Крилаті коні, паротяги, іноземні вояки: що зображено на прапорах міст Вінницької області та яке у цього значення?

Крилаті коні, паротяги, іноземні вояки: що зображено на прапорах міст Вінницької області та яке у цього значення?
  • Кожне з міст Вінниччини має свою офіційну символіку: герб та прапор. Розповідаємо, що зображено на символах Вінниці, Жмеринки, Могилів-Подільського, Козятина й Тульчина. 

Ми вже не вперше пишемо про населені пункти Вінницької області. Нещодавно ми розповідали про те, як і коли з'являлися наші міста (ТУТ), як з селищ вони перетворювалися на міста і назад (ТУТ), пояснювали походження їхніх назв (ТУТ і ТУТ). 

Цього разу розповімо про символіку пʼяти міст області: Вінниці, Жмеринки, Могилів-Подільського, Козятина й Тульчина. Саме офіційні прапори та герби відображають їх історичні, культурні та соціально-економічні особливості і традиції. 

Вінниця

Вінницький прапор затвердили у 1993 році. З трьох боків знамено має лиштву з білих рівнобічних трикутників. Всередині, на червоному тлі, зображено герб Вінниці. 

Відео дня

Червоний колір прапору символізую хоробрість, мужність та безстрашність мешканців міста у боротьбі із загарбниками. Білий — чистоту помислів. 

Герб — другий офіційний символ міста — має три версії: велику, середню та малу. Його затвердили того самого року, що й прапор. 

На малому гербові зображено щит зі срібним хрестом, нижня частина якого розділена і переходить у два гачки, відвернені один вліво, другий вправо; під ним схрещені лезом назовні шаблі. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежками.

У великому гербі щитотримачами виступають давньолитовський воїн та козак.

Морської тематики у герб не закладали, хоча візуально хрест з гачками дійсно може нагадувати якір. Насправді це стародавні символи, що нерідко використовувалися у геральдиці в минулих століттях.  

Жмеринка

Прапор міста має вигляд квадратного синього полотнища, з центру якого до верхніх кутів і до середини нижнього краю відходять червоні смуги, обрамовані з обох боків тонкими білими смужками. У центрі — білий крилатий кінь у бігу, із жовтою гривою та хвостом, у нижніх кутах — по жовтій 8-променевій зірці. 

У синьому полі герба зображено червоний вилоподібний хрест зі срібним оздобленням. У центрі біжить срібний крилатий кінь. Під ним обабіч — по золотій восьмипроменевій зірці.

Крилатий кінь (пегас) уособлює Жмеринку, яка виникла завдяки побудові і розвитку залізниці, символізує розвиток молодого міста та рух вперед. Три спарені тонкі смужки вказують залізничну станцію, з якої розходяться три основні напрями (на Київ, Львів та Одесу).

Дві зірки означають два села — Велику та Малу Жмеринку — між якими виникла колись станція, яка отримала від них назву і стала справжнім містом. Синій і червоний кольори відповідають основним барвам герба та прапора Вінницької області.

Могилів-Подільський

Сучасний герб міста існує з 1995 року. На срібному полі на зеленому трипагорбі зелена виноградна лоза з п'ятьма синіми гронами. Щит обрамований декоративним картушем та увінчаний срібною міською короною з трьома вежками.

Прапор міста має вигляд квадратного білого полотнища. У центрі зображено герб без картуші та корони. З боків має лиштву з зображенням синіх рівнобічних трикутників, які, ймовірно, символізують річку Дністер, що протікає містом. 

Козятин

Прапор міста — це прямокутне полотнище розділене від верхнього та нижнього кутів до середини протилежного вільного краю жовтими смугами на три частини: трикутну зелену, верхню червону та нижню синю. Остаточно його затвердили у 2009 році. 

Кольори на прапорі символізують три області, що мають стосунок до Козятина: Київську, Вінницьку і Житомирську — саме з ними місто межує. А на три частини герб поділений, адже настільки залізниця ділить місто. 

Герб має форму щита, поділеного вилоподібним золотим хрестом на три частини: верхню — зелену, праву — лазурову та ліву — червону. У центрі щита розташовано зображення паротяга, вписаного в коло із золотих колосків. Під паротягом розміщено срібну стрічку з написом золотими літерами «Козятин» та дату «1874» — рік заснування міста. Паротяг символізує місто залізничників.

Тульчин

Прапор міста затвердили у 2007 році. У центрі прямокутного блакитного полотнища зображено три жовтих хлібних снопи. Уздовж країв полотнища проходить вузька жовта облямівка.

На гербові зображено те саме, що й на прапорі. А сам щит вписаний у золотий декоративний картуш і увінчаний золотою трибаштовою короною. 

Тлумачення блакитного полотнища та хлібних снопів на символах Тульчина ми не знайшли, проте вони можуть бути ідентичними до тих, що має прапор України. В державному стязі синя смуга означає ясне небо, а жовта — золоте пшеничне поле під ним.

Читайте також:

Хто купує вінницькі товари та що ми ввозимо з-за кордону? Цифри та факти

Де у Вінниці ховають тварин: чи з’явиться крематорій або офіційне кладовище?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Юлія🔥
    не хочеш провести час зі мною?

keyboard_arrow_up