У XIX столітті вірили, що коли за столом збирається 13 людей, то один із них протягом року неодмінно помре. Існувала навіть професія “чотирнадцятого гостя”, якого запрошували до столу, аби уникнути нещастя. А мешканці містечка Рівс (Луізіанна, США) виганяли диявола з телефону - більше 40 років вони жили в паніці через телефонний код “666”, присвоєний їхньому місту. Не зрозуміти нам і азіатів - вони бояться числа 4.
Ці фобії називаються так: гексакосіойгексеконтагексафобія, тріскаідекафобія, параскаведекатріафобія, тетрафобія... Страшно читати й вимовляти. Схоже на якусь небезпечну заразу чи рідкісне захворювання. А розшифровуються вони так: страх числа 666, 13, п’ятниці 13-го, і страх числа 4.
Неприємні відчуття, пов’язані з цими числами, переживає кожна друга людина. Вінницький психолог Людмила Євсеєва говорить про незбагненність таких страхів:
Виникненню цих штучних страхів, як каже пані Людмила, сприяють як фільми, так і засоби масової інформації. В “страшилках” все погане завжди трапляється у п’ятницю, 13. Одразу ж на згадку приходить Булкаговська Аннушка, яка вже розлила олію на трамвайну колію. А того, хто живе в будинку під номером 666, все життя спіткають нещастя та переслідують злі сили. Тому люди й сприймають це так емоційно. Та окрім емоцій тут більше нічого й немає.
- Взагалі, люди рідко коли думають про причини того, що з ними відбувається. Вони не хочуть брати на себе відповідальність за свої вчинки чи рішення, тому й шукають винуватих. Виправдовування можуть бути найрізноманітніші: це не я, це парад планет, магнітні бурі, нещасливі числа. Так набагато зручніше замаскуватись, втекти від проблеми.
- Людям, які очікують чогось поганого в конкретний день конкретного числа, я б порадила вести щоденник. Відзначати протягом місяця дні та числа, коли в їхньому житті відбувається щось радісне. І тоді можна буде побачити, що приємного набагато більше, ніж поганого. Можна “переробити” числа під себе: 13, 6, 4, 7 чи 9 вважати своїми щасливими.
Як світ 06.06.06 “відзначав”
Шостого червня 2006 року весь світ чекав з острахом. Люди, навіть далекі від релігії, очікували масштабних катаклізмів чи параду злих сил. Між тим, небо не впало на землю і вулиці не заполонили зомбі. Та й звичайні люди теж нікуди не зникли. А дехто спритний примудрився навіть використати “цікаву” дату у власних інтересах.
06.06.2006 відбулася кінопрем’єра трилера “Омен 666”. Фільм розповідає про народження антихриста, і багато релігійно налаштованих громадських діячів у всьому світі різко засудили режисера за те, що трилер вийшов саме у цей день.
У Голландії Всесвітня організація християн-євангелістів закликала світову спільноту активно молитися впродовж усього дня, аби не допустити “торжества злих сил”.
Члени Церкви Сатани, офіційно зареєстрованої в США та деяких інших країнах, влаштували в цей день святкування 40-річчя з дня заснування своєї організації. Виправдовували це тим, що просто хотіли посміятися над дурними забобонами.
Звідки пішло
Число звіра у згадується Біблії неодноразово. У Новому Завіті, в книзі одкровень Іоанна Богослова написано: “Тут мудрість. Хто має розум, нехай порахує число звіра, бо число це людське; число його шістсот шістдесят шість”. У Старому Завіті найвідоміша згадка про три шістки пов’язана з царем Соломоном: «У золоті, яке приходило Соломону в один рік, шість сотень шістдесят і шість талантів золотих» (3.Цар.10: 14). Існує безліч різних тлумачень. Ніби число звіра - символ мамони, царства земної слави, багатства, що не від Бога, а від диявола. “Число людське” - це людські гріхи і недосконалості.
Богослови і філософи намагалися розгадати ім’я антихриста, зашифроване у трьох шістках, і в кожний певний час ним називали то Нерона, то Доміціана, а згодом - Наполеона.
Китайці панічно бояться числа 4, а 6 вважають щасливим
Якщо у європейських країнах уникають числа 13, то мешканці Східної Азії страждають на тетрафобію. Вони бояться числа … 4. Причина виникнення такої незвичайної фобії полягає у вимові китайського ієрогліфа, що позначає “чотири”: “си”. Вимовляється цей ієрогліф майже так само, як слово “смерть”.
Цей страх настільки поширений у Китаї, Японії та Кореї, що в лікарнях та всіх державних установах поверхів, які закінчуються на “4”, просто не існує. Уникають вони і 13-го поверху, але як данину моді на страх перед цим числом у Європі.
Замовчування числа «чотири» прийнято і в сімейному колі, особливо коли нездужає один із родичів. Номери мобільніх телефонів, які закінчуються на “4” або ж мають багато четвірок, в операторів мобільного зв’язку можна придбати із значною знижкою. Компанія Nokia навіть не використовує цифру 4 для назв моделей тих телефонів, які поставляються на азіатський ринок.
Ставлення азіатів до числівників у народі взагалі визначається за словом-омонімом:
1 (один) вимовляється як "честь, виграш";
2 (два) - як "легко";
3 (три) - як "ріст";
4 (чотири) - як "смерть";
5 (п’ять) - як "ніщо";
6 (шість) - як "багатство";
7 (сім) - як "гарантовано";
8 (вісім) - як "процвітання";
9 (дев’ять) - як "довголіття".
А згідно з традиційною китайською нумерологією, цифра 6 є символом сім’ї та сімейного вогнища. Тому 6 червня 2006 року, коли світ завмер в очікуванні появи всілякої нечисті та різних нещасть (06.06.06), китайці активно… одружувалися. В цей день лише в Сінгапурі було зареєстровано втричі більше шлюбів, ніж зазвичай.
Числа 13 уникають в усьому світі
Люди в усьому світі вірять у забобони, пов’язані з числом 13 і тими неприємностями, які воно приносить.
У багатьох європейських країнах та в США у приміщеннях готелів та хмарочосів не існує 13-го поверху. За 12-м відразу ж починається 14-ий поверх. Або ж 12-ий розділяють на 12-А і 12-Б.
Через забобони багатьох пілотів в США ніколи не було винищувача під номером F-13. Після моделі YF-12 відразу ж слідував літак F-14. Багато авіокомпаній, нумеруючи місця в пасажирських літаках, уникають тринадцятого ряду, № 14 слідує одразу ж за 12-м).
Австрійський композитор Арнольд Шенберг страждав на трискаідекафобію. Саме тому його остання опера називається «Мойсей і Арон» («Moses und Aron») замість коректного «Мойсей и Аарон» («Moses und Aaron»): кількість літер у другій назві складає саме тринадцять. Якось він навіть категорично відмовився орендувати будинок під номером 13. Арнольд Шенберг народився і помер 13-го числа. Розповідають, що композитор боявся того дня, коли йому виповниться 76, тому що в сумі ці цифри теж складають 13. Тим паче, що його 76-ліття припадало на п’ятницю, 13. Подейкують, того дня він пролежав у ліжку, готуючись до напевної смерті. Дружина намагалася вмовити чоловіка встати і покінчити з цими дурницями. Вона була шокована, коли той лише встиг вимовити слово “гармонія” і … помер. А сталося це об 11.47 вечора, за 13 хвилин до півночі.
Для пані Людмили число 13 - щасливе
Вінничанка Людмила Котвіцька не боїться ніяких чисел. Більше того, цифра 13 для неї - щаслива.
- Багато людей уникає цієї цифри, бо вірить, що вона приносить нещастя. Я ж вирішила піти “від протилежного”, і сказала собі, що це буде моє щасливе число. Вже майже 20 років працюю рекламним агентом. Коли мені потрібно було обрати свій номер, він є у кожного агента, звісно ж, я зупинилася на номері 13. І вважаю, що ця цифра мені допомогла: з роботою все склалося успішно.
Це число супроводжує мене і в щоденному житті. Доходить до того, що коли готую, приміром, котлети, то їх обов’язково виявиться 13! Хоча я цього й не планувала. То ж ні на які забобони я не страждаю і вважаю, що 13 нічим не гірше за інші числа.
Пані Людмила розповідає, що прояви тердекафобії (так називається страх перед числом 13) спостерігала і в літаках. Там немає не тільки 13-го ряду, а й місць під таким номером.
Якби пані Людмила була знайома із відомим шахістом Гаррі Каспаровим, то гарантовано знайшла б із ним спільну мову. Число 13 він теж вважає своїм щасливим, тринадцяті партії спеціально грав у атакуючому стилі, а в 1985 році виграв матч у Анатолія Карпова з рахунком 13:11 і став тринадцятим чемпіоном з шахів.
{photo_gallery id=644|}
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер