Вінниця під тінню Райху: якою була Друга світова для нашого міста

Вінниця під тінню Райху: якою була Друга світова для нашого міста
Зображення Вінниці з фільму
  • Під час Другої світової війни наше місто опинилося в епіцентрі нацистського терору. Тут Гітлер облаштував одну з найзагадковіших своїх ставок, тут — масово розстрілювали євреїв, палили театри, влаштовували гетто й катували у лікарнях. 

Для Вінниці початок Другої світової війни став початком чорної смуги жорстокої окупації, репресій і масових знищень. Уже 20 липня 1941 року місто захопили німецькі війська і перетворили на важливий стратегічний та адміністративний центр для нацистської влади. 

Упродовж понад двох років окупації Вінниця зазнала масштабного терору: розстріли євреїв, знищення психічнохворих, табори військовополонених, створення гетто, катування, голод і руйнування. Наслідком стало фізичне знищення сотень тисяч людей і глибока гуманітарна та культурна катастрофа, сліди якої помітні в місті й досі.

Ставка «Вервольф»

У 1941 році неподалік села Стрижавка, за кілька кілометрів від Вінниці, почалося будівництво «Вервольфу» — однієї з найтаємничіших ставок Адольфа Гітлера. 

Відео дня

Комплекс, захований серед лісів, мав бункери, бараки, захисні споруди та навіть басейн. Це була єдина ставка Гітлера, збудована на окупованій території СРСР, яку використовував фюрер. Гітлер провів тут загалом 3 місяці влітку 1942-го. 

Саме звідси він керував наступом на Кавказ та Сталінград — кампанією, що завершилася катастрофою для Вермахту. 

Будівництво ставки забрало життя щонайменше двох тисяч примусових робітників, більшість із яких — радянські військовополонені. Після виконання робіт їх розстрілювали, аби зберегти таємницю об’єкта.

Голокост

До війни євреї становили майже половину населення Вінниці — понад 30 тисяч осіб. Протягом 1941–1942 років більшість із них було знищено. Один із наймасовіших розстрілів відбувся у вересні 1941-го в лісі поблизу П’ятничан — німці розстріляли близько 10 тисяч людей лише за кілька днів. Часто жертв змушували самих копати собі могили.

Ці звірства зафіксовані на всесвітньо відомому фото під назвою «Останній єврей Вінниці», де солдат СС наставляє пістолет на чоловіка над ямою з тілами вбитих. Цей знімок став одним із символів Голокосту у Східній Європі.

Понад 550 мешканців Вінницької області офіційно визнані як Праведники народів світу за порятунок євреїв під час Голокосту. 

Вінниця, що горіла

У березні 1944 року, коли радянські війська звільняли Вінницю від нацистів, точилися важкі бої. Частина німецьких військ не просто відступала, а залишала після себе згарища. За іншою версією, до руйнувань доклалися й совєти, бомбардуючи місто. 

У різні роки Другої світової горів Будинок офіцерів та міський театр — одні з найважливіших архітектурних та культурних споруд Вінниці. Театр відновили майже одразу після війни, але історичну цінність деяких інших будівель було втрачено назавжди. Згоріла також значна частина міських архівів.

Лікарня імені Ющенка

Під час окупації психіатричну лікарню імені Ющенка перетворили на місце масових вбивств: пацієнтів розстрілювали, морили голодом, труїли, а їхні тіла скидали у братські могили, згодом прикриті сміттям. Після винищення всіх хворих там облаштували шпиталь для радянських військовополонених, яких також знищували. Згодом там відкрили казино і санаторій для офіцерів зі ставки Гітлера.

Шталаг №329

Від 1941 року у місті функціонував найбільший в регіоні концтабір для радянських військовополонених рядового і сержантського складу. У ньому одночасно могли утримувати до 50 тисяч полонених. Однак найбільше тут одномоментно перебувало близько 20 тисяч людей. Потрапляли сюди й високопоставлені офіцери, як ось генерал Іван Музиченко та генерал-лейтенант Андрій Власов. Останній є одним з найвідоміших російських колаборантів. У концтаборі №329 стратили тисячі військовополонених.

Війна у цифрах

Під час Другої світової загинуло 176 тисяч жителів Вінниччини. На території нашої області нацисти розстріляли близько 200 тисяч людей. У 18 таборах, розташованих в регіоні, вбили 46 тисяч військовополонених. За роки війни повністю знищили 19 сіл,  168 — зруйнували. До Західної Європи на примусові роботи вивезли понад 61 тисячу наших земляків. 

