У людей крадуть номери, сторінки в соцмережах, гроші з банківських рахунків. Про це читаємо новини звідусіль і боїмося опинитися в аналогічній ситуації. Ось буквально вчора у Вінниці поліція та СБУ проводили слідчі дії в підпільному офісі та call-центрі, оператори якого телефонували людям, називаючись співробітниками банку, та видурювали персональні дані для привласнення коштів з їхніх карток.
— Як встановили слідчі Вінницького відділу поліції, шахраї орендували у Вінниці приміщення, облаштували їх необхідною оргтехнікою. Зловмисники найняли працівників з числа молоді, навчили їх, як за допомогою певних схем видурювати гроші у громадян, — розповіли у відділі комунікацій поліцейського главку.
Дані слідства такі. За допомогою спеціальних програм оператори цих центрів отримували персональні дані клієнтів та телефонували людям. Під час розмови, представившись працівниками фінансових установ, вони дізнавалися персональну інформацію людей та код, надісланий на мобільний телефон потерпілих. За допомогою цих даних вони переказувати гроші клієнтів на власні рахунки.
Щоденний обіг грошових коштів, отриманих шахрайським шляхом цими аферистами, як додають в поліції, становив близько 20 тисяч доларів США.
То як працює схема та чи можна стати недосяжним для таких «лохотронщиків»? Дивіться нижче інформацію на інфографіці, яку редакція 20minut.ua вперше надрукувала сім років тому, й вона досі залишається актуальною.
Якщо вам дзвонить нібито співробітник банку з невідомого номера і з яким ви раніше не спілкувалися, попросіть зачекати хвилину. Наберіть номер гарячої лінії банку, вказаний на вашій картці. Поясність ситуацію, назвіть регіон і вас переключать на відповідне банківське відділення, де зможете з'ясувати, чи справді є проблема, про яку повідомив невідомий банківський працівник (ваша картка заблокована, була спроба зламу рахунку, не можливо виконати транзакцію тощо).
Схема обману з виманюванням персональних даних не нова. І продаж баз даних теж давно не новина. Але одна справа, коли вашим номером телефону заволоділи маркетологи і стали телефонувати з пропозиціями щось купити або надсилати рекламні SМS. А зовсім інше діло, якщо телефонний номер здобули люди кримінального світу.
Як інформацією про мобільний номер можуть скористатися аферисти? Як працюють найбільш поширені сьогодні варіанти злочинного використання телефонних номерів? Поліцейські говорять, що такі шахрайства постійно ширяться.
Має насторожити, якщо на ваш телефон впродовж кількох днів дзвонять з різних номерів нібито помилилися. Чи про оголошення питають, якого ви не давали. Чи запитують якусь людину і в розмові з’ясовують, що ця людина — не ви. Комусь ви передзвонюєте, бо не змогли одразу відповісти.
В такий спосіб шахраї залишають інформацію для мобільного оператора, щоб потім в сервісному центрі відновити вашу SIM-ку, як свою. Як тільки вони це зроблять, ваш телефон «замовкне». І доки не зрозумієте, що SIM-карта не працює, можете втратити все, «прив’язане» до цього номера. У когось це важлива сторінка в соціальній мережі. А в когось — і банківський рахунок.
Щоб відновити номер телефона через втрату SIM-картки, співробітник компанії оператора ставить заявнику кілька питань. Про останні дзвінки, часті контакти, приблизну суму коштів на рахунку або суму останнього поповнення. Про дзвінки і контакти шахрай вже все знає, бо «набив», телефонуючи багато разів, ніби помилився. Суму коштів на рахунку чи останнього поповнення можна просто вгадати.
У цій схемі важливо, щоб ви хоча б раз передзвонювали на невідомий номер, на який не встигли зняти слухавку. Оператор під час відновлення SIM-ки питає про ваш останній дзвінок. Назве цей номер псевдо-власник — тоді ваш номер вже не ваш.
А якщо перейти на контракт, то відновити картку шахраям буде важче? В такому випадку, щоб присвоїти номер, аферистам потрібно ще й заволодіти вашими паспортними даними. Про те, як у вінничан крадуть копії паспортів та ідентифікаційних кодів, редакція писала тут.
В поліції постійно розказують про телефонні шахрайства. Наголошують, що повідомлення про виграші варто ігнорувати. Кажуть, не варто передзвонювати на невідомі номери. Якщо купитеся на таке прохання, то ваш номер опиниться в шахрайській базі — в списку людей, яких легко «розвести».
Про такого роду афери, коли людину беруть на телефонний гачок і витягують великі суми, редакція не раз розказувала у кримінальних новинах. Згадайте класику телефонних «розводів»: «Ваш син потрапив в ДТП, треба заплатити».
Доречно тут пригадати ось цю історію — про чоловіка, який за кілька разів виніс з дому до терміналу в Мегамолі 100 тисяч. Платив за «Шевроле» з доставкою. Інформація про виграш машини йому прийшла в SМS.
Експерти радять завести окремий «фінансовий» номер телефону. До такого номера, на який вам не телефонують, бо ви нікому його не повідомляєте, краще прикріпити банківську карту і важливі акаунти в соцмережах.
Сьогодні не проблема, мати дві SIM-ки в одному смартфоні. Одну зробити своїм звичайним номером для дзвінків, а другу секретним — для усіляких важливих для вас прив’язок. Складно зламати номер, який мало хто знає, тому:
Читайте також:
Щодня по 20 000 доларів заробляли підпільні call-центри. У Вінниці накрили шахрайські офіси
Чаює в кабінеті з полковником? Активісти хочуть звільнення головного поліцейського контролера
Краще мовчати? Що написали кандидати у мери Вінниці на своїх сторінках у Фейсбуці
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер