Яйця, олія, хліб, молоко та інші продукти — це все додало у ціні всього за один місяць. Продавці на вінницьких ринках розказують, що подорожчання спричинене зростанням тарифів на газ і електроенергію. Покупці нарікають, що комуналка «з’їдає» більшість доходів, тому доводиться купувати тільки найнеобхідніше.
Економісти наводять приклади, що ціни ростуть ще й через карантинні обмеження, які змусили фермерів скоротити обсяги виробництва і виник дефіцит. За їх прогнозом, чергова хвиля здорожчань відбудеться навесні, після ще одного зростання тарифів на комуналку.
На Центральному ринку у вівторок людей не так багато, як зазвичай. Спершу підходимо до м’ясних лавок. Усі без виключення продавці м'яса запевняють в тому, що ціни на їх товар впали.
— М’ясо подешевшало на кілька гривень. На нього немає попиту, — розповідає продавчиня Тамара.
— У людей просто немає грошей, тому і не купують, — говорить інша продавчиня Оксана.
У м'ясному павільйоні прогнозують, що далі буде лише гірше. Кажуть, негативна тенденція почалася не кілька місяців тому, а кілька років, коронавірус лише її пришвидшив.
— Наша влада літає десь у хмарах. Людям нема за що хліба купити, а вони щось там розказують. Нехай прийдуть ці аналітики на ринок, подивляться, хто і що тут купує, сильно здивуються, мабуть, — розповідає продавець м’яса Олександр. — На ринок приходять пенсіонери і незаможні люди, вони хочуть зекономити. Сюди йдуть за хлібом, молоком, туалетними засобами — це речі першої необхідності, а без м’яса можна прожити.
Чоловік, який цікавився у Олександра ціною на сало, підтримує продавця і каже, що він все правильно говорить.
— Ціни стали меншими, але я не відчуваю різниці. У моїй кишені все одно не водиться таких грошей, — говорить цей чоловік. — Сьогодні я купив кістки на борщ і курятину, цього нам з жінкою має вистачити на тиждень. У нас із нею пенсія п’ять тисяч на двох. Більшість йде на ліки і комунальні, решта — на їжу.
У відділах, де продають молочні продукти, яйця, крупи та олію, розповідають, що найбільше зросла вартість останньої, в середньому на 6-8 гривень. Вершкове масло — на чотири, майонези на кілька гривень, а консервовані горошок і кукурудза — на гривню.
— Усе це з нового року, — говорить продавчиня Галина. — Думаю, що далі також ціни зростатимуть. Я так розумію, що все це залежить від підвищення тарифів на газ і електроенергію. Скоро ще й на вивіз сміття ціни піднімуть.
Сусідка за яткою, також Галина, говорить, що однією з небагатьох продукцій, ціна на яку не рухається, залишається ковбаса. Каже, якщо власник ятки скаже піднімати вартість, то купувати її взагалі перестануть.
— Торгівлі зараз немає. Багатші йдуть у «Фуршети» і «АТБ», а пенсіонери приходять до нас. Деякі просто приходять подивитися, бо нічого не можуть собі дозволити, — говорить Галина. — Я й сама маю пенсію 2100. Хіба можна прожити за ці гроші? Ні. Тому продовжую працювати.
Складалося враження, особливо біля м'ясних точок, що покупці більше цікавляться ціною, ніж реально хочуть купувати. Однією з таких жінок була Валентина, яка приїхала на ринок з онукою.
— Раніше ми приїздили сюди на закупи. Ледве доносили ті сумки додому. А зараз беремо лише найнеобхідніше, а грошей витрачаємо стільки ж. Все дорого, — розповідає Валентина.
Її онука, Світлана, каже, що їм з чоловіком легше у цьому плані, адже мають непогані зарплати. Але ціни називає невиправдано високими, особливо для гаманців людей старшого покоління.
