Цього дня, 8 березня, віряни й священнослужителі УПЦ МП провели хресну ходу на честь Торжества Православ’я — свята, яке було встановлено у 9 столітті в пам’ять про перемогу над єрессю іконоборства, суттю якої було заперечення вшанування ікон.
Але у Вінниці в зміст цього свята заклали ще й боротьбу проти «церковних рейдерів», «розкольників ПЦУ», які незабаром активізуються з новою силою, про що зазначили у зверненні митрополита Вінницького й Барського УПЦ Варсонофія.
Тож декілька тисяч вірян зібралися біля Воскресенського храму. «Середній вік» парафіян складно було встановити, бо серед юрби були й молодь, і люди поважного віку. Помітно було, що приходили цілими сім’ями та тримали при собі ікони. А людей було настільки багато, що їх не вміщувало доволі просторе подвір’я храму на Хмельницькому шосе.
З динаміків, які змонтовані на стінах церкви, пролунало, що зараз будуть шикуватися в колони та прохання пропустити вперед священників. Колонну очолили священнослужителі та чорниці, віряни йшли по заду. Люди виспівували молитви церковнослов’янською, просили помилування в Господа і хвалили Пресвяту Богородицю.
Колонна була настільки довгою, що коли перші люди в цій ході вийшли на Соборну, то останні все ще були біля Воскресенського храму. А поліцейських, здалося, було стільки ж, скільки їх є зазвичай на День міста чи під час відкриття сезону фонтану «Рошен».
Перехожих дивувала ця процесія, і подекуди можна було почути питання «А кого це хоронять?», «Це йдуть захоплювати храм?», «Це ті люди, що воду в Крим хочуть дати?».
Однак хресна хода прямувала далі та дійшла до Спасо-Преображенського собору. У руках декількох вірян були плакати, що «Наша церква УПЦ», «Вінниччина за блаженнішого Онуфрія».
Вочевидь, щоб не було конфлікту між парафіянами різних церков, вхід до собору був закритий. Та ще декілька десятків прихильників ПЦУ стояли на варті храму.
Але конфлікту не сталося, бо хресна хода облаштувалася на площі Шевченка. Люди заполонили увесь простір, а тим, кому не вистачило місця, пропонували перейти дорогу і слухати те, що кажуть священники, «підсилені» динаміками.
У центрі стояв владика Варсонофій, який разом з вірянами возвеличував Господа, Торжество Православ’я, молився за здоров’я та віру, просив, щоб людей почув Бог і помилував. Під час молебна згадували Онуфрія та Варсонофія.
Тим часом, за закритими дверима Спасо-Преображенського собору також лунав молебень, який «виводили» на вулицю декількома динаміками. Але їхньої потужності не вистачало, щоб віряни УПЦ звернули хоч якусь на це увагу.
Така «спільна» молитва УПЦ і ПЦУ тривала декілька годин, й поступово віряни стали розходитися з площі. Але молебень на площі перед Краєзнавчим музеєм, станом на 17-ту годину, й не думали припиняти.
Наприкінці лютого, нагадаємо, греко-католики влаштували чернечу ходу.
Читайте також:
Меморіальну дошку з іменами загиблих вінничан встановили біля Собору
Екскурсія собором. Що всередині головного православного храму Вінниці
Фоторепортаж з комуналки. Як на Соборній живуть без туалетів, ванних кімнат та надій
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Хочете свою церкву, незалежну ні від кого (в тому числі і незалежну від Бога) - стройте і моліться, хто мішає?