Крадії зламали сейфові двері банкомату у Гайсині за менший час, ніж потім довелося працювати на місці злочину експертам...
У кілометрі від центру Гайсина вночі обікрали банкомат «Укрсиббанку». Всередині було кількасот тисяч гривень. Місцеві мешканці кажуть, що крадії акуратно зламали металеві двері і розжилися на 400 тисяч.
Банкомат знаходиться у двоповерховій будівлі на вулиці Карла Маркса, де є магазин, ресторан, перукарня та кондитерський цех. Навпроти – житловий будинок. Свідків і точний час злочину встановлюють. А повідомлення про злом банкомату надійшло у місцевий райвідділ о 7.00, коли директорка одного із закладів прийшла на роботу і побачила зламані двері.
А мешканці Гайсина дивуються, як так зуміли злодії спрацювати - без пилу та шуму. Свідків, кажуть, нема. І банкомат, за їхніми словами, ніяк не охоронявся. Навіть протипожежної системи у будинку, де він стояв, не було.
- Банкомат знаходиться на куті з боку будинку, в невеликому «передбаннику», - розповів телефоном Олексій з Гайсина. - Двері до банкомату ведуть металічні. Їх якось дуже акуратно зламали. Практично не видно, що з ним щось робили. Гроші витягнули з тильного боку. Дивно, що ніхто не бачив, яке усе це сталося. Навпроти - житловий будинок.
Банк мовчить
У вінницькій філії «Укрсиббанку» коментувати факт відмовилися. Дівчина телефоном сказала:
- Не маємо права про це говорити.
Але й не переадресувала на уповноважену для цього людину. То ж чому банкомат не був під охороною, можемо тільки здогадуватися.
А в міліції повідомляють, що до місця скоєння крадіжки зі зломом одразу спрямували слідчо-оперативну групу та експертів, які працювали на місці злочину кілька годин.
- Працівниця приватного закладу громадського харчування в місті Гайсині, прийшовши на роботу рано вранці 14 березня, побачила відчинене бокове приміщення, де знаходиться банкомат. Про це жінка повідомила в Гайсинський міськрайвідділ, - кажуть у секторі зв’язків з громадськістю обласної міліції. - За попередніми даними, в банкоматі на час крадіжки знаходились кілька сотень тисяч гривень. Банкомат не перебував під охороною місцевої Державної служби охорони. Яким чином зловмисникам вдалося проникнути в приміщення та зламати сейфові двері банкомата, встановлюють слідчі органи та експертна служба внутрішніх справ.
Крадіїв шукають
За фактом порушили кримінальну справу про крадіжку в особливо великих розмірах або скоєну організованою групою. Ця стаття передбачає від семи до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Але злочинців ще належить знайти.
- Триває пошук зловмисників, - кажуть у міліції.
Нагадаємо, що 25 січня цього року був ще один злочин проти банківської установи у районі. Грабіжник утік з відділення «Райффайзенбанку» в Літині з 36 тисячами гривень готівки. Там була тривожна кнопка міліцейської служби, але фізичної охорони не було. Екіпаж Державної служби охорони прибув на місце за три хвилини. Доти грабіжник встиг «зняти» денну касу і втекти.
Його досі шукають правоохоронці і говорять: якби у відділенні сидів їхній озброєний охоронець, то спокуси тут грабувати не виникло б. Тим більше, що до злочину зловмисник зумів підготуватися. Дізнався, де можна перескочити незасклений проріз до каси. Мав можливість він сам чи його спільник походити і поспостерігати там, щоб спланувати напад.
На банки зазіхають частіше
Керівництво пограбованого у Літині відділення пояснило міліціонерам відсутність фізичної охорони економією. Останні ж повідомляють – на банківські гроші зазіхають щороку частіше. За п’ять років утричі зросла кількість заяв про напади на відділення і їхніх працівників.
Днями якраз відбулася нарада в обласному управлінні внутрішніх справ із представниками служб безпеки банківських установ Вінниці. На ній вирішили: що зміниться в охороні банків, надалі буде вирішувати координаційна рада. Її ще мають створити при міліції і найближчим часом провести перше засідання.
- Кількість злочинів та посягань на банківські установи в останні п’ять років постійно росте, - каже заступник начальника обласної міліції Микола Бокша. – Найстрашніше не те, що банки позбавляються коштів, а те, що гинуть люди. Приклад – Донецьк. Людське життя не може бути порівняне ні з якими коштами, тому ми повинні зробити все, щоб захистити працівників банку, захистити охорону від злочинних посягань.
Коментар експерта
Віктор Козаченко (57), начальник управління Держслужби охорони при обласній міліції:
- З усіх банківських установ, розміщених на території Вінницької області, ми охороняємо приблизно 63 відсотки від загальної кількості. Лише в минулому році збитки, заподіяні банкам злочинцями, склали понад 73 мільйони гривень, загинули шість людей, троє були поранені. Керівництво Нацбанку, Міністерство внутрішніх справ і обласного управління прагне виправити ситуацію і постійно закликає банкірів вживати заходів безпеки. Це сигналізація, броньовані каси, наявність професійної, навченої міліцейської охорони, зі зброєю та повноваженнями. Переважна більшість установ постійно вдосконалює свої засоби безпеки. Є такі, що економлять. Але ж ціна економії може бути зависокою.
Охороняється міліцією тільки 101 банкомат
Міліцейська служба охорони обслуговує трохи більше половини всіх банківських установ – близько 63 відсотків. Решта взагалі без охорони чи взяті під опіку приватними структурами, котрі не мають права застосування зброї і у випадку нападу все одно викликають на місце міліцію. А банкоматів під професійною міліцейською охороною лише 101 з усіх встановлених на території Вінницької області.
584 банківські установи знаходяться на території Вінницької області
62,8 відсотка – стільки банківських установ, відділень і філій перебувають під охороною управління Державної служби охорони при обласній міліції
40 філій – під міліцейською охороною
327 відділень – стільки охороняє міліцейська структура
101 банкомат під охороною міліції
73 мільйони гривень – стільки збитків заподіяли банкам своїми діями злочинці
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер