Липовець — наймолодше місто країни. Як населені пункти Вінниччини з міст перетворювали на селища і назад

- Браїлів, Шаргород, Дашів, Ямпіль та Липовець — населені пункти Вінницької області, які відносно нещодавно були або селищами, які перетворилися на міста, або містами, які знову стали селищами.
- Розповідаємо про найцікавіші періоди з їхньої історії, а також пригадуємо відомих людей, повʼязаних з ними.
Браїлів
Колись містечко, а сьогодні селище, вік якого майже сягає 600 років. Якщо не заглиблюватись в його насичену історію, то можна виділити кілька знакових для Браїлова подій.
У 1778 році тут завершили будувати монастир, куди з Мадриду навіть привезли чудотворну статую Ісуса, освячену римським Папою. За пів століття, через польське повстання, монастир переосвятили на православний. За совєтів церкву закрили, але за німецької окупації — монастир знову діяв. Потім там був танцмайданчик, тир і навіть ПТУ. Наразі у приміщеннях діє Свято-Троїцький жіночий монастир, що підпорядковується УПЦ московського патріархату.
Важливим в історії містечка є 1867 рік, коли його придбав залізничний магнат Карл фон Мекк. Існує навіть легенда про те, що його дружина навідріз відмовилася, аби паротяги гуділи в неї під вікнами. Саме тому вузлова станція зʼявилася не у Браїлові, а в маловідомій на той час Жмеринці. Наразі Жмеринка є однією з найбільших станцій в Україні.
Коли фон Мекк помер, його дружина Надія захопилася меценатством. Непомірно щедрими гонорарами вона винагороджувала французького композитора Клода Дебюссі, російського піаніста Миколу Рубінштейна та Петра Чайковського.
Через деякий час Чайковський навіть полишив роботу в Московській консерваторії та переїхав до Браїлова, де створили ідеальні умови для його життя й творчості. Саме тутешній дивовижний парк з лебедями надихнув композитора на написання головного твору життя — «Лебедине озеро». Тут же вперше побачили свій й інші його відомі твори.
Зараз Браїлів є селищем з населенням 4,5 тисячі мешканців.
Шаргород
А це місто, що свого часу перетворилося та селище, а потім знову отримало статус міста. У другій половині 16 століття польський король Стефан Баторій наказав звести тут замок-охоронець. Фортеця отримала назву Шаргород — на честь Флоріана Шарого, засновника дому Замойських, за сумісництвом ще й католицького святого. Зводив укріплення знаний тогочасний італійський архітектор Бернардо Морандо.
Достеменно невідомо як виглядав замок у Шаргороді, але за спогадами він розташовувався на пагорбі над річкою, мав цитадель з пʼятьма баштами. На озброєнні була далекобійна артилерія.
У 17 столітті чимало навколишніх територій належали Османській імперії. Існують легенди про те, що туркам так сподобалася ця місцина, що вони називали Шаргород Кучук-Стамбул, тобто Маленьким Стамбулом.
У тому ж століття у містечку побудували нову ратушу, на площі перед якою з промовами виступали Богдан Хмельницький, Максим Кривоніс та Данило Нечай.
Сьогодні тут проживає близько 7 тисяч мешканців.
Дашів
Вперше Дашів згадується в 14 столітті. Вже тоді тут височів оборонний замок. Під час постійних татарських наїздів споруду постійно руйнували, після чого наново відбудовували. За татарами поселенню дошкуляли гайдамаки. Врешті сталася величезна пожежа, яка майже вщент спопелила містечко.
У 19 столітті Дашів посилено розвивався: тут збудували цукровий завод, який якраз припав на бум цукроваріння. Звели й великий водяний мурований млин. Також у містечку була власна гуральня та два невеликих чавунно-ливарних заводи. На початку 20 століття Дашів навіть встиг побувати районним центром.
До сьогодні зберігся вже згаданий млин, а також Михайлівська церква та палац Потоцьких. Проживає у селищі менш як 4 тисяч мешканців.
Ямпіль
Статус цього населеного пункту змінювався неодноразово. У 1924 році Ямпіль востаннє став селищем міського типу, а у 1985-му — містом, яким він є й нині. Впродовж кількох періодів був одним із найбідніших повітових міст, більше схожим на село.
За чотири сотні років своєї історії в Ямполі сталося чимало різноманітних подій, зокрема битв. Так за часів Хмельниччини воно перебувало під контролем повстанців. Під час одного з несподіваних для повстанців нападів у 1651 році місто перейшло під контроль поляків. Тоді загинуло близько 6 тисяч козаків, а сам населений пункт було зруйновано.
Найвідомішою подією останніх ста років є будівництво поблизу Ямполя мосту через Дністер, оскільки місто розташовується на кордоні з Молдовою. Перша така спроба датується ще 1903 роком. Потім були намагання зробити це в 1940-х, але завадила Друга світова війна. Втретє до проєкту повернулися у 2010-х, але цього разу перепоною стала російська агресія. Востаннє до ідеї поверталися напередодні повномасштабного вторгнення.
Населення — близько 11 тисяч мешканців.
Липовець
Ще один населений пункт з багатою історією, який встиг побувати й районним центром, й селищем міського типу, й кілька разів містом. Востаннє цей статус Липовець отримав у 2001 році. Якщо говорити саме про набуття статусу, а не роком заснування, то Липовець є наймолодшим містом України.
А взагалі Липовець виник на давньому чумацькому шляху у далекому 1545 році. Місто було досить розвиненим. До прикладу, у 1628 році тут налічувалася понад тисяча будинків, що в півтора рази перевищувало кількість у тогочасній Вінниці.
Оскільки містечко було проїзним, то збереглися свідчення, що через нього проїздили різні відомі в той чи інший період люди. Говорячи за росіян, то це Алєксандр Пушкін. З наших — Тарас Шевченко.
Сьогодні тут мешкає близько 8 тисяч людей.
Читайте також:
Найстаріше місто — це Погребище. Коли з'явилися інші міста Вінницької області?
Скинулися і купили будинок для родини зоозахисників. Подружжя опікується понад сотнею тварин
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Михайло ЗаболотнийЩе цікаве місто Немирів своєю історією та смт Брацлав
-
Юрій ОрелЯ захоплююсь містами Украіни, з її багатовіковою Історією!
-
Світлана ПарипсаДякую, дуже цікаво знати історію свого міста, Липовець.
-
Людмила ПастушенкоДуже цiкавi факти з iсторii Вiнничини.дякую.