«Поглинули» понад 400 мільйонів гривень. Які комунальні підприємства підтримує Вінниця?
- Поки мешканці Вінниці сперечаються про доцільність витрат на фонтани та нові зупинки, з бюджету громади виділяють сотні мільйонів гривень на підтримку комунальних підприємств.
- Кому та скільки дісталося коштів? І що робити з такою підтримкою вінницьких КП?
Помітили, що під новинами про ремонти та будівництва у Вінниці, люди в коментарях обурюються таким витратам під час війни.
Це, наприклад, 1,7 мільйона гривень на закупку дерев для озеленення дворів, майже 2 мільйони на купівлю комп’ютерів для потреб міськради, 1,5 мільйона гривень на підготовку фонтанів.
А ще є заміна зупинок громадського транспорту, на що за 2022-2023 роки Вінниця витратила понад 15 мільйонів гривень. Втім, такі видатки — це ніщо у порівнянні з сумами, які влада від імені громади направляє на підтримку комунальних підприємств.
Найбільше грошей — для «Вінницяміськтеплоенерго»
Понад 436 мільйонів гривень з бюджету Вінниці спрямували на підтримку комунальних підприємств. Про це дізналися із відповіді на запит, який надсилали до міськради.
Така сума взагалі-то немала. І вона складає 15-ту частину від загального бюджету вінницької громади (на 2024 рік він становить 6,9 мільярда гривень). То як саме розподілили цю суму?
- «Вінницька транспортна компанія» — 42 мільйони 617 тисяч гривень.
- «Вінницяоблводоканал» — 74 мільйони 60 тисяч гривень.
- «Вінницяміськтеплоенерго» — 319 мільйонів 838 тисяч гривень.
Чому так багато перерахували коштів для теплопостачальника? У міськраді пояснили це так:
Поки триває воєнний стан — діє мораторій на підвищення тарифів на теплопостачання. Різниця між затвердженими тарифами й економічно обґрунтованими уже складає 806 мільйонів гривень. Її не відшкодовують з Держбюджету.
Крім того, 65% коштів, які тепловики отримають від споживачів, одразу списуються з рахунків на оплату газу. «Вінницяміськтеплоенерго» лишається тільки 35% для забезпечення роботи підприємства. Це передбачено постановою уряду №812 від 19 липня 2022-го.
Тому на фінансову підтримку вінницьких тепловиків, з січня по листопад цього року, вже направили 270 мільйонів 636 тисяч гривень з місцевого бюджету. До того ж 49 мільйонів 202 тисячі гривень — спрямували на поповнення статутного капіталу.
Додамо, що ці комунальні підприємства — збиткові. За даними YouControl чистий фінансовий результат на вересень 2024 року в компаніях складає:
- «Вінницька транспортна компанія», -3 мільйони гривень
- «Вінницяоблводоканал», -21 мільйон гривень.
- «Вінницяміськтеплоенерго», -76 мільйонів гривень.
Чому місто виділяє гроші КП, яке належить області
Засновником «Вінницяоблводоканал» є Вінницька облрада, і відповідно підтримувати діяльність підприємства має обласний бюджет. Але це робить місто. Чому?
У вінницькій міськраді нам це пояснили так: були звернення від Вінницької ОВА про потребу у фінансуванні водоканалу, щоб «запобігти виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних з постачанням питної води населенню громад, і в тому числі Вінницької міської тергромади».
Тому уже отримані 74 мільйони гривень вінницький Водоканал витратив на наступні цілі:
- 40 мільйонів гривень — на оплату за спожиту електроенергію;
- 360 тисяч гривень — на проведення фінансового аудиту підприємства;
- 15 мільйонів гривень — на поповнення статутного капіталу, щоб погасити заборгованість перед Міністерством фінансів України за договорами про субкредитування від 2017 року в рамках «Другого проєкту розвитку міської інфраструктури»;
- 18,7 мільйона гривень — на закупку реагентів та на оплату за спожиту електроенергію;
У планах, за рішеннями влади, передати «Вінницяоблводоканалу» ще дотацій:
- 2,4 мільйона гривень — на виготовлення проєктної документації для реконструкції водопровідної станції «П’ятничани»;
- 10 мільйонів гривень — на оплату за спожиту електроенергію.
Що робити з підтримкою комунальних підприємств
Скільки ще виділятимуть грошей на підтримку цих комунальних підприємств до кінця 2024 року? В міськраді відповіли, що кошти виділятимуть «за фактичною потребою в межах реальних можливостей громади».
Як ви вважаєте, чи має громада й надалі спрямовувати сотні мільйонів на дотації комунальним підприємствам? Бо виходить складна ситуація:
- якщо цього не робити, то у комунальників не буде коштів за розрахунок спожитих енергоресурсів. А відтак не буде постачання води, тепла і транспорту на маршрутах.
- але і без кінця дотації теж не можна давати, бюджет громади не є нескінченним — є й інші галузі, що потребують фінансування: освіта, медицина, оборона тощо.
Що варто зробити з підтримкою комунальних підприємств Вінниці?
Читайте також:
Яйця подорожчали на 60%: у листопаді помітно зросли ціни на продукти харчування
Скільки заробили медики Вінниці за перший та другий квартал 2024 року? Аналіз зарплат
Чи буде субсидія, якщо отримати компенсацію за резервне живлення? Ми дізналися
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Роман Аксельрод
Дане підприємство дійсно є обʼєктом спільної (!!!) власності територіальних громад області. Але якщо ,, спільним“ , то відповідно в ньому і частка територіальної громади міста. Крім того , треба враховувати що практично всі обʼєкти(!!!) підприємства є власністю територіальної громади місто і лише (!!!) передані КП ,, Вінницяоблводоканал “ в господарське відання.
Підприємство забезпечує послугами з водопостачання та водовідведення мешканців територіальної громади міста. У разі зупинки підприємства будуть в першу чергу страдати споживачі міста. Є ще безліч аргументів, чому з міського бюджету виділяються кошти на підтримку зазначеного підприємства.
Ось тому місто підтримує і по великому рахунку зобовʼязано підтримувати зазначене підприємство.