— Не розумію, що, крім каш, їдять самотні пенсіонери, яким пенсії не вистачає навіть на перекриття комуналки і придбання ліків? Стареньки у нашій країні вимушені виживати, — підсумовує Світлана.
За даними вінницького управління Держстату, протягом січня ціни на продукти зросли в середньому на 1,4% у порівнянні з груднем.
Подорожчали майже всі продукти: хліб на 0,7%, молоко на 0,6%, олія на 1,9%. Риба прибавила в ціні 0,4%, м’ясо — 0,7%. Найбільше в січні у порівнянні з попереднім місяцем подорожчали яйця — на 10,2% та овочі — 8,2%.
Кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський пояснює, що зростання цін спричинено скороченням виробництва продуктів харчування в 2020 році. Воно було обумовлене карантинними обмеженнями для стримування пандемії коронавірусу.
— Ціни зростають не лише в Україні, але й за кордоном. Це призвело, зокрема, до зростання експорту продовольства та певного дефіциту продуктів харчування в Україні. Аграрії збільшують посівні площі під зернові, які відправляють на експорт, та скорочують посіви городини, — розповідає економіст.
Згадаємо, що торік у Вінниці та інших містах України закривали ринки на карантин. Фермерів та аграріїв позбавили їх традиційних точок продажу, люди були змушені викидати готову продукцію на смітник. І навіть на початку осені, коли продають врожаї, ціни були вищими, ніж в аналогічний період 2019 року.
Ще одна причина зростання цін — збільшення тарифів на комунальні послуги з 1 січня 2021 року. І знову ж таки, через ще одне зростання тарифів на газ і електроенергію, яке прогнозують вже з квітня, буде подальше збільшення вартості продуктів.
— Зростання цін на газ та електроенергію, за які сплачують аграрні підприємства, збільшує собівартість продукції. Тому вартість продуктів харчування до літа буде зростати. Очікуване зростання тарифів на електроенергію, газ, воду в другому кварталі, теж призведе до зростання цін на продукти, — говорить Олександр Хмелевський.
Заступник голови ГО «Всеукраїнська аграрна рада» Денис Марчук доповнює, що зростання ціни на хліб, м’ясо і молочну продукцію було закладено в минулому році. І за його прогнозом, ця тенденція триватиме і надалі.
— Так, у 2020 році хліб подорожчав на 7-10% і його ціна до весни ще зросте на близько 4-7%. У грошовому еквіваленті буханець житнього хліба додасть в ціні від 50 до 80 копійок. Вартість хліба зростає через збільшення ціни на пшеницю, але це — світовий тренд, — каже Марчук.
Натомість свинина, за словами фахівця, росте в ціні тому, що на ринку з’явилося багато імпортного м’яса.
— Вітчизняні свинарі переживають кризу, яка розпочалась ще минулого року — закупівельні ціни на свинину у живій вазі на внутрішньому ринку впали. Це пов’язано з тим, що на ринку з’явилось багато імпортної свинини. Однак, подальший рост цін на це м’ясо навряд чи відбудеться, оскільки, потрібно звертати увагу і на платоспроможність українців, — каже Денис Марчук.
Ціна молочної продукції росте, тому що Україна більше закуповує цей товар з-за кордону.
— Минулого року Україна вперше стала нетто-імпортером молочної продукції, коли імпорт молочки переважив за експорт. Причиною нестачі сировини стало стрімке скорочення поголів’я худоби у промисловому секторі, який забезпечує понад 80% надходжень молока на переробку. Так, минулого року Україна щомісяця втрачала 1,5-2 тисяч голів, — розповідає заступник голови ГО «Всеукраїнська аграрна рада» Денис Марчук.
Раніше, нагадаємо, ми розбиралися у яких вінницьких супермаркетах і за скільки можна замовити доставку?
Читайте також:
Достатньо буде трьох ознак. Як уряд пропонує боротись з неофіційною роботою
«ЕкоВін» встановив нові тарифи на вивіз сміття
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер