Блакитне золото. Тариф на газ може зрости вже з 1 квітня (ІНФОГРАФІКА)

Блакитне золото. Тариф на газ може зрости вже з 1 квітня (ІНФОГРАФІКА)
  • Через 10 днів Кабмін має зробити перегляд тарифу на газ. Спливає дія минулорічного тарифу
  • Експерти кажуть, що в Україні для населення достатньо свого видобутку. Але  здорожчання буде в кінці 2017 чи навесні 2018 року
  • А городяни вже міркують, на чому можна зекономити. Так чого очікувати вінничанам від нової ціни на газ?

 

Дія постанови уряду, що встановила ціну на газ 6,879 гривні за тисячу кубометрів, спливає 31 березня. Отже, після цієї дати Кабмін має затвердити нову ціну або залишити існуючий тариф, прийнявши наказ.

Проте в лютому почали з’являтися заяви про збільшення ціни газу. Головний комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко заявляв, що ціни на газ зростуть на 40 відсотків. Тобто, ціна тисячі кубометрів газу може бути на рівні 9,5 —  10 тисяч гривень. Але Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заспокоїв, що «не допустить підвищення вартості газу для населення».

— А ті, хто заявляють про можливе зростання цін на 40 відсотків, повинні або відповідально працювати, або писати заяву на звільнення, — передає прес-служба слова голови уряду.

Відео дня

Ціна газу та комуналка

Журналісти запитали вінничан, а чи готові вони до збільшення вартості газу та як результат до більших витрат на комунальні послуги? Загалом, люди побоюються, що уряд не дотримається слова та збільшить комунальні тарифи.

— Якщо б не субсидії, то комунальні послуги багато забирали з сімейного бюджету. А як можна підготуватися до здорожчання комуналки? Вона вже стільки разів збільшувалася, а ми все терпимо! Якщо нас поставлять перед фактом, що ось є нова ціна, тоді будемо вишукувати нові резерви, на чомусь ще економити, — сказала вінничанка Тетяна.

— Тариф на газ обов’язково піднімуть. У останні роки не було такого, щоб знижували комуналку. Зараз отримую субсидію, тому комуналка не сильно впливає. Але якщо і субсидію заберуть, то я не знаю, як платити. Моїх 1500 гривень ледве вистачає на життя. А ще онуку хочеться щось купити, — сказав пенсіонер Віктор Филимонович.

— Уже зараз не справляємося з рахунками за комуналку. А що робити? Зарплати ледве збільшуються, а комунальні, податки — все зростає. Ми не знаємо, як з цього знайти вихід. І так на всьому заощаджуємо, — казали дві жінки, що відмовилися представлятися.

Уряд поки мовчить

У приватній компанії «Вінницягаз» про зміну тарифу на газ ще не знають. Речник компанії Оксана Поліщук відповіла, що до 31 березня буде стара ціна на газ.

— Що буде з 1 квітня та чи будуть міняти ціну газу? Про це ми нічого не можемо сказати. З іншого боку, Кабмін вніс зміни: двічі на рік може переглядати вартість газу (квітень і жовтень), якщо змінюється курс долара або зростає вартість газу на німецькому хабі. Впливати на це ми не можемо. Як і наші споживачі, також чекаємо новин від уряду, — казала прес-секретар компанії Поліщук.

Щодо змін до розрахунку тарифу. Кабмін затвердив постанову №90 ще 21 лютого. За нею, тариф на газ для населення та виробників теплової енергії (котельні — авт.) переглядатимуться щопівріччя: 1 жовтня та 1 квітня.

скріншот з сайту Кабміну

При цьому тариф буде вираховуватися на основі середньомісячних значень цін на газ на німецькому газовому хабі (NCG). І до цього будуть додавати вартість транспортування до західного кордону України і тариф на вхід у газотранспортну систему України в американських доларах. Як вказують фахівці, ця система не є справделивою. Оскільки до імпортного будуть прирівнювати й газ власного видобутку України.

Прогнози експертів. Газ зросте з 1 квітня чи ні?

На збільшення ціни не піде уряд

Володимир Майстришин, голова спостережної ради в Біоенергетичній Асоціації України

— Реально газ може подорожчати. Але на це не піде уряд. Тим паче, в минулому році Кабмін заявляв, що встановлює єдину ціну на газ —  6,879 гривні за кубометр. Але насправді, для промисловості — 11 гривень за кубометр, для бюджетних організацій — 5,9 гривні за кубометр газу, для релігійних громад —  3,5 гривні. Тобто, передумови для зростання ціни є. Чи збудуться? Усе залежить від весняних настроїв як у суспільстві, так і у вищих ешелонах влади. Ймовірно, якщо курс долара не зміниться, то підстав для підвищення ціни газу не буде. Але якщо кредит МВФ не надійде, тоді з'являться серйозні побоювання для зростання ціни газу аж до 9-10 тисяч гривень за тисячу кубів.

