Виявляти, попереджати та припиняти правопорушення і корупційні діяння працівників Національної поліції мають співробітники внутрішньої безпеки. Цим підрозділом в нашому регіоні керує Роман Гринько. І до нього віднедавна мають питання вінницькі активісти.
За заявою голови громадської організації «Ревізія влади» Віталія Павловського почалася службова перевірка стосовно начальника Вінницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Нацполіції України. Спершу він опублікував кілька постів у Фейсбуці з інформацією, яку має про Романа Гринька. А днями вже й дав пояснення по своїй заяві працівникам відомства, якому названий посадовець підпорядкований.
В чому суть претензій активіста і що саме мають тепер перевірити київські співробітники?
— Внутрішня безпека зобов’язана виявляти, запобігати й припиняти корупційні, злочинні та інші протиправні дії, що готуються або скоєні працівниками поліції, — каже Віталій Павловський. — А вінницький начальник внутрішньої безпеки подружився з начальником обласної поліції і, за інформацією моїх джерел, по кілька разів на день ходить до нього в кабінет чаювати та «зливає» оперативну інформацію.
Більше читаємо на сторінці «Ревізії влади» у Фейсбук:
«Сьогодні хочу "розкрити" гнійник нашої Вінницької, фактично секретної служби, ДВБ — департамент внутрішньої безпеки у Вінницькій області (Національної поліції України), з якою ми плідно працювали ще по бувшому керівнику ГУНП.
Мова йде про керівництво цієї служби, що замість того, щоб відпрацьовувати інформацію про зловживання службовим становищем підопічних Івана Іщенка (нового начальника ГУНП у Вінницькій області, що з Одеси), завів з ним міцну та надійну, але впевнений, таку коротку дружбу!
Що до інформації про плідну дружбу та, на нашу думку, фактично провалену роботу нашого головного ВБшника Романа з Києва, це неофіційно та на умовах анонімності, підтвердили нам з чотирьох структур.
На сьогодні приймаємо всі міри, щоб отриману нами інформацію передати відповідним керівникам, що керують цим підрозділом в Україні. Впевнений, реакція не забариться, так якщо навіть журналісти-розслідувачі мають повну картину цієї ганьби, для Києва це не проблема.
Всім підрозділам, що співпрацюють тим чи іншим шляхом з ВБ вважаємо за необхідне знати, що на даний період, ходять чутки, ця структура фактично "під керівником ГУНП" та його контролем.
Також ми звернулись і до самого Романа та отримали в коментар по даним позиціям. З його слів, це не відповідає дійсності, дружніх відносин з керівником ГУНП у нього немає, зустрічі проводяться виключно на території управління, інформація про "злив" оперативної інформації неправдива, ми плідно співпрацюємо з СБУ, діє в рамках посадових обов'язків».
Під цим постом є коментар ще одного вінницького активіста, Володимира Черкаса з Комітету безпеки руху:
«ВБшники давно стали продажними баригами... Цей департамент необхідно ліквідувати, а функції тотального контролю передати суміжним відомствам. Конкретно по ситуації — начальник вінницької ВБ не міг не прогнутися під Іщенка, одесити вміють підкупляти. І Рома не виключення. Зливає Іщенку секретну інформацію про майбутні затримання і кришує одеських ставлеників».
Активісти розповідають про хабарі ГШРівців, які стоять з паличками на трасах (співробітників груп швидкого реагування, що замінили ДАІ в районах). Мовляв, такі злочини в поліції мають місце, про це багатьом відомо, але припиняти їх не тільки не збирається профільний підрозділ, а й заважає роботі інших структур. Як? Передачею інформації між керівниками за чашкою чаю чи кави?
За словами Віталія Павловського, через дружні стосунки начальника управління внутрішньої безпеки з начальником обласного главку нібито зірвалася спецоперація СБУ.
Ось шматок ще одного посту, опублікований головою «Ревізії влади» на ту з саму тему. Він з’явився після затримання поліцейського на хабарі, і активісту дивно, чому цей злочин не попередила внутрішня безпека:
«…Я вважаю, що цього не повинно було трапитись, так як має бути здорова опозиція до ГУНП, що тримала б цього поліцейського під мікроскопом! Так-так, це про Гринько Рому я пишу. Він мав би мати розгалужену сітку інформаторів, що точно визначали б, де "протухло". Жоден би не ризикнув навіть подумати про хабар чи іншу наживу, або шантаж!
$5000 за продовження строку договору оренди земельної ділянки до 7 років — ДБР затримало посадовця Вінницької поліції.
