Після 974 днів окупації. До річниці визволення переглядаємо фото повоєнної Вінниці

- 20 березня Вінниця відзначила 79-у річницю визволення від нацистських загарбників.
- Пропонуємо переглянути старі фото рідних вулиць повоєнного міста.
На початку березня 1944 року розпочались дві наступальні операції, які стали основним і завершальним етапом визволення Вінницької області від нацистських окупантів. У важких умовах весняного бездоріжжя війська Українських фронтів пройшли з боями сотні кілометрів, звільняючи від ворогів подільську землю.
Протягом 974-х днів місто перебувало під окупацією. Визволення Вінниці розпочалося з Погребищенського району, адже в той час ще не було визначено обмежень території міста. Участь у порятунку брали шість загальновійськових, п’ять танкових, дві повітряних армії, допомагали народні месники, місцеве населення.
Безпосередні бої за Вінницю вела 38-а армія генерала Кирила Москаленка, а учасниками військових дій були майже пів мільйона військових.
У період із 4 по 19 березня вороги без кінця нападали на різні частини міста. Багато будівель було знищено через безжалісне ставлення німецьких загарбників: вони підривали, підпалювали, руйнували все навколо.
Під натиском військ 74-го стрілецького корпусу в ніч на 20 березня німецьке командування, побоюючись оточення, змушене було розпочати відведення своїх військ з Вінниці на південний захід. Вранці 20 березня 1944 року Вінниця була повністю звільнена від окупантів.
Визволена від німецько-фашистських загарбників Вінницька область лежала в руїнах. Промисловість, транспорт, сільське господарство були майже повністю знищені. Але, незважаючи на втрати, жителі краю енергійно взялися за відбудову зруйнованого міста. Трудовий подвиг працівників тилу був таким же яскравим, як і ратний подвиг тих, хто воював на фронтах.
На фото — історична будівля готелю «Савой» після визволення міста 78 років тому. Сьогодні вона, на щастя, не має такого похмурого вигляду й слідів війни.
Вулиця Соборна. В центрі — зруйнована будівля обласної ради.
Житловий будинок, 1944 рік. Нині розташовується за адресою Соборна, 79.
Серце Вінниці. Вулиця Соборна.
Деякі вулиці Вінниці були зруйновані вщент.
Розмінування залізничних колій.
Біля школи-ліцею №2.
Вінницький музично-драматичний театр.
Майдан Каліча (нині площа Калічанська), 1944 рік. На фото — Калічанський ринок, трамвайні колії, вдалині — силует Воскресенської церкви та православного кладовища. Вгорі ліворуч — будівля теперішнього поліційного і пожежного відділку (вул. Пирогова, 4), пошкоджена вогнем.
Зруйнований при відступі міст через Буг.
Перехрестя вулиці Київської та проспекту Коцюбинського. На вулицях наслідки оборони міста.
Будинок офіцерів, який в 1940-х роках руйнували нацисти, а в 2022-у остаточно знищили рашисти.
Читайте також:
Його ім’я носить 59-та мотопіхотна бригада. Цікаві факти про генерала Якова Гандзюка
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.