Доставка газу може здорожчати у 2022 році. Скільки заплатять вінничани?

Доставка газу може здорожчати у 2022 році. Скільки заплатять вінничани?
Фото ілюстративне, з фейсбук-сторінки АТ «Вінницягаз»
  • Облгази по всій Україні підготували розрахунки нового тарифу на розподіл. 
  • Так, зокрема, «Вінницягаз» хоче підняття тарифу на 2,6 рази! За їхніми намірами, нові розцінки почнуть діяти з наступного року.
  • Яку ціну доставки бажають газовики? Чому виставили космічні розцінки? Та на скільки можуть зрости суми в платіжках вінничан?

Облгази хочуть рекордно підняти розмір плати за доставку газу. В кількох областях тариф може вирости з 1,5-1,7 грн до майже 9 гривень! «Вінницягаз» не виняток: замість нинішнього тарифу 2,016 грн за куб газовики хочуть отримати 5,292 грн (це разом з ПДВ) за куб на місяць.

Ми переглянули проекти тарифів на розподіл природного газу, які облгази публікували на своїх сайтах. Також дізналися, чим вінницькі газовики пояснюють бажання брати зі споживачів майже утричі більшу плату, ніж зараз. Варто зауважити, що якщо тарифи ухвалять без змін, то вони почнуть діяти з 2022 року.

Як і чому хочуть підняти тариф

Інформацію про обговорення нової плати за доставку «Вінницягаз» опублікували на своєму сайті в середині жовтня. Невдовзі інформацію видалили, але інтернет пам’ятає все: в збереженій копії новини дізналися, що бажаний тариф на розподіл — 4,41 грн за куб на місяць.

Відео дня

При цьому ми пам'ятаємо, що до тарифу потрібно додати 20% ПДВ, отже, для споживача він складе 5,292 грн. Чинний тариф за доставку — 2,016 грн. Тобто, вартість розподілу пропонують підняти аж на 2,6 рази! В чому причина?

— У всіх облгазів однакова проблема. «Нафтогаз» продає нам технологічний газ по ринковій ціні — 35 грн за куб. Нам не дають ніяких знижок. У нинішньому тарифі газ на виробничо-технологічні втрати info закладений на рівні п’яти гривень. Тому, більшою мірою, підвищення плати за доставку зумовлене зростанням ціни технологічного газу, — розказує прес-секретар АТ «Вінницягаз» Лариса Логінова.

Облгази з інших областей закладають в тариф індексацію зарплати, зростання ціни інших складових собівартості (паливно-мастильні матеріали, електроенергія, металопродукція) від 30 до 200%.

Як можуть зрости суми у платіжках за доставку

Проект тарифу, який пропонує «Вінницягаз», ще не затверджений. Проте можна підрахувати, що ми побачимо в платіжках, якщо Нацрегулятор затвердить його без змін.

Для прикладу, візьмемо два житла: однокімнатну квартиру, в якій за попередній газовий рік (з 1 жовтня по 30 вересня) спожили 450 кубів газу, та приватний будинок, де спожили 1800 кубометрів.

Отже, якщо тариф буде на рівні п’яти гривень, то власник квартири заплатить за доставку 450*5,292 = 2 тисячі 381 грн за рік, або 198 грн на місяць.

Для жителів приватного сектору тарифи будуть справжнім шоком. Рахунок власника будинку складе 9 тисяч 525 грн за рік, або 793 грн на місяць. І це, увага — тільки плата за доставку, без суми за сам газ.

Але і це ще не все. Якщо такий тариф затвердять, ми будемо платити більше, навіть якщо газом взагалі не користуємося, але підключені до нього. Це випливає з методики нарахування так званої «мінімальної замовленої потужності» — 39 кубометрів на рік, якщо є газова плита; 126 кубів — плита + водонагрівальна колонка та 314 кубів на рік — плита + котел + колонка.

Навіть якщо впродовж року споживач не спалить жодного куба газу (наприклад, в будинку в селі), йому виставлять рахунок, розмір якого залежить від встановленого газового обладнання.

Відтак, за новим тарифом споживачі «Вінницягазу», в яких є плита, колонка і котел, за рік заплатять 1661 грн, або 138 грн на місяць.

«Тарифи будуть коригуватись»

Затвердження тарифів відбувається в кілька етапів. Спочатку облгази роблять розрахунки, обговорюють їх, схвалюють і публікують. Далі їх подають на розгляд до Нацкомісії держрегулювання комунальних послуг (НКРЕКП). І тут починається найважливіший етап.

— Перший момент, який може впливати на зростання тарифу – це заниження обсягів газу, які розподіляє оператор ГРМ. Витрати на розподіл формуються за принципом «витрати+». Тобто, беруться всі витрати, діляться на обсяг і встановлюється тариф. 

Цей компонент буде перевірятися і плановий обсяг завжди замінюється фактичним. Так було минулого року – коли були схвалені тарифи і по 2 грн, а потім вони суттєво зменшилися.

Друга складова – це технологічні втрати на транспортування газу (ВТВ). Минулого року вартість газу в структурі тарифу була 5600 грн/тис. м3. Це була середньорічна ціна, яка була розрахована на цілий рік. Відповідно, зараз вартість газу для населення складає 7 грн з копійками (без ПДВ). І, за попередніми даними, Нафтогаз гарантував облгазам такі ж ціни на газ на ВТВ. 

Яку ціну технологічного газу заклали газовики на 2022 рік не зрозуміло. Бо в розрахунках цифри не видно. Можливо, вони заклали її в ринкових цінах. Це питання теж буде підлягати коригуванню, — розказала членкиня НКРЕКП Ольга Бабій.

«Це ж було вже!» 

Подібна тарифна криза, нагадаємо, була на початку цього року. Тоді плату за доставку також мали підняти удвічі.

Після початку «газових бунтів» – масових протестів по всій Україні проти підвищення плати за розподіл – Кабмін встановив граничний тариф на рівні 1,79 грн, а Регулятор знизив тарифи для 14 облгазів.

Фото: suspilne.media

Цікаво, як цього року відреагують споживачі, враховуючи, що у Вінниці та в інших містах облгази хочуть отримали 2-4-кратне збільшення тарифу?

Раніше, нагадаємо, ми дізналися чому не зникають черги біля газконтори.

 

Читайте також:

«Ліфт не тільки гримить, він ще й «пригає», а нам кажуть чекати комісію…»

Боржників можуть відключати від комунальних послуг. Обмеження зняли

Перекрили трубу через витік газу. Куди скаржитись, якщо вважаєте, що це неправда

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (79)
  • Читач80

    Жесть , знущання над людьми ! Треба діяти !
  • Юра Вінків

    Цих фірташівських підстилок давно пора розігнати.... тільки наживаються на людях
  • Игорь Захар

    От Путин ху..ло..🤣
    Вспоминайте как скакали,,зимой согреетесь..

    Юра Вінків reply Игорь Захар

    А тобі не ху...ло- то чого ж ти йому дупу не цілуєш, а тут на сайті сидиш, гнида
  • Анастасия Побережная

    Очередное поднятие !!!!

keyboard_arrow_up