За матеріалами Головного оперативного управління Державного бюро розслідувань слідчі ДБР затримали начальника сектору реагування патрульної поліції (…) під час одержання ним неправомірної вигоди…»
Як знаємо від Віталія Павловського, він раніше співпрацював з внутрішньою безпекою поліції, надавав їм інформацію, приводив людей, які заявляли про злочини поліцейських. Про ті факти писалося в стрічці новин на «20 хвилин». Останнім часом голова «Ревізії влади» не хвалиться співпрацею з ВБшниками. Навпаки. Каже, надана ним інформація не реалізовується, потерпілі від дій правоохоронців заявники не бачать результату у своїх справах.
— Я в телефонній розмові ставив ряд питань Роману Гриньку, як журналіст. Про його дружбу з Іваном Іщенком в тому числі. Він все заперечив, — розповідає Віталій Павловський. — Щоб перевірили це відповідні співробітники, я написав заяву, і від учора, 21 жовтня, щодо начальника вінницького управління ВБ Нацполіції почалася службова перевірка.
У Київ, до Департаменту внутрішньої безпеки, написав голова «Ревізії влади» про можливе зловживання службовим становищем Романом Гриньком, ймовірну змову його з керівником обласного главку, домовленість про недоторканість останнього і підлеглих йому працівників.
Чи так це, розібратися мають кияни. Шукатимуть докази під час службової перевірки. Віталій Павловський говорить, розповів про всі відомі йому факти. Втім, як каже він, найбільше, що загрожує фігуранту цієї перевірки — втрата посади. Активіст так і хоче зламати «нездорову систему», коли контролер насправді нічого не контролює, а на все закриває очі.
— Нехай нам призначать принципову людину, за якої поліцейські боятимуться пискнути, не те що вимагати хабарі у людей, — говорить Віталій Павловський.
Автор цієї статті спробувала поговорити з Романом Гриньком про викладені у Фейсбуці та в заяві до ДВБ звинувачення. Зателефонувала йому на мобільний, представилася, але навіть озвучити питання не вдалося.
— Не маю часу, пишіть офіційний запит, — сказав начальник управління внутрішньої безпеки, не поцікавившись темою розмови.
Ймовірно, розумів, про що піде мова. Віталій Павловський на той момент вже опублікував третій пост про нього. Цього разу оприлюднив заяву в НАЗК з проханням перевірити Романа Гринька, як підозрілого декларанта. Ось фрагмент з цієї заяви:
«Просимо призначити перевірку по даній інформації, виконати всі необхідні процесуальні дії для виявлення неточностей та невідповідностей в декларації даного високопосадовця в лавах департаменту внутрішньої безпеки НП України у Вінницькій області. Відповідно, притягнути до відповідальності декларанта згідно законодавства…».
Що ж такого прописав чи, навпаки, не написав у своєму звіті про майно і доходи начальник управління внутрішньої безпеки? Віталій Павловський пише про нещодавно придбаний автомобіль, вартість якого перевищує річний дохід.
Крім того, звертаємо увагу на двох дітей, вписаних в декларацію, та розуміємо, що діти на утриманні батька. Дружини в членах сім’ї немає (була у попередніх звітах, кілька річної давнини).
Звернула увагу на цей момент і експертка з фінансової документаці, голова правління ГО «Філософія Серця» та обласна координаторка DOZORRO Юлія Грига. Ось так вона прокоментувала декларацію Романа Гринька для «20 хвилин»:
Для повноти картини вкажемо ще кілька моментів з декларації. Роман Гринько прописав, що проживає у вінницький квартирі, наданій йому в безоплатне користування приватною особою. Крім того, має кімнату в столиці, що належить МВС (ймовірно, службове житло).
Земельна ділянка, кілька невеликих кредитів у гривні та деякі заощадження в валюті. Плюс до цієї інформації бачимо вже згадане вище авто, придбане за майже пів мільйона при річному доході у приблизно 350 тисяч. Інформацію про цю покупку декларант показав у формі змін, датованій 23 вересня цього року.
Проаналізувати задеклароване можете й самі за допомогою web-cервісу «Zaparkanom», побудованому на публічній інформації у формі відкритих даних, за цим посиланням. Далі — скрини, зроблені з названого ресурсу.
Читайте також:
Корупцію не довели. Апеляційний суд закрив адмінсправу Олександра Вешелені
Кохання допомогло вінничанці виграти підряд на 18 мільйонів. Розповіли «Таємниці слідства»
Хто забив «педофіла» в СІЗО. ДБР передає до суду справу проти шести тюремників і зека
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер