У Центрі надання адмінпослуг на вулиці Замостянській зареєстрували ще одну релігійну громаду ПЦУ. До новоствореної церкви перейшли віруючі Лука-Мелешківського храму. Однак не всі. Храм один, а священиків два і в кожного своя паства. Протистояння між ними триває уже декілька місяців. Одні за те, щоб бути у новій церкві, інші - проти. Одні моляться у храмі, інші – на вулиці, бо їх всередину не допускають. Тепер представники ПЦУ документально узаконили свою громаду.
Перешкодити реєстрації релігійної громади ПЦУ намагалися ті, хто проти такого переходу. Точніше, окремі їхні представники, які приїхали з Луки-Мелешківської до Вінниці. Разом з ними були священики УПЦ Московського патріархату з інших парафій. Очолював їх архієпископ Вінницький і Барський Української православної церкви (Московський патріархат) Варсонофій. Втім, їхня присутність ніяким чином не могла позначитися на рішенні державного реєстратора. Посадовець керувався поданими документами. які йому надали учасники зборів для офіційного затвердження нової релігійної громади.
До речі, свої збори провели також ті, хто не підтримує перехід до ПЦУ.
Люди в рясах та цивільному одязі спочатку намагалися перекрити прохід до «Прозорого офісу». Словесні перепалки продовжилися всередині приміщення. «Десант» священиків і віруючих створив перешкоди вінничанам, які прийшли в офіс для вирішення власних питань.
-Не заважайте працювати! – говорили їм.
Закінчилося тим, що поліція запропонувала конфліктуючим вийти на вулицю і там продовжувати з’ясовувати ситуацію.
Через деякий час всі розійшлися. Втім, уже наступного ранку, тобто сьогодні, в суботу, конфлікт розгорівся з новою силою. Уже біля самого храму в Луці-Мелешківській.
-До нас дійшла інформація, що після реєстрації почнеться захоплення храму, - розповів журналісту настоятель отець Василій, який не перейшов до ПЦУ. – Тому я попросив у благочинного, щоб допоміг зібрати священиків з інших парафій, а також віруючих, які б разом стали на захист храму.
За словами співрозмовника, у суботу в церкві відбувся молебень. На дверях головного входу стояли чоловіки, які готові були не допустити представників ПЦУ.
-Раніше ми чули про рейдерське захоплення заводів, фабрик, землі, а тепер дійшло уже до церкви, - каже священик.
Святий отець пояснює, що будуть і надалі захищати храм.
-Я тут 21 рік на службі, зробив з церкви нєвєсту, не збираюся її віддавати.
Отець Василій розповів, що уже подав заяву до суду. Вимагає скасувати рішення зборів про перехід громади до ПЦУ. На його думку, збори проведено з порушенням. Каже, його взагалі не допускали на них. Коли все-таки вдалося зайти в зал, то не дали можливості виступити. Стверджує, що то були збори сільської громади, а не віруючих.
-У той само день ми зібралися у храмі і провели своє зібрання, - говорить святий отець. – Зібрали 220 заяв не переходити до ПЦУ. У них було 380, але не всі ті люди ходять до храму. Ми теж подавали документи у відділі релігій обласної адміністрації. Наші документи не взяли до розгляду.
Священик каже, що будуть оскаржувати і факт проведення зборів, і реєстрацію громади ПЦУ.
За його словами, судове засідання призначено 2 липня нинішнього року. Заяву до суду подав отець Василій, Каже, вимагає визнати збори незаконними.
-Поки не буде рішення суду, що все зроблено законно, нікому ключі від храму не віддам, - говорить отець Василій.
На початку року релігійна громада села Лука Мелешківська прийняла рішення про перехід до нової Православної Церкви України (ПЦУ). Про це розповів священик ПЦУ Віктор Черкун.
За його словами, із 450 присутніх на зборах 380 підтримали перехід до ПЦУ. Проти такого рішення було тільки 13 учасників зборів, решта – утрималися від голосування.
-Це ж очевидна більшість, - говорить святий отець. – Факт визнають навіть наші опоненти. Незважаючи на це, зайти в храм не можемо, бо ключі у тих, хто залишився у Московському патріархаті. Змушені служити під стінами церкви.
Священик каже, що віруючі справедливо запитують, доки будуть ходити попід церкву? Де таке бачено, щоб більшість підкорялася меншості?
-Раніше ми пропонували встановити дні служби і служити почергово – в одні дні ми, в інші – вони, - каже отець Віктор Черкун. – Нашу пропозицію відхилили. Переговори проводили вже неодноразово. Ні до чого не домовилися. Більше такого пропонувати не будемо. Бо вже маємо документ про реєстрацію громади.
За словами співрозмовника, терпець у віруючих уривається. Вони не розуміють, чому, будучи у більшості, не можуть молитися у храмі, а роблять це під його дверима. Як стверджує священик, він переконує парафіян не чинити силових дій. Поки що люди дотримуються цього. Як буде надалі, не знає.
-Моя справа – молитися, і бути поруч з парафіянами, - говорить отець Віктор. – Громада узаконена державою, маємо відповідний для цього документ. Не ми закон порушуємо…
Завтра, у неділю, 9 червня, протистояння навколо храму продовжиться. Чим воно закінчиться, не міг передбачити жоден з названих вище священиків.
У неділю, 9 червня, заплановано проведення зборів віруючих храму у селі Вінницькі Хутори. Буде йти мова про створення релігійної громади ПЦУ.
-Це будуть повторні збори, - говорить священик Віктор Черкун. – Чому повторні? Бо перший раз їх проведення зірвали ті, хто проти переходу громади до ПЦУ.
Який результат буде завтра, покаже час.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер