Минулої ночі, 12 березня, шахрай влаштував продзвін стаціонарних телефонів вінничан. Скільком людям він телефонував з однією і тією самою казкою, лишається здогадуватися. Але поліції відомо, що три жінки повірили йому і «подарували» гроші, а ще троє були в курсі його схеми шахрайства, тому послали телефонного співрозмовника з його пропозицією викупити сина з поліції куди подалі.
Купилися на обман про звільнення сина від відповідальності за автопригоду пенсіонерки. Одній жінці 68 років, другій 78 років, третій — 82. Котрась із них заплатила незнайомому їй чоловіку, який назвався працівником поліції, 2 тисячі доларів. Інша вручила стільки ж і ще 5 тисяч гривень. Ще одна віддала чужинцю з порогу 50 тисяч гривнями, бо повірила, що син просив відкупити його від покарання за ДТП.
Разом на цих пенсіонерках телефонний шахрай, як порахували в поліції, заробив 150 тисяч гривень. Він назвався поліцейським, наплів брехню про ДТП та сказав: швидко зібрані гроші допоможуть звільнити дітей цих жінок від відповідальності.
— Якщо тільки отримуєте дзвінок про звільнення за гроші з поліції, одразу дзвоніть «102», бо це 100 відсотків шахрайство. Поліцейські в жодному разі не будуть телефонувати родичам і вимагати грошей, — говорить заступник начальника міської поліції – начальник слідчого відділу Максим Рижов.
За його словами, вигадана історія з ДТП — це найбільше поширений привід виманити кошти по схемі телефонного обману. І в тих випадках, які стали кримінальними провадженнями, потерпілі не дзвонили родичам перепитати, чи дійсно вони в біді. Спочатку платили псевдополіцейським.
— Тиждень тому телефонують до жінки від імені її сина, створюючи шуми в телефоні (є в мобільний додатках зараз така послуга), і повідомляють: збив людину, треба терміново кошти, — розповідає Максим Рижов. — Жінка взяла з дому 10 тисяч гривень і побігла до ай-боксу. Вже коли поверталася додому, біля під’їзду зустрілася із сином, який з роботи прийшов. Тобто вона навіть не передзвонила йому, одразу заплатила, бо створили психоемоційну ситуацію…
На випадок такого типу дзвінків відділ комунікації поліції Вінницької області дає свої поради:
Перевірте, де дійсно знаходиться син (інший родич, з яким нібито сталася неприємність). Пам’ятайте, у разі реального затримання працівники поліції повідомляють про це рідних, вказуючи підстави та термін та місце утримання.
Законодавством не передбачено жодних платежів за утримання затриманої особи правоохоронним органом.
Якщо громадяни виконують вимоги псевдополіцейських та передають їм кошти, то автоматично стають правопорушниками (стаття 369 Кримінального кодексу України – надання неправомірної винагороди службовій особі).
Попросіть людину, яка представилась поліцейським, назвати прізвище, ім’я, по-батькові і дату народження затриманого родича. Запитайте, у чому він був одягнений, колір очей, зріст... Такою інформацією зловмисники не володіють, оскільки телефонний номер набрали навмання!
Якщо Вам повідомляють, що близька людина вчинила ДТП, поцікавтеся, де це сталося, яка була машина, який її колір та державний номер. Відповіді не отримаєете, бо ДТП – вигадане.
Отримавши такий дзвінок – негайно телефонуйте за номером 102.
З початку року вінницькі поліцейські відкрили більше 250 кримінальних проваджень про рідного роду шахрайства. Які саме схеми спрацьовували? Приклади свіжих афер знайдете в матеріалі «Про кота без хвоста, СМС на 40 тисяч і неіснуючі ВАЗи у лізинг. Як зараз дурять?».
Читайте також:
Вінничанка «влаштовувала» медиків на добре оплачувану роботу. Заробила 300 тисяч
В будинку на Слов'янці «обчистили» кілька квартир підряд. Що винесли і у кого?
Дурний вчинок чи нахабна афера? Як вінничанин залишив сім’ю без квартири
Брехнею про вікна вінничан «розводять» на кредит. Чому цих аферистів не спіймати?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер