Консерви по 29 грн з польськими етикетками. АТБ у Вінниці підозрюють в продажу «гуманітарки»

Консерви по 29 грн з польськими етикетками. АТБ у Вінниці підозрюють в продажу «гуманітарки»
  • Без заводського штрихкоду та найменування тільки польською мовою — таку консерву нині продають в одному з вінницьких АТБ.
  • Мешканка Чернігова, яка вимушено переїхала до Вінниці, не змирилася з цим та викликала поліцію.
  • Правоохоронці відбирали пояснення, близько двох годин очікували представників адміністрації магазину, щоб отримати документи на польські консерви. 
  • І попередньо встановили, що супермаркет не продавав гуманітарку. Але, це ще не точно.

— Вчора побачила цю продукцію в магазині «АТБ». Подумала, ну може це просто імпорт. Навряд чи продають гуманітарку. Але потім ми пройшлися ще по кількох супермаркетах цієї мережі, де також продають цю польську консерву. Всюди вона без українських маркувань, — розповідає журналісту 20minut.ua Галина.

Жінка розказала, що просили в адміністрації супермаркету надати документи та сертифікат якості на товар.

— Адміністрація жодних документів не надала. Роздрукували тільки листок українською мовою про склад продукту. І ще касирка запропонувала зняти цей товар з полиць, щоб уникнути скандалу, — додала жінка.

Відео дня

Галина разом з сім’єю вимушено переїхала до Вінниці з Чернігова, де на околицях тривають бої з російськими окупантами. За її словами, продаж гуманітарки для неї — це особливий біль.

— Я особисто бачила, як продавали польські сирки, гуманітарну допомогу для дітей, по 25 грн. штука. Тому ігнорувати таке я вже не можу. Викликала 102, — розказала жінка.

Що на банці консервів з Польщі

На місце прибула поліція та згодом слідчо-оперативна група. Натомість інша сторона — адміністрація «АТБ» — була представлена тільки заступником адміністратора, який не володів інформацією про товар.

Тож поки чекали компетентних представників супермаркету, поліцейські заклеїли товар стрічкою і наголошували, що ця консерва зараз не продається. Мовляв, у правоохоронців є підозра, що вона є гуманітарною допомогою.

Що ж це за консерва? На банці написано, що це 300 грамів м’яса індички, найменування тільки польською мовою, країна походження — Польща. 

Заводського штрихкоду не знайшли, так само як вказівки про те, що країна-імпортер — Україна.

Ще один факт, який збентежив — на кришці банки вказана дата 04.2022. Але, як згодом пояснили в адміністрації магазину, це значить, що консерву варто спожити не до 1 квітня, а протягом квітня (тобто, до 30 квітня включно).

«Документи тільки по запиту»

Через півтори години очікування до супермаркету приїхав районний управляючий мережею. Чоловік одразу став спростовувати, що ця польська консерва є гуманітаркою. Мовляв, її імпортували з Польщі для продажу. А те, що немає найменування українською мовою — то це законодавець послабив імпорт харчових продуктів, щоб вони надходили максимально швидко.

Надати документи — на прохання споживачів та на прохання слідчих — він спочатку відмовлявся.

— Надавайте запит на нашу мережу, і ми маємо 24 години, щоб відповісти на нього, — говорив районний управитель «АТБ». — Розумієте, у нас залишилося три логістичних центри, два у Києві були розбомблені. І вся документація зберігається там. Тому я і прошу, щоб ви зробили запит, аби звідти нам надіслали копію документації на товар.

Все ж, коли слідчі взяли пояснення в управителя — той дістав копії всіх запитуваних документів. Від коментаря журналісту чоловік відмовився:

— На соцмережах «АТБ» за день-два будуть опубліковані офіційні спростування щодо цієї ситуації, — розказав представник мережі супермаркетів.

Порушення немає, але буде ще одна перевірка

Попередню інформацію щодо польської «гуманітарки» отримали від слідчих на місці:

— У Держпродспоживслужбі нам підтвердили, що ця консерва не є гуманітарною допомогою. Вона є у переліку товарів, яка дійсно імпортується в Україну для подальшого продажу, — пояснював поліцейський. — Ми отримали від представника мережі пояснення, товарно-транспортну накладну та інші документи. Але це не значить, що слідство припиняється: фахівець з Держпродспоживслужби перевірить отриману документацію, будуть зроблені запити щодо цієї польської консерви задля повноцінного розслідування. 

Простими словами, «АТБ», попередньо, не порушили закон, але це ще перевірять.

Варто зауважити, що після того, як поліція поїхала, польські консерви не прибрали з прилавків: її продовжили купувати вінничани навіть попри стрічку, яка наклеєна поверх.

Яка відповідальність за продаж гуманітарки

Поки продаж гуманітарки кваліфікують як «Шахрайство» (стаття 190 Кримінального кодексу України). Проте, невдовзі у Кодексі може з’явитися окрема стаття про гуманітарну допомогу.

Верховна Рада 24 березня прийняла законопроект №7146, який передбачає введення кримінальної відповідальності за використання під час воєнного стану гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням.

Зокрема, законопроект доповнює Кримінальний кодекс статтею 201-2 «Використання під час дії воєнного стану гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги не за цільовим призначенням, а саме з метою отримання прибутку або власного збагачення».

  1. Таке використання у значному розмірі карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років з конфіскацією майна або без такої.
  2. Ті самі дії, вчинені особою, яка раніше вчинила злочин, передбачений цією статтею, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням влади чи службового становища, або у великому розмірі, - позбавленням волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
  3. Такі дії, вчинені організованою групою чи в особливо великому розмірі, караються позбавленням волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Законопроект підписав спікер парламенту Руслан Стефанчук, і наразі переданий на підпис президенту України Володимиру Зеленському. Після публікації у офіційному виданні «Голос України», нова стаття кримінального кодексу набуде чинності.

Раніше, нагадаємо, ми дізналися, які податкові пільги може отримати бізнес на час війни.

 

Читайте також:

Після початку війни деякі власники квартир суттєво підняли орендну вартість: що з цим можна вдіяти?

У сусідніх областях в нетверезих водіїв вилучають авто на потреби армії. Чи роблять так у Вінниці?

Кожна людина може наблизити перемогу України у війні. Як допомогти?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (318)
  • Masha Holodnaya

    У Харкові така ж ситуація в АТБ (((
  • Оксана Гоцуляк

    Наш український менталітет - судити всіх по собі. Мережа магазинів АТБ не торгує гумкою! Зайдіть на їх сайт, там все розкладено по поличках.
    Аби зробити з Мухи  Слона!
  • Микола Тмп

    В Хмельницькому АТБ такі ж консерви присутні.
  • Olesia Kovtun

    АТБ оголошувала, що налагоджує прямі поставки зза кордону, щоб забезпечити наявність продукції, тож, не розганяйте зрадоньки

keyboard_arrow_up