 

Нова ціна збільшить борги

Олександр Охрименко, президент «Українського аналітичного центру»

— Теоретично, ціну газу можуть не підвищити. З іншого боку, прийняли закон, який прив'язує вартість газу до коливань курсу долара та цін газу на європейському ринку. У керівництва «Нафтогазу» вже є план про підвищення ціни до 9600 гривень за тисячу кубів з цього року. Чи приймуть це в уряді? Ймовірно, ні. А якщо буде така ціна, то вартість комунальних послуг (опалення та гаряча вода - авт.) зросте на 50%. Населення стільки платити не буде. Відповідно, загальний борг за комуналку перевалить за 30 мільярдів по країні. Людям потрібні чесні тарифи та реальна програма з енергозбереження.

 

 

 

Подорожчання — з весни 2018 року

Тарас Галайда, провідний спеціаліст «Публічного аудиту»

— З 1 квітня явно не подорожчає. Навіть якщо Кабмін прийме таку постанову, то лише з жовтня почнуть діяти нові тарифи. А судячи із заяв Гройсмана, газ залишиться на тому ж рівні. Ймовірно, здорожчання до 9-10 тисяч гривень за тисячу кубів буде навесні 2018 року. А це призведе до збільшення тарифів на опалення та гарячу воду на 30%. Цікаво те, що за словами Кабміну та «Нафтогазу», населення на 75% забезпечено газом власного видобутку, а 25% — імпорт. Навіщо тоді платити додаткові кошти за транспортування цих 75% українського газу з ЄС, якщо цього не відбувається? І газу власного видобутку (приблизно 19,5 мільярда кубів) цілком достатньо для 100% покриття потреб населення й теплових підприємств (17,5 мільярда кубів). Якщо це зробити, то реальна ціна газу зменшиться, як і комунальні тарифи.

Ціна має бути 4300 гривні за тисячу кубів

Валентин Землянський, експерт з питань енергетики

— Ймовірно, вартість газу збільшиться. Сьогоднішня вартість кубометру для населення 6,879 гривні не відповідає новій формулі та має зрости до 9 гривень за куб. Отже, комуналка (опалення та гаряча вода) зросте на 20-30%. Дивним є те, що внутрішній видобуток покриває 14,6 мільярда із необхідних 17,6 мільярда кубометрів газу. Український газ, за моїми підрахунками, можна продавати по ціні 160 доларів за тисячу кубів (4300 гривень) з урахуванням всіх податків. Тому потрібно тільки три мільярди кубометрів імпортного газу за більшою ціною. Треба пам'ятати, що вводячи європейські ціни на газ, уряд забуває зовсім не європейський рівень зарплат в українців.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (5)
  • sdsds
    Вінницягаззбут все рівно через офшори на Кіпрі зареганий. Всі ці підвищення прохядять частково мимо бютжету. так  Т.Гайда каже, готовий повірити в це.
  • Чайка Димончик
    Будем скоро кострик палити в верховній раді
  • Ваняк
    поднимайте поднимайте, все начнут себе печки ставить, начнем вырубать массово леса, и через лет 10-15 в Украине будет пустыня..



    знакомый работает в котельне в Жмеринке, показывал фото, им привозят огромные деревья, с ровными кронами, в идеальном состоянии, которым еще расти и расти, и тонна такой  древесины - час работы котельни...
  • Прокоповна Проня

    Дап.шливы!

Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
10:18 На вулиці Василя Барки через коротке замикання загорівся будинок: пожежі на Вінниччині за добу 09:42 Де у Вінниці 9 травня вимкнуть воду та світло: перелік адрес 09:02 Суд відправив під варту чоловіка за смертельну ДТП у Гайсинському районі 08:09 Сьогодні відзначається День Європи. Історія, заборони та прикмети 9 травня Від читача 11:23 Як отримати право на захист, коли вина відсутня 21:00 Вінниччина заробила найбільше в агросекторі — майже 293 мільярди гривень за минулий рік 20:09 Бійці «Червоної Калини» отримали відзнаки за стійкість на передовій 19:05 Держава повертає своє: на Вінниччині через суд відібрали гідроспоруди вартістю понад 250 мільйонів 18:33 Відтепер увесь бензин — зі спиртом: чи погано це та яка ситуація на АЗС Вінниці? photo_camera 18:12 На Вінниччині перевірили понад 400 об’єктів водопостачання. Що показали результати 17:10 Пілот штурмової авіації Ігор Пархоменко отримав найвищу державну нагороду 16:34 «Гітлерівців з караваєм не зустрічали»: записки лікаря «Пироговки» під час окупації Вінниці 16:03 Карен Аветісян, який у січні збив двох студенток у центрі Вінниці, отримав умовний термін play_circle_filled 15:15 Порівнюємо зарплати у Вінниці та сусідніх обласних центрах: як вони змінилися з минулого року 14:45 В сімейному шаховому турнірі змагалися всі – від дошколяриків до пенсіонерів 14:35 У селі під Баром зловили наркоділка з 47 кілограмами канабісу. Суд дав йому дев’ять з половиною років тюрми 14:25 Дитячі розважальні центри Вінниці або чим зайняти діток у холодну пору року (партнерський проєкт) 13:42 У Вінницькій колонії «смотрящий» влаштував шахрайську схему, видуривши півмільйона гривень 13:35 Як добре знаєте нові назви вулиць Вінниці? Пройдіть тест від «20хвилин» 13:06 Вінницький підприємець сплатив 4,5 мільйона податків після візиту БЕБ
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up