Кабмін зареєстрував у Верховній Раді законопроект № 8248, який передбачає дозвіл на біопоховання померлих людей у парках, лісопарках, скверах і на інших земельних ділянках.
Відповідно до законопроекту, у населених пунктах дозволяється відводити місця для біопоховання померлих не тільки на територіях кладовищ, а й у парках, лісопарках, парках культури та відпочинку.
Термін «біопоховання» означає використання максимально безпечних для навколишнього середовища матеріалів і технологій, щоб розкладалось все максимально швидко і з мінімальними негативними наслідками — ті ж еко-капсули тощо.
Політолог Олексій Голобуцький, коментуючи ініціативу уряду, зазначив, що поховання в парках означає невикористання наявних зон відпочинку, а виділення нових земельних ділянок під паркові насадження, на яких і будуть здійснюватися поховання.
— Такі поховання не допускають використання громіздких пам'ятників, хрестів, могильних плит, огорож, столиків тощо. Тільки невеликі таблички з ім'ям і датами, — зазначає Голобуцький.
За словами політолога, пропозиція пов'язана з використанням ресурсу наявних кладовищ мінімум на 90%, багатьох — на 100% і навіть більше, а також з реальними екологічними і епідеміологічними загрозами традиційного поховання у великих містах.
До речі, в Україні на сьогодні лише три крематорії — в Києві, Харкові та Одесі, а також недобудовані у Дніпрі і Маріуполі.
Останнім часом гаряче питання у Вінниці – кладовище та крематорій. Зокрема, активну дискусію про будівництво крематорію вели у соцмережах.
Крім того, у серпні минулого року на сайті вінницької міської ради виклали петицію про побудову крематорію. Звернення підписали 383 людей.
У групі «Вінничани» на ФБ Ігор Чепугов написав: «Мені здається, що влада просто повинна підтримати ідею голосування. Це супер складне питання. І для влади, і для населення. Релігія, традиції ... Потрібен серйозний діалог. Просто чекаємо».
Тоді мерія вже дала відповідь, що на крематорій немає грошей. Вінничанам запропонували інший варіант.
— Відповідно до релігійних переконань більшості мешканців Вінниці, які є православними християнами, тіло померлого має бути поховано в землі. Мешканці міста, які бажають провести кремацію тіла померлого можуть вільно скористатися послугами одного з трьох крематоріїв України в містах Києві, Харкові або Одесі, — йшлося у тексті відповіді.
Нагадаємо, що раніше петиції про крематорії вінничани не підтримали. У період з квітня 2016 по лютий 2017 року на сайті мерії не набрали голосів два таких звернення.
Чи варто в Україні дати дозвіл на біопоховання померлих людей у парках, лісопарках, скверах і на інших земельних ділянках?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 11 від 12 березня 2025
Читати номер
Kazimir
Читательница
З.А.Глядач
Валентина