У Баварії помер вінничанин, якого звинувачують у звірствах в концтаборах

У Баварії помер вінничанин, якого звинувачують у звірствах в концтаборах
Його земляки з Дубових Махаринець Козятинського району мали намір запропонувати 91-річному Івану Демянюку повернутися в рідне село

Майже рік тому, 12 травня 2011-го, суд Мюнхена визнав винним Івана Демянюка у пособництві нацистам під час Другої світової війни і засудив його на п’ять років позбавлення волі. Незважаючи на це, засудженого одразу відпустили з-під варти до закінчення розгляду апеляційної скарги. Весь цей час він знаходився в будинку для престарілих у Баварії. Там і помер минулої суботи, так і не дочекавшись апеляції.

Загадка залишилася
На цвинтарі у селі Дубові Махаринці є могила з надмогильним пам’ятним знаком з прізвищем Іван Демянюк. Виявляється, у селі було два чоловіки на прізвище Демянюк. Звали їх теж однаково – Іванами. Обидва пішли в армію ще до війни. Обидва воювали. Тільки один повернувся в село - Іван Андрійович. Дехто з односельців припускає, що підозрюваним міг бути саме цей чоловік. Принаймні він сам дав підстави для таких припущень.
Деякий час після війни про нього в селі нічого не знали. У селі з’явився у середині 50-х років. Приїхав не сам – з дружиною і двома доньками. Кажуть, ніколи його не бачили з військовими нагородами. Взагалі рідко з’являвся на урочистостях з нагоди Дня Перемоги. Працював у колгоспі. Несподівано для земляків наклав на себе руки.
- По наших документах значиться, що його не стало у 1970 році, - каже секретар сільради Тетяна Джерук, - а на надгробному постаменті записано 1971-й рік. Де він служив, у яких частинах воював, такої інформації у селі нема. Я чула від людей, що обидва Демянюки – далекі родичі. А на фотографіях вони навіть схожі між собою.
- Він повішався після того, як батько розповів, що бачив його фотографію у слідчого КДБ, - каже син колишнього фронтовика Петро Бондарук. Його батька декілька разів викликали на розмову слідчі. Додому теж приїжджали. Було це у 70-х роках. Справа в тому, що батько, якого теж звали Петром, служив разом з Іваном Демянюком, тим, якого засудили в Німеччині.
- Одного разу, - продовжує розповідь син фронтовика, - під час такої розмови поклали перед батьком на столі фотографії. Серед них був знімок Івана Андрійовича Демянюка. Запитують, чи є між ними знімок твого фронтового друга? Батько відповідає: «Ні, нема». Тоді йому кажуть: «Невже нікого не впізнаєш?» Звичайно, батько упізнав іншого Демянюка – Івана Андрійовича. Йому пропонували сказати, що це той самий чоловік, з яким він разом воював. Але батько не став цього робити. Бо це була б не правда. Дома розповів Івану про те, що бачив його фото в КДБ. Після цього чоловік наклав на себе руки.
- Дані про час і місце проходження служби Демянюка Івана Андрійовича треба шукати в архіві Міноборони Росії в Подольську під Москвою, - кажуть у Козятинському райвійськкоматі.
Такі документи могли б пролити світло на фронтові дороги другого Демянюка.

Примхлива Феміда
Другий Демянюк – Іван Миколайоіич після війни оселився у США. Працював шофером. Один з колишніх в’язнів фашистського концтабору упізнав у ньому наглядача. Судили Демянюка в Ізраїлі. Встановили вищу міру покарання. Однак після апеляції у 1993 році Верховний Суд цієї країни виправдав підозрюваного.
У селі згадують, що син засудженого Івана приїздив у Дубові Махаринці, збирав усі листи і фотознімки, які надсилав з фронту його батько. «Найбільше таких свідчень зберегла двоюрідна сестра Івана - Марія Аврамівна Демянюк, - каже її племінник Віктор Демянюк. – На жаль, тітки уже нема на світі, померла десять років тому. Але вона часто згадувала, як хлопець приїздив у село, забрав з собою все, що батько присилав з війни. Можливо, саме ті фронтові листи й фотографії допомогли у виправданні батька. Якби таких доказів не було, хто б відмінив вищу міру покарання».
Незважаючи на виправдання Демянюка судом однієї країни, у Німеччині прийняли своє рішення. Земляки Демянюка по-своєму оцінили вердикт німецьких суддів. «Німці таким чином хочуть перекласти частину провини нацистів на представників інших народів», - кажуть у Дубових Махаринцях.
Приємно вражена висновками земляків Демянюка німецька журналістка Аліс Бота з газети «Die Zeit» («Час»). Три дні вона провела у Дубових Махаринцях. Її найбільше цікавили деталі біографії нашого земляка довоєнного періоду. Пані Аліс почула в селі, що до війни засуджений мав репутацію трудолюбивої людини. Про це дотепер пам’ятають. І думки про нього не змінили.
Знають тут і про те, що в Америці, де мешкав Демянюк, його позбавили громадянства. Тому не проти, щоб Іван повернувся додому. Якби задовольнили апеляцію адвоката Демянюка і не стали позбавляти волі старого чоловіка, земляки б написали йому листа, щоб повертався додому. «Кожну людину на старості кличуть до себе рідні місця, - каже один з ветеранів села. – Це природне бажання людини. Можливо, після усіх тих митарств, які зазнав Іван, захотів би притулитися до землі, де народився і виріс. Будинків у селі вистачає, оселитися було б де…» Однак доля розпорядилася по-іншому – Іван Демянюк пішов з життя на чужині, так і не дочекавшись розгляду апеляційної скарги на рішення суду Мюнхена.
Інформація до роздумів
Після вердикту німецьких суддів депутати Львівської облради прийняли звернення (24 травня 2011 року) до керівництва держави з пропозицією вжити невідкладних заходів для правового захисту і звільнення Івана Демянюка. 78 депутатів, які підтримали таке рішення, звернули увагу на те, що німецькій Феміді не вдалося довести провину українця, тому рішення про його засудження є суто політичним. Щоправда, в Києві на таке звернення не зреагували.

Довідка
Іван Миколайович Дем'янюк, відомий ще як: Джон Дем'янюк  — українець, колишній громадянин СРСР і США. Під час Другої світової війни був солдатом Червоної армії і пораненим потрапив у німецький полон.

Відео дня
>Івана Дем'янюка з початку 1980-х і до смерті у 2012 звинувачували у співучасті в нацистських злочинах, проти Джона Дем'янюка була розгорнута світова медійна кампанія. Протягом семи років був ув'язнений в Ізраїлі, де його засудили до страти у 1988, але Верховний суд у 1993 виправдав його.

У Німеччині його було звинувачено у співучасті у вбивстві понад 28 тисяч людей під час служби охоронцем у концентраційному таборі Собібор. Процес Дем'янюка у Мюнхені тривав упродавж 18 місяців, і у травні 2011 року суд засудив його до 5 років ув'язнення. Вирок так і не набув чинності, бо апеляційний суд не встиг винести свого вердикту.
 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (28)
  • Anonymous
    Вобще то название статьи не верное там доказали что это был другой человек с такой же фамилией. Жаль что никто так тчательно не ищет пособников фашизма в США и Британии. Большая часть фашистов высокопоставленных убежали именно в Америку при этом не хилые ценности туда вывезли!! Нашли кого блин винить. А те кто орёт что наконец здохла фашисткая сволочь это наверное 18 летние дурики которые даже не знают когда ВОВ началась!! Так можно тут статью про любого написать что он неонацист и поглядим как через 2 дня коментов с проклёнами будет с три десятка. Надо знать суть темы а потом обзывать или ещё всякую хрень писать!
  • Anonymous
    «Мій батько почив у Бозі як жертва, котра вижила, зазнавши жорстокості з дитинства від радянського і німецького режимів. Він любив життя, сім’ю і людство. Історія доведе, що Німеччина використала його як цапа-відбувайла, щоб дорікнути українцям за ті численні злочини, що вчинив німецький нацизм», – сказано у повідомленні сина Дем’янюка. Це правда!
  • Anonymous
    Слава Героям які винищували жидвоту з москалями в лагерях !!! але мало ти Іване їх винищив .. дивися скільки жидо-москоти залишилось на теренах нашої України !!! земля Тобі пухом !!!
    Anonymous reply Anonymous
    "Мало ти Іване їх винищив", Олексiй Фурман из "Свободы" "залишився на теренах нашої України".
    Anonymous reply Anonymous
    Троль вонючий
    Anonymous reply Anonymous
    Ага, тебя забыл "выныщыть".
  • Anonymous
    Гори в аду, мразь.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
20:04 Рятувальники винесли непритомну жінку з палаючого будинку в Брацлаві photo_camera 19:11 Радісна звістка: п'ятеро вінничан повернулися додому з полону. Наймолодшому — 20 play_circle_filled photo_camera 19:09 На Привокзальній Volkswagen збив 55-річного пішохода 18:20 Підлітки з Балаклії позмагалися з вінничанами в футболі, легкій атлетиці і боксі photo_camera Від читача 13:38 Петиція для коханого чоловіка і найкращого татка 18:17 У Вінниці затримали 27-річного наркозакладчика з амфетаміном 17:25 Пенсії зростають, але не встигають за цінами. Які виплати у вінничан? 17:14 «Нива» не змогла продовжити переможну серію. Поступилася в Чернігові 16:43 На Вінниччині за добу ліквідували 28 масштабних пожеж на відкритих територіях photo_camera 16:01 На велодоріжці водійка Peugeot збила 15-річну дівчину на електросамокаті 15:08 Вінницькі надзвичайники перевірили храми до Великодня play_circle_filled 15:00 Привітання Юлії Тимошенко та народного депутата від ВО «Батьківщина» Олега Мейдича (Пресслужба партії ВО «Батьківщина») 14:45 Жінка з парасолькою: розповідаємо історію скульптури біля готелю «Франція» 14:02 Біля Бродецького у ДТП загинув 84-річний мотоцикліст з Бердичева 13:13 Аварія біля Василівки: четверо людей у лікарні після зіткнення двох авто photo_camera 12:12 До якого храму підете освячувати великодні кошики? Ми запитали вінничан 11:27 «Наречена» за 50 тисяч намагалася вивезти ухилянта. Це була її друга спроба 10:45 Вінниця в Instagram. Кращі фото за 14 – 19 квітня photo_camera 10:01 Що не можна робити у Велику Суботу: традиції та заборони напередодні Великодня 09:06 На Великдень діятимуть обмеження на масові зібрання
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up