Настільки актуально, що хочеться кричати! Три театри в одній прем’єрі «Хлібне перемир’я» за Жаданом

Настільки актуально, що хочеться кричати! Три театри в одній прем’єрі «Хлібне перемир’я» за Жаданом
  • З вальсом, що переходить у реп, звичкою «порішати» і сучасними реаліями війни, «братською любов’ю» і нецензурною лексикою, спогадами про маму, з якою не говорили, і хлібом, який горить…
  • У наступну середу, 15 червня, у театрі імені Садовського харківські та вінницькі актори презентують сучасну драму 18+ за п’єсою Сергія Жадана. 

Об'єднатися у спільному проекті Харківський академічний театр ім. Т. Шевченка, Вінницький академічний театр ляльок та Вінницький академічний музично-драматичний театр ім. М. Садовського підштовхнула війна.

У мирний час дружні театри за традицією у червні зустрілися би на знаменитому міжнародному театральному фестивалі «Мельпомена Таврії» у Херсоні. Та після нападу рашистів Херсонщина опинилась у тимчасовій окупації, а частина трупи Харківського театру була вимушена переїхати у Вінницю. Саме тут березільці, садовці та вінницькі лялькарі й вирішили зробити спільну версію драми «Хлібне перемир’я» за однойменною п’єсою одного з найпопулярніших сучасних письменників України Сергія Жадана.

Прем’єру вистави вінничани та гості міста побачать у наступну середу, 15 червня, о 17.00 на малій сцені театру імені Садовського, а запис спектаклю онлайн братиме участь у фестивалі «Мельпомена Таврії», який попри всі перепони відбудеться.

Відео дня

— З 10 по 19 червня театри з 25 міст і 7 країн покажуть свої вистави у форматі онлайн і офлайн — кожен у своєму місті, в своїй країні, але під егідою та в загальній афіші фестивалю «Мельпомена Таврії», — розповідає керівник літературно-драматургічної частини Вінницького театру ім. Садовського Світлана Фицайло.

— «Мельпомена Таврії» цього року є голосом Херсонщини. Ми повністю поділяємо цінності нинішнього фестивалю та висловлюємо солідарність із тимчасово окупованими регіонами, а також радіємо, що хоч і в евакуації, але маємо можливість презентувати першу прем'єру ювілейного для нашого театру 100-го року, — діляться березільці.

Правда про війну і перемир’я

Події вистави перенесуть глядачів на вісім років назад — у літо 2014 року, самий початок бойових дій і період першого перемир’я, яке тоді прозвали «хлібним», аби фермери встигли зібрати врожай.

Під час такого перемир’я в маленькому містечку на сході України, де єдиною адміністративною будівлею є пошта, у двох братів, Толіка й Антона, помирає мати, і вони в умовах воєнного часу шукають можливості «по-людськи» її поховати. Та далі — самі лише знаки: підірваний міст між двома частинами їхнього містечка, глухоніма жінка, яка прийшла відспівувати маму, вагітна і небіжчиця в одному домі, поштар без пошти, фермер, у якого під час хлібного перемир'я вигорів увесь урожай…

Розпач, пристрасті, бійки, наелектризоване нерозуміння, з’ясування стосунків, втрата спільної мови, зруйновані мости та вогонь, який прийде за всіма… Вистава пробирає до кісток, до сліз, до душі!

За розвитком подій стає зрозуміло, що родинні, дружні та всі зв’язки, які тримали людей разом, вийшли з ладу ще давно, а війна їх остаточно зруйнувала. Люди залишаються сам на сам зі своїм темним минулим та ще більш примарним майбутнім.

Без моралізаторства і оцінок, пафосу і загравань, у своїй п’єсі Сергій Жадан описав все, що бачив. Так, як є. Болюче, трагічно, страшно, але водночас — живо, легко, із саркастичним гумором.

А режисер із Харкова Олександр Ковшун все це блискуче втілив у постановці, підібравши акторський ансамбль, який на сцені не просто грає, а живе, наче єдиний організм.

