«Заштовхувати силоміць у буси ми нікого не будемо»: інтерв'ю з заступником начальника обласного ТЦК

«Заштовхувати силоміць у буси ми нікого не будемо»: інтерв'ю з заступником начальника обласного ТЦК
Підполковник Олександр Яцко
  • Як діятимуть працівники ТЦК під час зупинки містян, які не оновили дані? Чи вручатимуть повістки тим, хто зробив все вчасно? Скільки вінничан оновили необхідну інформацію? Чи розсилають вже направлення на ВЛК та повістки поштою? Чи дійсно повістки у Вінниці роздають одесити? І чи варто очікувати «тернопільського» сценарію на вулицях міста?
  • Про усе це та інше ми поговорили з заступником начальника Вінницького ОТЦК та СП з морально-психологічного забезпечення підполковником Олександром Яцко.

Ви людина майже не публічна. Разом із тим ви обіймаєте високу посаду в ТЦК. Тобто працюєте в установі, з якої сьогодні починається військовий шлях цивільних. І цей шлях не завжди добровільний. Розкажіть про ваші особисті стосунки зі Збройними Силами?

— Після закінчення інституту я проходив службу у 26-й артилерійській бригаді. Був старшим лейтенантом. У 2013-му в мене закінчився контракт. Бачачи, як російські посіпаки руйнували нашу армію зсередини, я не захотів підписувати новий. Почав опановувати цивільні професії. Працював копірайтером та баристою. 

Коли почалася російська агресія, то пішов в АТО. У батальйоні оперативного призначення був на посаді командира мінометного взводу. Воював на Луганщині. Під час одного із бойових зіткнень нас сильно обстріляли. Я отримав поранення. У тіло зайшли три уламки від снаряда. 

Відео дня

Після лікування мене перевели на кадрову роботу, а потім і зовсім комісували. Я хотів продовжити служити, намагався кудись себе прилаштувати. І якось побачив, що АТОвці, які хочуть продовжити службу можуть шукати вакансії в ТЦК. Я звернувся в обласний. Там сказали, що є посада офіцера служби морально-психологічного забезпечення. Мене взяли. І так я поступово доріс до сьогоднішньої посади. 

Коли з біографією трохи розібралися, почнімо розбиратися з тим, як змінюється життя міста та області тут і зараз. Мова, звісно, про терміни оновлення даних військовозобов'язаними, що спливли 16 липня. Розкажіть, що реально змінилося і як все тепер працює?

— Насправді майже нічого не змінилося. Свої військово-облікові дані вінничани мали уточнювати як до згаданого терміну у два місяці, під час цього терміну, так мають робити це і після нього, якщо ще ні. Відмінність у тому, якщо цього не зробили до 17 липня, то починаються штрафи.

Пропоную змоделювати дві поширені ситуації. Перша: працівники ТЦК зупиняють на вулиці чи деінде людину, яка оновила свої дані. Що відбувається далі? 

— Далі ведеться нормальне та адекватне спілкування. Перевіряються військово-облікові дані. Якщо така людина придатна до служби, то вона може отримати повістку, а може й не отримати, залежно від мобілізаційних розпоряджень. 

У будь-якому разі такого військовозобов'язаного не везтимуть до ТЦК. Якщо дадуть повістку, то з проханням прибути туди самостійно. Людина має розуміти, що черга поповнювати лави війська може дійти й до неї. До цього потрібно готуватися. Однак, якщо людина вчасно уточнила свої дані, то при отриманні повістки вона може попросити працівника ТЦК перенести дату свого візиту до центру комплектування. Наприклад, сказавши, що їй потрібно закрити якісь робочі питання і що вона зможе приїхати до ТЦК через десять днів. У нас же також люди працюють. Все розуміють. 

Друга ситуація: зупиняють людину, яка не оновила дані. Що далі?

— Таку людину доставлять до ТЦК. Там на неї складуть адмінпротокол і буде штраф. Там же вона оновить свої дані. Якщо результати ВЛК у неї застарілі, то отримає направлення на військово-лікарську комісію. Вже за результатами ВЛК буде вирішено чи отримає військовозобов'язаний бойову повістку. 

За статистикою Міноборони за два відведені місяці майже 4,7 мільйона українців оновили свої дані. Яка ситуація по нашому регіону?

— У Вінницькій області військово-облікові дані оновили понад 180 тисяч людей.

Це хороші результати?

— Це результати, які ми маємо.

Є купа людей, які з різних причин не оновили дані до 17 липня. Який у них є вихід?

— Вони й надалі можуть зробити це через застосунок Резерв+. Можуть також добровільно звернутися до ТЦК. Там доведеться пояснити, чому інформацію про себе не актуалізували вчасно. Це може допомогти уникнути штрафу. Та навіть якщо його накладуть, то є суд, де таке рішення можна оскаржити. Якщо справді є поважні причини, я переконаний, що суд стане на сторону людини. 