Читайте також:

«Ви перший журналіст, який там побуває»: як ми спустилися в підземні тунелі лікарні імені Ющенка

«Моя бабуся втекла з Донбасу і потрапила на Хімпром». Історія Вінницького хімзаводу

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (11)
  • Читач20
    Книгу почитайте, Хорольська яма' дулаг 160

    Автор Кобитев Є. І у Вас волос диба Стане.
  • Читач20
    Русіше швайне райн . Генд фарфлюхтен.

    Це, ласкаві ' слова фашистів адресовані Слов'янам. ,Лапша' на вуха про , добрих фріців
  • Степан Клименко
    Якщо під час так званої німецької "окупації" німці розквартировані допомагали по господарстві, щоб відпрацювати харчі. Коли москалі бомбили, то страшний німецький окупант мою тітку з її подружкою повалив на землю і накрив собою від осколків. За українцями було збережено право на всю приватну власність. Школа українська, церква українська, збережено було всі традиції , культуру і самоврядування!
    Но коли прийшли асвабадітєлі, то:
    Школу українську ліквідували.
    Священника з сім'єю в Сибір, а церкву закрили.
    Бібліотеку спалили.
    Майно все відобрали, і землю, і реманент, і худобу, і техніку.
    Водяну електростанцію і млин розібрали на куски.
    Пів родини вивезли в Сибір
    Діда фермера замучили
    Тітку двадцятирічну зґвалтували.
    Тітку тридцятирічну зґвалтували цілим взводом і потім застрелили. Її свекруху застрелили до того і тітку уже ґвалтували при покійній свикрусі.
    Це те що моментально спадає на пам'ять про доблєстніх асвабідітєлєй.
    Тепер нащадків тих дегенеративних "асвабідітєлєй" масово заселяють на іще українські землі Прикарпаття і Закарпаття.
    Горіти вам усім у пеклі і будьте прокляті всі ваші виродки!
    GuyFox reply Степан Клименко
    Serhii Grey
    Зараз пропаганди не менше.
    Але зараз є інтернет і буде злочином не перевірити інформацію з незалежних, а краще опозиційних одне до одного джерел.
    Sergey Grey reply Степан Клименко
    GuyFox з цим я повністю згоден. Але ж і не можна замовчувати реальну історію і не схиляти чашу вагів в сторону пропаганди, яку ми чули в навчальних закладах часів срср
    GuyFox reply Степан Клименко
    Serhii Grey
    Не можна виправдовувати один кривавий, тоталітарний режим тільки тому що він їв інший.
    Sergey Grey reply Степан Клименко
    GuyFox моя прабабця, яка жила в Комарові біля Вороновиці, розказувала, дословно: "За німця ми нормально жили, і землю горали, і з города мали, і німець городину міняв на смаколики".
    Степан Клименко reply Степан Клименко
    По теперішньому, фермерами були і дрібноборжуазними піприємцями (одяний млин-лектростанція).Одного діда були забрали остарбайтером в німеччину, то він повернувся додому після війни, бо мав там п'ятьох дітей, а його друг в Британю поїхав. То мій дідо докінця днів казав, що то були його найкращі роки. А в 90-х коли німці виплачували омпенсації, родина хотіла теж подати докуети на компенсацію. То він спалив всі документи і сказав, що йому власик ферми регулярно за все платив, а оскалі погрували і побили, коли прийшли в німеччину. А коли вернувся до дому, то й тутзастав обкрадену асвабадітєлямі сім'ю. Від сибіру врятувало те, що асвабдітєлі покрали з німеччини  сільськогосподарську техніку (до речі і від нього з домашнього господартва теж, а саме молотарку і олієдавку), а користуватись нею не вміли. От і пішов робити за трудодні. Асвабадітєлі, щоб їхнім виблядкам се вернулось!
    GuyFox reply Степан Клименко
    Степан Клименко
    Гебельс аплодує стоячи твої брехні.
    Так солдатів третього рейху навіть Гітлер не звеличував.
  • Роман Юриевич
    есть версия, что ставка была советская... ведь тогда еще был "Блицкриг", который не подразумевал затяжной войны.... а бассейн - для охлаждения процесов , которые там были.... не для солдат

    На свердлова тоже есть ставка, Ворошилова.... ее не успели приписать к Гитлеру

keyboard_arrow_up