Головні ролі майстерно виконують чотири вінницькі актори: Сергій Бабельчук, Олександр Гончарук, Андрій Побережний, Ірина Огородник та чотири актори із Харкова: Сергій Гусєв, Олена Приступ, Ірина Роженко і Дмитро Чернявський.

— Актуальність і пророчість цього твору нині накрила всю країну. Війна ж як своєрідний страшний ритуал... Проходячи крізь його вогонь нація перероджується і набуває абсолютно нової якості. Ми переконані в цьому і закладаємо всю енергію нашої віри у виставу, — зазначає трупа Харківського академічного театру ім. Шевченка.

«У Жадана мистецтво на кінчиках пальців»

До прем’єри у Вінниці харків’яни ставили виставу «Хлібне перемир’я» у рідному Харківському театрі. Восени 2021 року презентували постановку у Сіверодонецьку під час гастролей до Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру, а також у Маріуполі на фестивалі «Театральна Брама».

Режисер-постановник Олександр Ковшун

— На моїх виставах немає «теплої ванни». Я не роблю те, що всім подобається. Я виводжу із зони комфорту, і п’єса Жадана — це так само не зона комфорту, — зазначає у своїх інтерв’ю режисер-постановник Олександр Ковшун. — Сьогодні Сергій Жадан — один із провідних авторів, який здебільшого мешкає в Харкові. Я з ним особисто знайомий і навіть у якості артиста брав участь у виставі за його текстами «Депеш Мод», поставленою німецькою командою в Харківському театрі для дітей та юнацтва. Звісно ж, появі прем’єри «Хлібне перемир’я» передувало багато різних факторів, але найголовніше — це актуальність п’єси, першої п’єси, яку він написав «у чистому вигляді». «Хлібне перемир’я» — ніби продовження теми роману «Інтернат», але в драматургічному форматі. Всі знають таких авторів, як Бертольт Брехт або ж Мартін МакДонах, і я вважаю, що у п’єсі Сергія Жадана присутні такі самі масштаб і глибина проникнення в тему, екстремальну ситуацію війни на Донбасі. У нього мистецтво на кінчиках пальців. Його мова вмонтовується у сучасний і літературний, і побутовий контекст. Все, що пише Сергій — так круто, професійно й актуально сьогодні, що не помічати або ж відмовлятися від цього не варто.

«Хлібне перемир'я» — перша п'єса Сергія Жадана. Вперше була опублікована у 2020 році.
Цікавий факт: кілька примірників книги навіть зберігаються у Антарктиді — у бібліотеці станції «Академік Вернадський».
Автор передав свої твори для Національного антарктичного наукового центру у рамках проекту «Книги в Антарктиду»

На прем’єру залишились лічені квитки

Попри те, що вистава «Хлібне перемир'я» змушує замислитись над болісними темами, вона щедро пересипана гумором — отим справжнім життєвим, коли це не жарт, не анекдот, а просто розмова, що точиться між друзями й ворогами, між братами і сестрами, гумором, що дозволяє засміятись, хоча саме час розплакатись або стиснути кулаки…

Приходьте 15 червня о 17.00 на прем’єру драми «Хлібне перемир’я» у театр ім. Садовського, аби сміятися, плакати, розуміти і говорити про те, про що неможливо мовчати.

Квитки на виставу можна придбати на сайті afisha.vn.ua та у касі театру.

Авторка світлин з репетиції вистави — Маргарита Корн.

 

Читайте також:

«Знов Бандери голос чути в лісі!» Брати Гадюкіни у Вінниці переспівали «Черемшину» і отримали у подарунок «Су-25

Сучасний Мамай і партизани-«Росомахи»: гурт «ТІК» презентував новий кліп на трек-маніфест «Люби ти Україну!»

Онлайн концерт-лотерея для допомоги Збройним Силам України

Концерт «Другої Ріки», театр, автобус-кабріолет: що робити та куди піти у Вінниці в червні

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up