В лютому 2020 року вінничанка Інна Огороднійчук журналістам 20 minut.ua розповідала, як вона з чоловіком Антоном взяли шлюб в Генеральному консульстві України в Шанхаї, а потім співробітники нареченого влаштували традиційне класичне весілля. Всі урочистості відбувалися за тиждень до початку жорсткого карантину у Піднебесній.
Тоді українці, і вінничани зокрема, не думали, що закордонна пандемія прийде і в нашу країну. Тепер, коли Україною все ще шириться коронавірус, а у Вінниці оголошено «помаранчевий рівень», ми запитали земляків, а як справи у Китаї, світовій столиці епідемії?
Подружжя вінничан мешкає в місті Сучжоу, яке знаходиться в двадцяти хвилинах від Шанхаю. Тут випадків хвороби немає вже три місяці.
— Все одно в місті всі люди дотримуються правил безпеки: не можна користуватись громадським транспортом без маски, — розповідає Інна Огороднійчук.
В Китаї зараз є поодинокі випадки зараження, частіше — це завезені випадки, розповідають вінничани. Розповсюдження епідемії призупинили завдяки повному контролю населення.
— Китай і досі закритий,— говорить вінничанка. — Є дуже мала кількість варіантів виїхати, але ціни на квитки втричі перевищують попередню суму за подорож. Також не рекомендується подорожувати між містами в Китаї. Тому жителі Піднебесної не піддаються спокусі та не подорожувати цьогоріч.
Крім того, країна працює на випередження з ковідом: за два тижні до початку навчання не можна було виїжджати персоналу навчальних закладів і учням за межі міста.
— Хто повертався — обов’язкова ізоляція на два тижні, — ділиться Інна. — В усіх учнів є картка здоров’я, де записують температуру вчителі та батьки. Зараз вже почалось навчання в садочках, школах та університетах. Перед входом в навчальні заклади всі проходять термометрію та впродовж дня ще тричі повторюють її.
А ще цьогорічні вступні екзамени «гаокао» складались на місяць пізніше, ніж зазвичай.
— Це набагато важче від нашого ЗНО. Вони складають китайську, математику, англійську та профільний предмет гуманітарного або технічного напрямку. Від цього тесту буде залежати доля абітурієнтів. Тому його випускники боялись набагато більше, ніж Covid. Та цього року їх складала рекордна кількість — 10,71 мільйонів осіб.
Що стосується китайського громадського транспорту, то без спеціальної програми у нього не потрапиш. При вході необхідно показувати так званий «зелений код здоров’я».
— Якщо у людини були певні симптоми, то в програмі контролюється, щоб корегувалися зміни, і код був змінений на помаранчевий або червоний, — говорить дівчина. — З червоним та помаранчевим кодом вхід в транспорт заборонено.
Перед входом в ресторан, спортзал та кінотеатр та інші громадські місця, в Китаї також перевіряють температуру і «зелений код здоров’я».
— Також необхідно записати номер телефону, час відвідування та іноді паспортні дані, — розповідає землячка. — Для осіб з підозрою на захворювання тест надають абсолютно безкоштовний. Якщо скринінг потрібно зробити для перестрахування, то це коштуватиме в межі 200 юань (700 гривень). Абсолютно всю вартість лікування коронавірусу бере на себе країна.
Усі китайці бояться, що епідемія може повернутися, тому дотримуються усіх необхідних санітарних норм.
— Якщо заявиться один-двоє хворих на багатомільйонне місто, буде необхідна 14 денна ізоляція, — говорить вінничанка. — Зараз вже легше дотримуватись маскового режиму, маска вже стала необхідним аксесуаром, без якої вже відчуваєш, що чогось не вистачає, навіть якщо на вулиці +40. Усі карантині заходи сприймаються населенням, як необхідні для їхнього життя та здоров’я.
Ще ми розповіли Інні Огороднійчук про новонародженого хлопчика Чжу Їно, якого виносила і народила сурогатна мати із Вінниці. Хлопчику два місяці, а його дотепер через карантинні обмеження не можуть забрати його китайські батьки.
— Навіть в безкарантинний період було важко виїхати китайцям з КНР, — коментує Інна. — Батькам потрібно надати причину поїздки, а чи хочуть вони відкривати свою таємницю? А ще Україна зараз у червоній зоні, це є небезпечно для них. Коли цю дитину заберуть в Китай, вона буде дуже щаслива, тут все для дітей. Діти тут виховуються дійсно, як майбутнє країни. Всі зусилля та кошти сім’ї інвестують в своє чадо, а саме на його розвиток та навчання.
Читайте також:
Пів класу в школі, половина — вдома. Особливості вінницького навчання в «помаранчевій» зоні
Вінницька пара з Китаю: «Ми зіграли весілля за тиждень до початку карантину»
Чжу Їно — так назвали хлопчика, якого народила вінничанка для пари з Китаю
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер