Два з десяти нарядів правоохоронців, які виїхали по обіді 15 листопада на чергування від «Книжки», мають умовну назву «Поліна». В жіноче ім’я скоротили фразу «поліція проти насильства». Справедливо, якщо 90% жертв домашнього насильства — це жінки?
У складі груп «Поліни» працюють працівники превентивної діяльності (дільничні офіцери, співробітниці відділу ювенальної превенції), патрульні поліцейські та бійці поліцейських спецпідрозділів. Їх спеціально готували надавати психологічну, медичну, правову допомогу жертвам домашнього насилля. А кривдників — угомонювати силою, якщо знадобиться.
Про початок роботи «Поліни» у Вінниці розповів заступник начальника обласного управління Нацполіції Руслан Мороз. Він сказав, що поліцейські фахівці по домашньому насиллю пройшли спеціальну підготовку в Львівській академії внутрішніх справ і стажувалися в інших регіонах, де вже працює проект «поліції проти насильства».
— Цього року зареєстрували понад 7,7 заяв та повідомлень про сімейне насильство, — говорить Руслан Мороз. — Цифра збільшується з кожним роком, як мінімум на 15%. Це не тому, що збільшується кількість сімейних насильників, а тому що народ, жінки в більшості, починають про це говорити. Серед всіх заяв тільки 10% — від осіб чоловічої статі.
Екіпажі «Поліни» працюють сьогодні у Вінниці вперше. Вони чергуватимуть цілодобово. По одному наряду на лівому та правому берегах. Як сказав Руслан Мороз, поліцейські доставлятимуть жертв до психологів, до медичних працівників або зв’язуватимуть з юридичними організаціями, які надають допомогу.
— В кожній машині з працівниками превенції їздить один працівник спецпідрозділу, тому що порушники нерідно поводяться агресивно, намагаються застосувати фізичну силу, або, найгірше, предмети, які суттєво загрожують життю та здоров’ю, — сказав заступник начальника главку Нацполіції.
Він говорить, що співробітники «Поліни» будуть не тільки затримувати сімейних кривдників, а й отримали право виносити їм заборонні приписи.
— Припис забороняє кривднику наближатися до своєї оселі чи помешкання, де проживає людина, яка потерпає від насильства, для початку — до 10 діб. В разі систематичних порушень, складатимуть матеріали для передачі до суду. Суд вже може приймати більш суттєве рішення про ненаближення до оселі. За судовим приписом таке обмеження може тривати до півроку, — сказав Руслан Мороз. — Крім того, з 1 січня наступного року буде вже кримінальна відповідальність за сімейне насильство. Я вважаю, держава йде в правильному руслі. З цією проблематикою дійсно треба боротися.
Про законодавчі зміни, які стосуються сімейного насилля, 20minut.ua вже інформував вінничан. Нагадаємо, що для винесення припису домашньому кривднику поліцейські мають провести оцінку ризиків — опитати учасників конфлікту по спеціально розробленому разом з громадськими організаціями переліку питань. Але спеціальних бланків для такої оцінки Вінниця ще не отримала.
— Самих бланків на руках немає, нажаль. Найближчим часом вони надійдуть, але приписи поліцейські можуть виносити, — говорить Руслан Мороз. — Поки що з суддями обговорили і домовилися про оформлення за довільною формою, яка була до цього. І суди ці матеріали прийматимуть.
На превентивний облік в поліції цього року поставили майже 4 тисяч сімейних кривдників. За заявами скривджених склали понад 5 тисяч адмінматеріалів.
Докладніше про посилення відповідальності за домашнє насилля і нову статтю в Кримінальному кодексі України, можна прочитати в матеріалі з інфографікою «Скандаліста можуть виселити з власної квартири. Нові санкції за сімейне насилля».
Читайте також:
Розповідь скривдженої жінки: «Нікому вибити ті зуби, що мене покусали»
«Калічать в коледжі регулярно». Вінничанин розказав про булінг в м'ясо-молочному
Захисник засудженого за ДТП на Київській хлопця сказав: посадили невинуватого
Причини і наслідки дитячих втеч. Підняли штрафи за помилки у вихованні (ІНФОГРАФІКА)
Вони щодня є в розшуку. Чому дитина може захотіти піти від вас світ за очі
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Щось не так назвали