Про «Щедрик»: у Вінниці покажуть матеріали із українських, чеських, канадських та американських архівів

Про «Щедрик»: у Вінниці покажуть матеріали із українських, чеських, канадських та американських архівів
  • Побачити сотні унікальних документів та фото, багато з яких публікуються вперше, вінничани зможуть на виставці «Прийшли, заспівали, перемогли», яку у Вінницю привезла відома дослідниця і популяризаторка історії «Щедрика», засновниця Інституту Леонтовича Тіна Пересунько.
  • Виставка до кінця тижня діятиме у фоє Донецького національного університету ім. Стуса, а у неділю, 24 березня, експозицію можна буде побачити у фоє Вінницького театру ім. Садовського перед концертом-реконструкцією «Прилетіла ластівочка».

Мандрівну освітню виставку «Прийшли, заспівали, перемогли!», присвячену історії світових гастролей Української Республіканської Капели та міжнародного тріумфу «Щедрика» Миколи Леонтовича, у Вінниці відкриють у вівторок, 19 березня, об 11.00 у фоє головного корпусу Донецького національного університету ім. Стуса.

Унікальна виставка — авторський проєкт дослідниці історії культурної дипломатії України Тіни Пересунько, що реалізується за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні у десяти університетах України упродовж 2024 року.

— Виставка розповідає захопливу історію того, як українська пісня «Щедрик» стала одним із найвідоміших у світі символів Різдва, а українська ластівочка із щедрівки, підкоривши європейський і американський континенти, перетворилась на колядку дзвоників Carol of the Bells, — ділиться Тіна Пересунько. — Окрім того, історія «Щедрика» — це історія культурного спротиву України російській імперській політиці, свідчення успіху української культурної дипломатії, адже упродовж 1919-1924 років шедевр Миколи Леонтовича став не лише хітом світових гастролей хору Олександра Кошиця, а й голосом Української Народної Республіки в світі під час боротьби нашої держави за міжнародне визнання і незалежність від росії.

Відео дня

На стендах виставки «Прийшли, заспівали, перемогли» буде представлено близько сотні унікальних документів та фотографій з історії світових гастролей хору Олександра Кошиця. Зокрема, матеріали із фондів українських, чеських, канадських та американських архівів і бібліотек. Деякі з них публікуються вперше.

Також на стендах виставки будуть QR-коди із записами музичних хітів Української Республіканської Капели, що підкорили у 1919-1924 роках понад 200 сцен 17 країн Європи та Америки. Тож охочі зможуть почути найраніші записи колядки Carol of the Bells 1940-х років та ознайомитися із маловідомими свідченнями презентації «Щедрика» на Бродвеї у Нью-Йорку в мюзиклі «Пісня Полум’я» 1925 року (один із композиторів — Джордж Гершвін) та в однойменному американському фільмі 1930 року.

У вівторок на відкритті виставки авторка проєкту Тіна Пересунько представить та передасть до фондів бібліотеки Донецького національного університету ім. Стуса примірники своєї нової книжки «Щедрик. Відома пісня з невідомою історією», опублікованої на грант Посольства США в Україні для безкоштовного поширення в українських університетах.

А після урочистого відкриття відбудеться авторська екскурсія Тіни Пересунько, наукової співробітниці Інституту української археографії та джерелознавства ім. Грушевського Національної академії наук України, дослідниці історії «Щедрика» та культурної дипломатії України, засновниці Інституту Леонтовича, авторки книжок «Світовий тріумф "Щедрика” – 100 років культурної дипломатії України», «Культурна дипломатія Симона Петлюри: “Щедрик” проти “русского міра”. Місія капели Олександра Кошиця (1919–1924)».

Виставковий проєкт «Прийшли, заспівали, перемогли» у фойє головного корпусу Донецького національного університету ім. Стуса триватиме до кінця тижня.

А у неділю, 24 березня, виставку «Прийшли, заспівали, перемогли» можна буде побачити у фоє Вінницького театру ім. Садовського перед головною мистецькою та історичною подією у Вінниці — унікальним концертом-реконструкцією «Прилетіла ластівочка».

На концерті, що розпочнеться у неділю о 16.00 вперше на Вінниччині, на батьківщині «Щедрика», буде відтворено легендарний прем’єрний  концерт Українського Національного Хору під орудою Олександра Кошиця 5 жовтня 1922 року у Карнегі-хол у Нью-Йорку, під час якого «Щедрик» вперше прозвучав у США.

Читайте також:

«Цей український гашиш — найсолодша з отрут!» Як «мистецька сотня УНР» скорила світ

У Вінницю їдуть легенди, що створюють «Золотий фонд» держави

Аж подих перехопить! Машина часу у Вінниці і театр Садовського, що перетвориться на… Карнегі-хол!

Ірина Френкель: «Повернення «Щедрика» додому триває і досі! Відчуваю це, коли працюю з іноземною публікою»

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up