Коли людина не оновила дані, то це не так страшно. Рано чи пізно їй все одно доведеться зробити це. Інша справа, коли людина отримала повістку на прибуття до ТЦК, але не з'явилася там. Про причини неявки у зазначені терміни також не повідомила. До такої людини довіри не буде. 

Ми не хочемо накладати штрафи, але ми мусимо це робити. Є Закон. І є керівництво держави. Воно поклало на нас виконання цих функцій. І ми виконуємо їх. Про можливі наслідки ігнорування норм цього Закону усі прекрасно знали. 

Зрозуміло, що українців не просто так спонукали встановити Резерв+. Крім актуалізації своїх даних, вже анонсували можливість надсилати через цей застосунок направлення на ВЛК. Коли це може запрацювати?

— Це вирішується у Міністерстві оборони, тому я не маю відповіді на це питання. 

 Наразі таких направлень не надсилають?

— Наразі ні.

Вручення повісток також змінилося. Тепер їх можуть отримувати не лише особисто під підпис, але й рекомендованим листом через пошту. І врученою повістка тепер вважатиметься навіть без особистого підпису військовозобов'язаного. Розкажіть про це нововведення?

— Поштою повістки дійсно можуть надсилатися. Однак всіх за повістками не призвуть. Населення Вінницької області складає орієнтовно 1,5 мільйона. Десь половина з них це чоловіки. З них цільовою аудиторією Збройних Сил, тобто придатними до служби чоловіками від 18 до 60 років, є тисяч 300. Армія не може мобілізувати таку кількість людей з кожної області. 

Впродовж попередніх років працівники ТЦК у Вінниці діяли доволі мʼяко. Якщо порівнювати, наприклад, з тернопільськими чи одеськими колегами. Зараз подейкують, що ситуація зміниться на гірше для військовозобов'язаних. Чи дійсно це так?

— До своїх працівників ми ставимо жорсткі обмеження, як вони мають себе поводити. Одеських, тернопільських чи закарпатських сценаріїв у Вінниці не буде. 

У Вінниці говорять, причому на різних рівнях, що до нас заїхали ваші колеги з Одеси. Мовляв, мають показати вінницькому ТЦК, як треба ефективно працювати. Це правда?

— Я неодноразово це чув, але не розумію, звідки взялася ця інформація. Є поняття відрядження. Тобто когось дійсно можуть відрядити до нас з іншого управління. Та це одиничні випадки, і це рівень підполковник і вище. Щоб нашим містом ходили якісь люди з Одеси та вручали вінничанам повістки, то такого немає.

Сумнозвісне «пакування в бусіки» — це реальна перспектива для Вінниці?

— Силоміць заштовхувати вінничан у буси ми не будемо. Якщо людина ухиляється від служби — її затримує поліція. Наші працівники не мають права робити цього навіть, якщо військовозобов'язаний перебуває у розшуку. 

І наостанок розкажіть, яка, на вашу думку, реальна необхідність в усіх проговорених нами сьогодні посиленнях та обмеженнях?

— Усе це робиться лише тому, що не всі сумлінно виконують свій громадянський обовʼязок. Якби люди вчасно уточняли свої військово-облікові дані, то не довелося б видавати додаткові накази та приймати закони. Це вимушена міра, від якої залежить обороноздатність нашої країни. Якщо не проводити мобілізацію, то ворога не те що не вдасться перемогти, ми ризикуємо повністю втратити Україну.

Читайте також:

Якою буде Вінниця у 2041 році? Населення зросте до понад 400 тисяч людей, що ще зміниться?

«Чому вони не на війні?». Британець не розуміє, як чоловіки сидять в ресторанах, коли вбивають жінок і дітей

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (43)
  • Руслан Ковтун
    Реальна ситуація знайомого йому 54 роки куча возросних хвороб його признали придатним з обмеженням погрозами про штрафи змусили їхати в учебку там його ніхто не бере в бойові частини томущо не витягу по здоровью в тил його теж не призначають бо в тилу вільних місць нема от і сидить мужик півтора місяця ходить на рибалку а скільки на нього витрачено паперової роботи скільки на нього витрачено коштів як тцкашніка ми які його оформляли і скільки на нього списує учебка.і ніхто ні защо ненесе відповідальності.
  • Руслан Ковтун
    Внас як завжди . одне а роблять інше.
  • Сергій Дудар
    Пишите що силою нікого не забираємо а у мене прямо з роботи закинули в бус двох підлеглих. Ви самі не йдете туди а забираєте тих хто допомагає військовим більше ніж ви
  • Валентин Николаевич
    Сьогодні зранку в поліцейські дастера, в яких сидять також тцкшники пакували перехожих, виродки !

keyboard_arrow_up