Подалі від школи. Навіщо батьки обирають для дітей домашню освіту

Подалі від школи. Навіщо батьки обирають для дітей домашню освіту
Останні чотири роки Денис Ахновський навчається вдома. У його програмі на день вивчення одного предмету, а інформацію він бере з різних джерел
  • Законодавці дозволили батькам навчати дітей самостійно, без школи. Принаймні так працює в теорії.
  • Але як розповідають батьки «хоумскулерів» — дитина усе одно має ходити до школи. Тоді який сенс навчати свою дитину вдома?

Новий закон «Про освіту» дозволяє батькам навчати дітей самостійно. Раніше такий підхід допускався, як правило, за станом здоров’я дитини. Тепер, у теорії, достатньо побажання батьків.

Як насправді діє домашня освіта, які вона має переваги і недоліки, та чим погана традиційна школа — про це поговорили з викладачем ДонНУ імені Стуса Інною Ахновською. Її сину Денису 16 років, він десятикласник, чотири роки навчається вдома.

Пішли зі школи через війну

Денис Ахновський та його батьки - переселенці з Донецька. До початку війни він навчався у звичайній школі, у шостому класі. А потім родина виїхала з рідного міста і довгий час подорожувала Україною. Кілька місяців Денис був на дистанційному навчанні. Але згодом таку форму в його школі закрили. Частково, перехід на домашню освіту став для нього єдиною можливістю навчатися. Таких дітей як Денис називають «хоумскулерами».

— Мені не потрібно вставати з самого ранку, як у звичайній школі. У мене є розклад і на день вивчаю один предмет: для прикладу, день алгебри, наступний день - це день геометрії, далі — день англійської мови тощо. Крім того, я ще ходжу на уроки театральної майстерності «Червоний крокодил». Та займаюся у академії «Шаг»: вивчаю там 3D-анімацію, фотошоп тощо.

А про те, що покинув звичайну школу, Денис не жалкує.

— Мені комфортно займатися одному, я — інтроверт, замкнута в собі людина. Звичайну школу ніколи не любив: потрібно рано вставати, сидіти до вечора на уроках, слухати нецікаві розповіді викладачів, — сказав старшокласник.

Навчає сина щодня по дві години

Його мати Інна Ахновська розповіла, що наважилася навчати сина сама не одразу. У минулі роки він навчався у закладах, які мали дистанційну форму освіти. Але керівники цих шкіл довго не терпіли, що «дитина то є на уроках, то її немає», тому батьки змінили Денису три школи в Києві, Вінниці та Переяслав-Хмельницькому. Згодом почали міркувати про те, щоб навчати Дениса самостійно.

— Моя знайома у Донецьку так вже робила: покинула роботу, навчала сама, водила дітей на різні секції, гуртки. Її діти ніколи не ходили у звичайну школу. І я бачила їхній розвиток — її діти більш вільні, краще розвинуті та навіть інакше спілкуються, — сказала Інна.

Але жінка не змогла зробити так, як її знайома. Багато часу займає її робота: вона викладає у ДонНУ імені Стуса, є доцентом на кафедрі підприємництва, корпоративної та просторової економіки. А ще працює викладачем у «Сімейній школі економіки», бізнес-тренером, проводить освітні тренінги.

— Максимум, що я можу присвятити сину — дві години на день. Тобто, сідаю разом з сином та допомагаю йому розібратися у темі. А далі він сам. Якщо чогось не розуміє, а немає ні мене, ні чоловіка поряд, то він користується розв'язниками, — розповідає Інна. — Хоча й не приховую, спочатку було важко: син позіхав на наших уроках, йому було нецікаво і від цього в мене опускалися руки. Згодом зрозуміли, як це змінити на краще — потрібні не тільки шкільні підручники, а й інші джерела знань. Поки що навчаємося без репетиторів, але, ймовірно, вони знадобляться у наступному році, коли Денис буде в 11-му класі.

Вийти з системи неможливо

Навчальний план Дениса спирається на шкільну програму. Він має такі ж підручники, як і його однолітки. Але якщо його «колеги» за партою вивчають предмет протягом року, то Денис засвоює програму за 6 місяців. І це не єдина відмінність.

— Для прикладу, Денис прочитав параграф у підручнику «Історія України», потім знайшов додатковий матеріал у Ютубі на каналі «Історія України Діда Свирида». Тобто, він навчається критично мислити: відфільтровує інформацію з усіх боків, формуючи повну картину. — розказує його мати. — У нього є щоденник, але там тільки завдання, які він має виконати. Оцінюванння немає, бо я проти оцінок у освіті взагалі. Для прикладу, є тихі діти, які мають гарні здібності, але не демонструють їх, соромляться. І що такій дитині потрібно ставити тільки «двійки»?

За словами пані Ахновської, теперішня старша школа прищеплює дітям любов до оцінок, медалей, 200 балів на ЗНО. Ніяк не любов до знань. А дитина все одно ходить до репетиторів. У підсумку витрачає щодня по 8-10 годин на навчання, що довше, ніж робочий день у дорослої людини.

Через недоліки у законодавстві хоумскулер все одно має йти до школи.

