У центрі скверу з’явиться інсталяція з фігурами учасників гурту «Бітлз» сера Пола МакКартні, Джона Леннона, Рінго Стара і Джорджа Гаррісона, а позаду – оспівана ними «Жовта субмарина» з хвилями. Як каже підрядник робіт, усі роботи вони мають закінчити до Дня міста.
«Бітли» будуть співати
Встановити інсталяцію на честь «ліверпульської четвірки» — ідея головного архітектора міста Олександра Рекути. До того, як почали створювати сквер, пан Рекута «просував» проект майже три роки.
Журналістці «20хвилин» Ліні Калугіній головний архітектор показував візуалізацію проекту, який, ніби-то, взагалі не змінився з 2014 року. Рекута розказав, що фігури гітаристів, субмарини будуть з оргскла та міцного пластику.
Контури човна, будуть зроблені так, щоб туди можна було зайти, сфотографуватися з «бітлами» і просто посидіти. І ще фігури музикантів будуть співати і грати. Щогодини тут планується вмикати пісні The Beatles.
Сквер на Соборній розрили на початку серпня. Тут робітники з приватного підприємства «Актив-Строй» зняли плитку, лавки та почали робити підпірну стінку. На подвір’ї школи №17 складують будівельні матеріали.
— Від цієї інсталяції будуть розходитися по землі «сонячні промені», що ми викладемо жовтою плиткою. А зараз провели демонтаж плитки та лавок, провели комунікації. Одну ялинку пересадили на клумбу поряд. Почали розрівнювати територію та будуємо підпірну стінку. Маємо все встигнути, — сказав заступник директора фірми «Актив-Строй» Сергій Шишковський.
Скільки коштуватиме?
Сквер мають вимостити гранітною та клінкерною плиткою, встановити нові лавочки та ліхтарі. Та обладнати систему відеоспостереження. Увесь проект оцінили у 6 мільйонів 762 тисячі 719 гривень, а підрядник зробить всі роботи за 6 мільйонів 760 тисяч 800 гривень. Тобто, завдяки системі ProZorro вдалося заощадити лише 1 919 гривень.
А чому «Бітлз» зроблять у Вінниці?
Ліверпульський гурт жодного разу не був у Вінниці. Тільки сер Пол Макартні давав концерт у 2008 році, у Києві. Чому сквер біля «МакДональдсу» заставлять «бітлами»? У публікації «Легендарні Beatles і їх Yellow Submarine з’являться у Вінниці» кажуть про кілька версій.
За словами історика Олександра Федоришена, саме з «бітлами» пов’язана одна із версій виникнення назви скверу – Ліверпуль.
— Вона з’явилась десь в 70-80 кроках. Сьогоднішні сорокарічні розповідають, що на фоні популярності цієї групи в Радянському Союзі, саме тут, поруч з творами Висоцького та Цоя, лунали і пісні The Beatles, — каже він. — Втім, є й інша версія. Вона пов’язана з тим, що на тому місці, де сьогодні приблизно стоїть Макдональдс, був кафетерій «Криниченька», де поряд з іншим, продавалися смачні пиріжки з лівером… Зрештою, думаю, що правда, істинного походження назви десь посередині — на перетині цих двох версій.
Водночас, за словами шоумена Олександра Шемета, назва Ліверпуль, так само як і багато інших — скоріше за все дань моді.
— Мікрорайони в першу чергу називали ті, хто там жив, кожен хотів якось виділитися, і з’являлися назви, — каже він. — Принаймні, з пиріжками з лівером Ліверпуль навряд чи можна пов’язувати, вони продавалися напроти — там, де зараз бібліотека, в «Криниченці» вони теж були, але не як основний товар, кафетерій більше спеціалізувався на здобі... Але як би там не було, як на мене, The Beatles можна ставити де завгодно, місце в центрі - досить непогано підходить для цього.
Під «Ліверпулем» знайшли підземелля
Будівництво нового скверу мало не зупинилося. У понеділок, 7 серпня, робочі натрапили на підземні пустоти, що нагадували черговий вхід до Вінницьких катакомб. Про цю новину повідомили на сторінці «Центру історії Вінниці».
«Однак при проведенні обстеження спеціалістами Центр історії Вінниці та волонтерами Вінницьке історичне товариство було встановлено, що виконавці робіт натрапили на залишки підвального поверху будинку Я. Співака 1910-х років, де розміщувався меблевий магазин, торгові ряди та лавки. Садиба не пережила період Другої світової війни: під час бою за місто у березні 1944 року будинок згорів та не піддавався відновленню», — пишуть в спільноті.
І як встановили історики, особливої історичної цінності підвали будинку Співака не мають, адже неодноразово перебудовувались та були пошкоджені.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
А за чий рахунок це все робиться,невже за власні кошти п.Рекути?