Історія контрацепції: від заборон до пропаганди

Історія контрацепції: від заборон до пропаганди
Перші «презервативи» використовували фараони, Казанова і солдати Про контрацепцію було відомо ще до нашої ери. Щоправда, прадавні способи контролю народжуваності сьогодні навряд чи можна вважати безпечними і приємними.

Наприклад, у Північній Європі жінки під час місячних пили порошок подорожника. До слова, останній не тільки має контрацептивну дію, але і пригнічує у жінки бажання статевої близькості з чоловіком. Ось він - секс без наслідків і без задоволення. До речі, про те що жінка може відчувати задоволення під час зайняття коханням, офіційно виявили тільки сто років тому – лікар психіатр Жан-Шарко та його учень Зігмунд Фрейд. До того оргазм був винятково монополією чоловіків.

Але повернемося до контрацепції. За великим рахунком, вона завжди була клопотом жінок. Індіанки використовували відвари кори червоного дерева та лимону, в Римі – спеціальні тампони, які мали абортативну дію. А в древньому Китаї – у піхву вводили… ртуть.

У Малайзії жінки як протизаплідний засіб пили протягом декількох днів після місячних сік з незрілого ананаса, жінки островів Тихого океану і острова Ява - сік незрілого кокоса.

Відео дня
> А в стародавньому Єгипті, близько 1850 року до нашої ери, як контрацептиви використовували спеціальні тампони із суміші меду, соди смол і екскрементів крокодилів…

Перші презервативи

Саме стародавньому Єгипту віддається пріоритет винаходу першого презерватива: письмові відомості про нього виявлені в єгипетських джерелах, що відносяться до 1350 до н.е. Це був презерватив зі шкіри риби. Саме такий археологи знайшли у гробниці єгипетського фараона Тутанхамона (близько 1400-1392 рр.. до н.е.).

Щоб вигадати людству щось сучасніше, знадобилося дві тисячі років. В 1504, італійський анатом Фаллопіо придумав презерватив з льону. Для захисту від сифілісу він рекомендував пристосування: висушений лляний чохол, попередньо замочений в спеціальному хімічному розчині. Кажуть, що саме такі використовував і двісті років потому Джакомо Казанова. Гумові презервативи з'явилися через сто років після нього. А латекс для цього вперше почали використовувати лише на початку минулого століття. Поширенню кондомів спочатку всіляко перечили уряди та церква. Довгий час презервативи вважалися порочним товаром, таким, який сприяє розпусті та нерозбірливим статевим зв’язкам.

Католики і до сьогодні вважають контрацепцію гріховною, якщо на те немає рекомендацій лікаря. Але незважаючи на заборони продаж контрацептивів постійно збільшувався.

Все починалося з армії

Правда, до початку 19 століття презервативами користувався переважно середній та вищий класи. Іншим вони просто були не по кишені. Та з часом їх ціна починає знижуватися, а популярність “резинки” зростати. Наприкінці 1920-х в Італії через стурбованість уряду низькою народжуваністю контрацептиви були заборонені. Але з продажу вони не зникли. В аптеках, хоча й під великим контролем, їх продовжували відпускати як  засіб для запобігання хворобам. Як наслідок, виник чорний ринок презервативів. В Німеччині, де діяла схожа заборона, щороку продавалось 72 мільйони презервативів. Але згодом саме німецька армія розпочала пропаганду використання кондомів. Під час Другої світової їх пропагували і в армії США. Для військових придумали безліч гасел, наприклад «Don't forget - put it on before you put it in» (“Не забудь - покласти його на, перш ніж покласти його в”)

А між 1955 і 1965 роками, 42% американців репродуктивного віку покладалися на презервативи як засіб контролю народжуваності. У Британії 1950-1960 років презервативи використовували 60% одружених пар.

У Радянському Союзі, незважаючи на відому фразу «У нас секса нет» (вона насправді пролунала з екранів телевізорів), презервативи були, хоча їх більше знали як «резиновий виріб №2» (резиновим виробом №1 був противогаз). Коштували вони дві копійки і продавались, як правило, лише одного розміру – того самого другого…

Перша протизаплідна пігулка

А в 1960 році, коли Союз готувався відправити першу людину в Космос, в США  зареєстровали першу протизаплідну пігулку. Хоча ще  трьома роками раніше жінки  для цих же цілей напівлегально використовували препарат для лікування менструальних збоїв, подія стала справжнім проривом як в науці, так і в історії боротьби жінок за свої права – логічним продовженням отримання жінками права голосу в 1948 році. З появою пігулок жінки фактично вперше змогли самі вирішувати - коли їм народжувати, а коли робити кар’єру. Потрібно розуміти, що це були післявоєнні роки, коли кількість жіночого населення перевищувала чисельність чоловічого, боротьбі за права жінок сприяла звичайна економічна доцільність – жінкам потрібно було самим забезпечувати себе. Ну і звісно 60-ті роки – це період сексуальної революції. Пігулки спершу теж стали об’єктом критики. Більше того, спочатку їх дозволялось продавати жінкам, які уже мають хоча б одну дитину. Але швидко все змінилося. Сьогодні пігулки як засіб контрацепції займають перше місце, почесне друге – за маленькою гумовою штучкою.

