття найбільшої в Україні криптоферми», але СБУ не поспішає ділитись новими подробицями.
Відомо, що слідчі відкрили кримінальне провадження за частиною 2 статті 188-1 Кримінального кодексу України (викрадення води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання). Винуватцям загрожує ув’язнення на термін до трьох років.

Під час вчорашнього протесту громадських активістів, речник СБУ у Вінницькій області Денис Закаблук лише повторив, що співробітники Служби безпеки виявили майнінгову ферму в будівлі, що колись належала обленерго. У вчиненні злочину відомство підозрює посадовців цієї компанії, але прізвищ не назвав, посилаючись на таємницю слідства.
У обленерго заявляють про непричетність до протиправної діяльності та стверджують, що фахівці Держенергонагляду «не встановили жодного факту крадіжки електроенергії» під час обшуків вінницької криптоферми.
Водночас, Нацрегулятор (НКРЕКП) 12 липня заявив, що у діях «Віницяобленерго» є ознаки штучного зростання обсягів витрат електроенергії для збільшення тарифів.
Регулятор вважає, що при 100% фінансуванні інвестпрограм спостерігається аномальна динаміка росту фактичних витрат електроенергії в мережах обленерго у 2018-2019 роках — на 35%, порівняно з 2017 роком.
Такі дії в НКРЕКП оцінили критично і підкреслили, що оцінка СБУ про 5-7 млн грн збитків через крадіжку електроенергії для криптоферми, співрозмірна з обсягом необгрунтованих витрат в мережах обленерго. І тому НКРЕКП вирішив не враховувати ці цифри при розрахунку тарифу.
Читайте також:
Справа про вінницьку криптоферму. У обленерго спростовують причетність до злочину
«Поліщука за грати»: націоналісти влаштували акції протесту під стінами обленерго та СБУ
«Криптоферми там не було». Власник складу, де СБУ провела обшуки, розповів свою версію подій
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Сергей ФокинВидно денежка была занесена частично по этому уже игры пошли ,щас до несут в СБУ и окажется что чемпионат мира по ВАРКРАФТУ БЫЛ 😂😂😂😂🤣
-
Ols KatОборудование дорогое, вот и отжали