Наше минуле: історія виникнення мікрорайонів Вінницькі хутори та Малі хутори

• Команда «Музею Вінниці» опублікувала історію виникнення Вінницьких та малих хуторів. Кому належали ці території та як вони виглядали?

Історики розповіли історію цих давніх вінницьких хуторів у цьому дописі.

Як вони пояснюють, у південно-східній частині Вінниці існує район під назвою Малі Хутори. Якщо ж говорити про Вінницьку міську територіальну громаду, то варто враховувати і села Вінницькі Хутори, Щітки та Писарівку, розташовані далі на схід. Усі ці території розміщені на берегах річки Віннички, а якщо точніше, то на берегах ставків, утворених на цій річці. Невдовзі після виникнення Вінниці міщани почали створювати і розвивати тут хутірні господарства, які згодом переросли в окремі поселення.

Як зазначає історик Валентин Отамановський, станом на XVI століття приватні міщанські землеволодіння довкола Вінниці були поширеним явищем. Чи не найбільше їх було у південно-східному напрямку від міста, на річці Вінничці. Так, наприклад, відомо, що у 1578 році в лісі над Вінничкою розташовувалась пасіка міщанина О. Климченка. А на самій річці він мав ставок. Зазначається, що належали вони його родині «с продков».

«Орієнтовно на місці сучасної Писарівки на початку 1640 років розташовувався великий хутір вінницького війта Парфена Омеляновича. Як зазначає Отамановський, «над горішньою течією річки Вінниці мав великий хутір, справжній добре впорядкований маєток, з орними землями, лісами, ставами городами, садами, сіножатями, дібровами, гаями, запустами, заростями, ставками…». Самих лише ставків було на хуторі аж 12. У 1641 році Омелянович продав ці володіння римо-католицькому монастиреві домініканців за 350 польських злотих. А вже у XVIII столітті на місці хутора було розташоване село Писарівка», — йдеться у дослідженні.

Як читаємо далі, володіння Парфена Омеляновича межували з хуторами Федора Журби та Кумайла, з хутором нащадків міщанина Дашка та іншими хуторами вінницьких міщан.

У ті ж часи –  в середині XVII століття – хутір та став з млином на річці Вінничці мав міщанин К. Лукашевич. Трохи згодом він передав його православному монастиреві Вознесіння Господнього, оцінивши в заставному записі в 500 польських злотих.

Міщанин Сахно Ушкало володів тоді хутором зі ставками й саджанками, полями, лісами й садами. Він теж передав ці свої володіння Вознесенському монастиреві, оцінивши їх у 800 польських злотих.

«Приватні міщанські землеволодіння у Вінниці опинилися під загрозою після Люблінської унії 1569 року. Подія, що об’єднала Королівство Польське та Велике князівство Литовське у Річ Посполиту, посилила польську владу на території сучасної Вінниччини. Ще від 1496 року шляхта Корони відповідними конституціями намагалася монополізувати для себе право на володіння земськими нерухомостями, приписуючи міщанам спродати шляхті всі свої земські маєтки. Втім, хутори на Вінничці ще довго залишались міщанськими володіннями, а згодом перетворилися на окремі села. Одне з них називали Вінницькими або ж Великими Хуторами», — підсумовує Валентин Отамановський.

Чи має ця людина якесь відношення до Вінниці? Тест про вулиці міста, які назвали на честь росіян

Про історію та Україну. Зібрали п'ять книжок вітчизняних авторів, які варто прочитати

21:05 «Перші крила» юних моделістів. У Вінниці провели обласні змагання з авіамоделізму photo_camera 21:02 В Олександри тепер є дім та сім'я: у Вінниці влаштували ще одну дівчинку 20:19 «Щоб популяризувати культурне надбання»: художниця в літній кухні облаштувала музей 19:57 Одна людина померла від грипу: на Вінниччині виявили 40 випадків грипу А Від читача 14:29 Проти волі та закону: фізичний примус та відповідальність за його застосування 19:00 Подкаст «Не вбивай. Себе»: про маркери, за якими можна впізнати ПТСР і стрес (#2 випуск) play_circle_filled 18:40 Жителька Луки зберігала канабіс й тепер може отримати три роки тюрми 18:35 Як медичний канабіс допомагає боротися з хворобами і чому його легалізація в Україні на часі 17:50 Купуй "Соки України" та допомагай армії. Гривню з кожного літру передаємо захисникам (блог "БФ Олега Гончарука”) 17:25 Що зміниться з 1 лютого: субсидії, пільги та обмін ламп 17:02 Вінничани просять встановити світлофор на перехресті вулиць Первозванного – 600-річчя 16:48 Через необережне поводження з вогнем у палаючому будинку згоріла 83-річна власниця 16:16 «Наш танк наїхав на міни і загорівся»: поранений танкіст з Вінниці знявся у відвертій мистецькій фотосесії photo_camera 16:05 Загинув у боях за Бахмут. На колінах прощалися з Героєм Олександром Ковалем 14:59 Дідусь нічого не помічав пів року. Як вінничанин викрав з картки родича 45 тисяч гривень 14:15 Січневі акції та знижки на медичні послуги у Вінниці (партнерський проект) 14:13 Вінницький клуб «ЯСКО» виграв Всеукраїнський футзальний турнір «Даймонд Ліга Карпати» 14:04 Аварія на Хмельницькому шосе: водій Skoda врізався у Мерседес 13:10 Топ-10 переваг поліції охорони (Новини компаній) 13:06 Смертельне застілля біля школи: затримали чоловіка, який до смерті побив пенсіонера