— У нас вся система освіти побудована так, що навіть якщо ти був хоумскулером все одно залишаєшся в системі. Нам закон дозволяє навчати сина самостійно. Але виписати табель або атестат не маємо права. Потрібно писати контрольні, щоб показати державі, що дитина засвоїла матеріал. Для цього знайшли приватну школу в Харкові, де можна виконувати завдання дистанційно, і там Денис пройшов державну атестацію у 9-му класі, — сказала викладач.

Плюси та мінуси домашньої освіти

Завдяки домашньому навчанню Денис став краще розбиратися у фізиці, хімії, історії. Разом з батьком вивчає економіку та допомагає розробляти сімейні квести з економіки — пояснювати складні речі у сімейній грі. Хоумскулер має більше часу для розвитку та більше свободи у навчанні.

Але, спираючись на досвід, Інна Ахновська вбачає й декілька мінусів домашньої освіти.

— Це дуже важко. Потрібно розраховувати свої сили. Якщо дитина не захоче вчитися або стане неуком, то провина буде на батьках. Плюс, до цього потрібна й дисципліна самій дитині. Планування свого дня, темп навчання — це все залежить від Дениса. А я слідкую, щоб він виконував завдання та допомагаю, якщо є складності.

І хоча офіційної статистики про кількість хоумскулерів в Україні немає, Ахновська стверджує, що на домашню освіту є попит. Вона у цьому впевнилась, знайшовши у Вінниці однодумців, які об’єднуються у альтернативні школи. Так роблять, щоб допомагати один одному у навчанні дітей.

— Чим більше буде альтернативних шкіл, чим більше буде хоумскулерів, тим краще ставатимуть традиційні школи. Адже їм потрібно буде утримувати вчителів, батьків та учнів. І, можливо, через 10-20 років ми отримаємо зовсім інакшу освітню систему, — каже Інна Ахновська.

Дитина усе одно має ходити в школу

Оксана Яценко, директор міського департаменту освіти

— Можливість домашньої освіти є у новому законі «Про освіту». І щоб навчати свою дитину самостійно потрібно мати відповідну кваліфікацію, освіту тощо. Але дитина усе одно буде ходити до освітнього закладу: писати контрольні та складати іспити шляхом екстернату. Тобто, дитина має підтвердити свій рівень знань: як наприклад після 9-го класу отримує свідоцтво про неповну середню освіту та після 11-го — атестат. Від цього залежить вступ до вишу, прийом на роботу та інше. Моя рекомендація — поки немає галузевих законів (про середню освіту, про дошкільну освіту та інше - авт.), у яких би було розписано про механізми впровадження домашньої освіти — краще не вчити дитину самостійно або у закладах, які не мають освітньої ліцензії.

Читайте також:

Фото у матеріалі: Валерій Чудновський, Михайло Курдюков, архів «20хвилин»

Новини за темою Читайте також
Коментарі (2)
  • Олексій

    В школах повно неадеквату, як серед вигорівших морально та професійно учителів, так і серед бикуватих однолітків, тому, мабуть, це правильно.
  • Natalka Melnyk

    раніше з'явилась мова їздити до ЛьвовУ, тепер вже приїздять з ДонецькУ... де ви таких писак набираєте...
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

21:01 «Ностальгуємо і смакуємо»: вінничан запрошують на гастротур по ресторанам центру 19:01 У санаторію в Хмільнику отруїли бездомних собак. Кого підозрюють? 18:22 Поліцейський Пивовар, звинувачений в смерті підприємця Комарніцького, поновлюється на службі stars 17:47 Відверта, вільна і проста: про Вінницю зняли блог на 360 play_circle_filled stars Від читача 22:19 ЯК ВІННИЧАНАМ НАМАГАЮТЬСЯ «ВТЮХАТИ» НОВІ ІДЕЇ «РУСЬКОГО МІРА». 17:00 Поліція оголосила в розшук вінничанина Володимира Смикала. Кажуть за рекет 16:28 В завершальному домашньому матчі року «Нива» приймає «Діназ» 16:07 У Вінниці встановили рекорд у шахах: із найбільшої кількості учасників в чемпіонатах України 16:03 Вінничанин Даіаурі Важа привіз з Кубка Європи з сумо золото та бронзу 15:01 «Купа циклонів та фронтів шастають Європою»: синоптик розповіла про погоду в Україні 14:41 Яка у Вінниці середня зарплата і за яку роботу готові платити більше. Статистика 14:28 «Юля! Ти мене упізнаєш?» Несподівана зустріч вінничан на «нулі» stars 14:04 Як, взявши кредит, не потрапити в боргову яму і не стати жертвою колекторів? 13:10 Винахідник із Вінниччини збудував гвинтокрил своїми руками (ВІДЕО) 13:06 16 листопада у Вінниці відбудеться семінар «Сучасна освіта та професія майбутнього в Канаді» (Новини компаній) 12:32 Віталій Гуменюк: «Завойоване серце нашого Гостя - найкраща подяка за роботу» (Новини компаній) 12:22 Помер вінничанин Роман Савков, якого звільнили з полону бойовиків «ДНР» 12:16 Аграрії страйкують проти «розпродажу землі». Чим можна замінити мораторій, що діє вже 17 років? photo_camera stars 11:30 Біля Козятину відкрилась сміттєсортувальна станція за європейським стандартом 11:28 «Знає мову - має подяку» - солдатка Нацгвардії писала диктант з побратимами і учнями stars
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up