Через відключення світла ціни на деякі продукти зростуть в рази? Товарознавці дали роз'яснення

- Енергетична криза по-різному впливає на виробництво продуктів. З цією проблемою стикнулись усі харчові підприємства України.
- Як це вплине на цінову політику, розповіли вінницькі експерти.
Постійні відключення світла потужно б'ють як по економіці в цілому, так і по кишені кінцевого споживача, а бізнес змушений перебудовувати свою роботу з огляду на нову реальність.
Ведення бізнесу в умовах постійної відсутності світла перетворюється на суцільні проблеми: порушуються виробничі процеси, знижується продуктивність праці, результат не гарантований. В решті решт страждає кінцевий споживач, якому доводиться зі свого гаманця платити за проблеми бізнесу.
А незабаром ціни на продукти зростуть в рази, зокрема на хлібо-булочні та молочні вироби. Про це розповіла завідувачка кафедри товарознавства, експертизи та торговельного підприємництва Вінницького торговельно економічного інституту Алла Тернова.
Молокопродукти
— У структурі собівартості молочних продуктів паливно-енергетичні витрати складають 8-10%, однак є модернізовані підприємства, де цей показник знижено до 3%. У зв’язку з цим ціни для споживачів спочатку зростуть на 10%, а до осені — на 25-30% — зазначає товарознавиця.
Хлібопродукти і яйця
У собівартості хлібної продукції електроенергія складає близько 5%. Водночас дефіцит електрики не єдина проблема виробників хліба.
— На його ціну також впливає дефіцит критично важливих працівників і зростання вартості зерна,— зазначає завідувачка кафедри товарознавства. — Ці чинники вже збільшили собівартість виробництва хліба на 10%, а найближчими місяцями він здорожчає ще на 20%.
Щодо виробництва яєць, то тут трохи інакше споживання електроенергії, проте світло для птиці також повинно бути цілодобово. Крім цього, за словами Алли Тернової, виконується технічно-механічна робота подачі води, збір яєць тощо. Тому, по можливості, використовуються додаткові джерела енергії.
Ціни на паливо і валюту
Якщо великі підприємства можуть дозволити собі імпорт електроенергії, то малі і середні будуть вимушені користуватись генераторами.
— Варто зазначити, що великі промислові підприємства не користуються дизельними генераторами через значну вартість палива для їх обслуговування, а віддають перевагу газовим установкам, використання яких додає 20% до попередніх витрат виробництва на електроенергію, що, відповідно, буде закладатися у собівартість та в ціну продукції, — зазначила Алла Тернова.
За словами експерта, ключова проблема полягає навіть не в паливі для електрогенераторів.
— Ця техніка має обмежений ресурс і не може постійно балансувати відсутність централізованого електропостачання. Це тимчасове рішення для аварій чи незбалансованих пікових годин, — говорить експертка.
Серед додаткових факторів, які наразі впливають на ціни українських виробників, товарознавиця також називає нестабільність валютного курсу, зниження споживчого попиту на внутрішньому ринку, брак кадрів у бізнесі, зокрема наявні проблеми з механізмом бронювання фахівців, постійні зміни в законодавстві та плани щодо збільшення податків.
Читайте також:
Мобілізація, пенсії, світлофори. Що зміниться для вінничан у липні
Сезон консервації стартував: скільки коштуватимуть закрутки і аксесуари для них
Страви з квітів та плодів. Ділимося літніми рецептами подільської кухні від Олени Павлової
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Електрик ВінницяАплодую стоячи в такій пизді ми ще не булиСветлана Михайловна reply Електрик Вінницятак, глубоко!