Господарський суд Києва відкрив провадження за позовними заявами Генпрокуратури про визнання недійсними договорів про безоплатну експлуатацію газорозподільних систем трьома облгазами — «Харківгаз», «Волиньгаз», «Львівгаз». Про це повідомляє «Українська правда».
Підготовче засідання в усіх справах призначено на 25 квітня. Зокрема, прокурори просять суд визнати недійсним договір, укладений 29 листопада 2012 року між Міненерго України та ПАТ «Львівгаз» про надання держмайна, яке використовується для розподілу газу, що обліковується на балансі господарського товариства, не може бути приватизоване. Та стягнути на користь держави 148 мільйонів 430 тисяч гривень у рахунок орендної плати, які держава не отримала за останні роки.
У позові щодо «Волиньгазу» суд просять визнати недійсним договір та стягнути кошти в розмірі 117 мільйонів 792 тисяч гривень. У позові до «Харківгазу» — визнати недійсним договір від 12 листопада 2012 року та стягнути з підприємства 40 мільйонів 78 тисяч гривень.
«Позовні вимоги про стягнення коштів обґрунтовані безпідставним та безоплатним використанням ПАТ «Харківгаз» спірного державного майна, яке підлягало передачі в користування виключно на умовах оренди (платного користування), у зв’язку з чим держава не отримала дохід у вигляді орендної плати за використання майна товариством протягом 2013-2017 років», — йдеться в ухвалі.
Асоціація газового ринку стверджує, що такі позови є безпідставними.
— Приватизація, оренда або в будь-який спосіб відчуження об’єктів газорозподільних систем державної форми власності, залишаються і зараз під законодавчою забороною, що спростовує будь-які вимоги до операторів систем сплатити компенсацію у вигляді орендної плати за державну частку мереж, — сказав голова Асоціації газового ринку України Олександр Овдієнко.
А скасування договорів, які діяли останні п’ять років та сплата за цей період компенсації неотриманної орендної плати — стане причиною зростання тарифу на газ для населення.
— Будь-які видатки на оплату за державну частку газорозподільних мереж можливі після включення їх до складу тарифу, — казав Овдієнко. — Це неминуче призведе до зростання ціни на газ для всіх споживачів. Які наразі вже сплачують за газ по високим цінам, про що свідчить стрімке покращення фінансових показників державних компаній - НАК «Нафтогаз України» і «Укргазвидобування». Чистий прибуток НАК «Нафтогаз України» за 9 місяців 2017 року становить 27,1 мільярдів гривень, а ПАТ «Укргазвидобування» 30,5 мільярда гривень.
Нагадаємо, у квітні 2015 року парламент прийняв Закон "Про ринок природного газу", яким заборонив віддавати газорозподільні системи, власником яких є держава, в користування на праві так званого господарського відання, тобто, безкоштовно. Однак досі уряд відмовлявся виконувати норму закону і ГРС продовжували перебувати в безкоштовному використанні приватних облгазів.
Фото у матеріалі з архіву «20хвилин»
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер
Олексій
У конституції написано (Стаття 13), що надра України належать її народу. Цікаво, а де кошти кожному українцю за видобутий газ? Адже по ящику дядьки із мордою по формі з чемодан звиздять, що газу для побутових потреб в Україні видобувається достатньо, також, про це каже статистика: https://uk.wikipedia.org/wiki/Газова_промисловість_України
Може хтось пояснить тут у коментарях, де тут 7грн взялось (окрім того що ЄС так сказав), і чому у нас не отримують за це гроші населення?
Ols Kat
Порошок reply Ols Kat
Олексій reply Порошок