Будували без креслень і кошторисів. Історія вінницької беконки, на місці якої зараз «Епіцентр»

Будували без креслень і кошторисів. Історія вінницької беконки, на місці якої зараз «Епіцентр»
У березні 2019-го почали зносити один з найбільших цехів заводу. Від вінницької беконки залишилася тільки ялинка і пам'ятник родині / Фото з архіву «20хв»
  • Лекцію про історію вінницької беконної фабрики — від початку будівництва до її остаточно закриття — прочитав заступник директора «Центру історії Вінниці» Сергій Гула.
  • У 9 з лишком хвилин науковець умістив 80-літню історію, цього важливого для Вінниці, підприємства.
  • Зробили текстову версію його доповіді. Відео можна подивитися також у цьому матеріалі.

У фейсбуку поділилися кінохроніками про вінницький м'ясокомбінат, що декілька десятиліть існував на Батозькій (раніше Кірова - авт.). Перша згадка про підприємство — в 1928 році, коли на замовлення компанії «Добробут», почали будувати підприємство.

— Фабрику будували з використанням залізобетону, що був доволі прогресивним методом будівництва на той час, — розказує заступник директора «Центру історії Вінниці» Сергій Гула. — Роботи велися не завжди організовано, м'яко кажучи. Вінницькі чекісти, що слідкували за будівництвом об’єкта, звітували про незатверджений остаточний кошторис. І ще був відмічений такий комічний факт: вінницьку беконку будували без креслень. Вони надходили із запізненням, коли люди будували не знаючи, що і як.

Відео дня

Далі Гула демонструє кадр вже новозбудованого заводу, на якому тривають останні приготування до відкриття.

— Завершено будівництво в 1930 році, у вересні того ж року завод розпочав свою роботу, — каже науковець. — Фабрика була збудована в дусі радянського конструктивізму. Ставка робилася на механізацію та електрифікацію всіх головних виробничих процесів. Зрозуміло, що це мало свої переваги. Але й були пропагандистські мотиви: мовляв, Радянський союз може будувати промислові об'єкти, які нічим не поступаються аналогам на Заході.

Для Вінниці це було важливе підприємство, яке давало роботу багатьом містянам. Наприклад, на 1932 рік на м'ясокомбінаті працювало 927 працівників.

На 1940 рік були ще збудовані об'єкти соціальної інфраструктури заводу: клуб, ясла, дитячий садок, а також житлові будівлі для робітників та службовців.

— Перша продукція беконки була випущена наприкінці 1930 року - на початку 1931 року. Вінницький м'ясокомбінат виготовляв м'ясо, ковбаси, консерви, м'ясні напівфабрикати, кулінарні вироби, сухі корми для колгоспів, — розповідає Сергій Гула.

— За часів Другої світової війни, коли стало відомо, що Вінницю захопить ворог, то радянська влада доручила знищити завод. Агенти НКВС заклали вибухівку, проте пошкодження були незначними. Окупаційна влада швидко відновила потужності підприємства, на якому продовжували працювати вінничани, — розказує Сергій Гула.

Другу спробу знищення вінницька беконна фабрика пережила під час вигнання нацистів з Вінниці, у 1944 році. Окупанти знищили інфраструктуру, але м’ясокомбінат з часом було знову відновлено. В 1960-70х роках підприємство досягло піку своєї могутності.

— У 1971 році підприємство отримує нагороду — «Орден Жовтневої революції», що показувало значущість м'ясокомбінату для всієї переробної галузі СРСР, — підкреслює заступник директора «Центру історії Вінниці».

Початок 1990-х — час занепаду м'ясокомбінату. Підприємство не витримує нових, ринкових умов в економіці, конкуренції. Фактично, завод переходить в стадію стагнації.

Варто зауважити, що більшу частину своєї продукції беконка виготовляла для військово-промислового комплексу. З розпадом союзних збройних сил фабрика не змогла переорієнтуватися.

На 2010-ті роки підприємство припиняє свою діяльність. Його перекуповують. У 2018 році остаточно закривають. На сьогодні всі вінничани знають, що м'ясокомбінату не існує, а на його місці функціонує зовсім інший об'єкт.

Про те, як за пару років знесли залишки вінницької беконки і побудували на місці фабрики «Епіцентр» — читайте та дивіться в цьому матеріалі: Нічого не лишилося від м’ясокомбінату. Як зараз виглядає новий «Епіцентр» у Вінниці.

 

Читайте також:

Громадський бюджет у Вінниці. Ці 16 проектів, зробили у 2021 році

Розбудова Вінниці. Що зробили у 2021-му і які плани на 2022 рік?

Десятий мікрорайон. Як хочуть змінити план масштабної забудови?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (10)
  • Анатолій Євпак

    Влада в фанарики по місту вкладає кошти! А населення нехай до ЄС на роботу їде!(
  • Zesraka Zelena

    господы.стыдоба то яка . пережило вийну бимбьожкы,нацисню гитлеревську,  шакальну.яку спонсорували американськи нацисты.не пережило  жлобив  90-сточникив . риформаторив  демократив .з сел. .оце  да  ,оце упереди  плонеты всий.стыд и позор на вика.такого  даже  в африки нема.из терминала зробили KFC  де продают  американське  био модефиковане гивно ,и куркули  в очереди стоят  за ним.даже в африци  де населення  25 %  грамотности понялы  там  де сша там хаос и разруха и тильки  тут  заслыняни вирят в  дядю  Сема.ужос.
  • Галина Павлик

    Потужне було підприємство.
  • Римский Александр

    Напишите лучше, кто его рэйдернул, а потом развалил.

    Максим Краснопір reply Римский Александр

    Римский Александр Само же руководство мясокомбината и развалило его в конце 90х начале 2000х.

    Zesraka Zelena reply Римский Александр

    этот сайт соросив пишет  только то что выгодно и  удобно.

keyboard_arrow_up