 

Історія контрацепції

Приблизно 1400 р. до н. е. – цим періодом датується знахідка в гробниці єгипетського фараона Тутанхамона. В ній перебував презерватив багаторазового користування з кишок тварин, який зараз зберігається в Єгипетському національному музеї.

1504 рік італійський анатом Фаллопіо придумав презерватив з льону, щоб запобігти поширенню сифілісу.

1838 рік – німецький вчений Менсінга винайшов діафрагму - бар'єрний метод жіночої контрацепції. Найбільшу популярність набув у другій половині XX століття.

1855 рік – виготовлений перший гумовий презерватив. Головною перевагою гумових презервативів була можливість багаторазового використання, що робила їх більш економічними. Однак презервативи «зі шкіри» були спочатку дешевшими і давали кращі відчуття, через що використовувалися частіше за гумові.

У 1873 році в Північно-Американських Сполучених Штатах вступив в дію закон Комстока (Comstock act), що заборонив пересилку матеріалів, що мають «непристойний, хтивий або розпусний» («obscene, lewd, and / or lascivious») характер.

1920 рік - винайдений латекс. Американська Youngs Rubber Company першою стала виробляти презервативи з латексу. Вони були тонші і міцніші, ніж старі гумові презервативи та могли зберігатися п’ять років, а не три місяці, вимагали менше праці і їх виробництво не було пожежонебезпечним. Перші європейські презервативи з латексу були експортовані із США, де їх виробляла Youngs Rubber Company. Лише в 1932 році англійська London Rubber Company, стала першим європейським виробником презервативів з латексу, названих Durex.

1988 рік – в США визнали один з бар'єрних методів жіночої контрацепції – маточний ковпачок. Ковпачок являє собою (найчастіше) латексний виріб у формі шапочки, вдвічі менший діафрагми і вважається більш надійним, ніж вона.  Метод контрацепції широко застосовувався в Європі в XX столітті.

1990 рік – жіночий презерватив – фемідом. Це єдиний засіб контрацепції для жінки, який одночасно захищає від захворювань, що передаються статевим шляхом, у тому числі від ВІЛ-інфекції. З недавнього часу випускаються і латексні варіанти фемідома.

2005 рік – невидимий презерватив. Дослідники з університету Лаваль в Квебеку, Канада, винайшли невидимий презерватив (Invisible Condom). Він являє собою гель, після введення в вагіну він твердіє через підвищення температури. У лабораторних експериментах гель ефективно блокував ВІЛ і вірус простого герпесу. Бар'єр розріджується через кілька годин. Винахід досі проходить стадію клінічних досліджень і ще не з'явився у продажу

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 У селі Джурин 36-річний чоловік зрізав 180 метрів кабелю з електроопор 20:07 Аеророзвідник «Червоної Калини» Софік розповів про важкі бої на Покровському напрямку play_circle_filled 19:02 Летів на швидкості просто в людей: на Барському шосе мотоцикліст збив дівчину play_circle_filled 18:08 Медики на Вінниччині допомогли депутату втекти від мобілізації та виїхати за кордон Від читача 16:15 Північна Корея вимагає значних поступок від Росії за участь у війні 17:13 У Стрижавській і Дашівській громадах відновлюють стан дорожнього покриття 16:33 Закупівлі під час війни: які міськради Вінниччини витрачають найбільше коштів і на що? 16:03 Схвалили нові проєкти, виділили майже 35 мільйонів гривень для Сил оборони, уклали меморандум: ключові рішення облради 15:05 У Хмільницькому районі чоловік викрав мотоцикл і ВАЗ у родича 14:04 Вінницький суд засудив колаборанта до 15 років ув'язнення за співпрацю з окупаційною владою 13:44 Вінниця зустріне загиблого 22-річного воїна 3-ї ОШБр Юрія Павленчика «живим коридором» 13:14 З ким дружить Вінниця? Тест до Дня міст-побратимів від «20хвилин» 12:56 Пішохід на капоті жовтого кабріолету: вінничанин влаштував розбірки з водієм «Опеля» 12:15 Охорона та безпека під час війни: вінницькі охоронні фірми, сигналізація та відеонагляд (партнерський проєкт) 12:03 На два тижні обмежать рух на вулиці В’ячеслава Чорновола 11:29 «Вам точно треба прокапаться»: чому ми обираємо шлях через вену, він дійсно такий чудотворний? 11:12 Поки підліток бив лежачого, інші просто спостерігали — шокуюче відео з Могилів-Подільського району сколихнуло мережу play_circle_filled 10:02 Бережіть розсаду: йдуть грози, вітер і нічні морози 09:43 На кількох вулицях не буде світла та води: оперативні дані про відключення 25 квітня 09:10 Жителька Бару Марія Кучерява відсвяткувала своє 100-річчя
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up