У селі Дорожне, що під Вінницею, облаштовано унікальне тепличне господарство: там можуть працювати люди з інвалідністю. Ініціатором створення такого інклюзивного проекту стала асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця».
За допомогою грантових коштів фонду «Проміс» на території соціальних майстерень обладнали безбар'єрну теплицю площею 100 квадратних метрів з автоматичним крапельним поливом, опаленням, освітленням, вентиляцією та кілька ярусним устаткуванням для комплексного вирощування рослин, де можуть повноцінно працювати люди навіть на інвалідних візках. Завдяки технологіям, теплиця працює цілорічно.
— Навесні 2019 року тут уперше висіяли помідори, огірки, перці, брюссельську капусту, кольрабі, квіти й різноманітні пряні трави, — ділиться Світлана Демко. — На цей час на базі теплиці організовано вісім робочих місць, молоді люди працюють почергово, згідно з індивідуальними графіками.
Зараз тут час врожаю. Лише одних помідорів зібрали близько 500 кілограмів. Понад 50 сімей, отримавши розсаду, в теплиці вирощують овочі, залучаючи до роботи своїх дітей з інвалідністю.
— Тут працює позмінно 16 молодих людей з інвалідністю віком від 18-ти до 35-ти років, — говорить керівник організації «Відкриті серця». — Молодь усе робить самостійно, а допомагають їм мами. Разом пікірують саджанці, зрізають зелень і поливають рослини. Молодь ця щаслива, що може вирощувати овочі та квіти, і бути корисною, як звичайні люди. Крім цього, концентруючись на роботі, наші підопічні заспокоюються, і це йде на користь їх психічному здоров'ю. Під час карантину, вони вирощували розсаду, і теж тішилися своїм результатам.
Матері, які стали учасницями проекту, разом зі своїми дітьми вони пройшли спеціальне навчання щодо роботи у тепличному господарстві. Вони відзначають величезний прогрес у поведінці та психоемоційному розвитку своїх дітей, що стало можливим завдяки участі їхніх дітей у спільному робочому процесі.
— Ми остаточно відмовилися від таблеток і лікування у психіатричній лікарні, а натомість намагаємося залучати сина до проектів «Відкритих сердець», які допомагають йому стати більш самостійним, потрібним, — ділиться успіхами свого сина мама 25-річного учасника ініціативи. — Йому це надзвичайно подобається. Він хоче працювати і дуже старається.
— Упродовж останніх 15 років ми з командою асоціації часто бували за кордоном і бачили, як цікаво та якісно бувають організовані місця для зайнятості людей із важкими формами інвалідності. В нашій же країні молодь з аутизмом, ДЦП та іншими фізичними чи ментальними захворюваннями визнають недієздатними, часто в родинах гальмують розвиток, — говорить Світлана Демко.— Ми, навпаки, намагаємося довести суспільству і батькам, що їх діти з інвалідністю спроможні бути соціально активними. От і інклюзивна теплиця теплиця виконує важливу місію — стимулює інтеграцію молоді з інвалідністю в різні галузі життя.
Цього року «Відкриті серця» орендували додаткову землю для обробки, тож тепер на території соціальних майстерень є 40 соток землі, де вирощують городину. Асоціація вже другий рік поспіль повністю забезпечує овочами, консервацією та соліннями учасників реабілітаційних програм. На території соціальних майстерень молоді люди з інвалідністю також працюють в інших сферах: створюють сувеніри, обробляють деревину, виготовляють свічки та мило.
Надалі продукцію, виготовлену в теплиці і майстернях, продаватимуть — для цього нещодавно побудували «Крамницю здобутків». У соціальному магазині всі охочі можуть придбати квіти, городину, висушені трави, спеції та вироби, створені руками молоді з інвалідністю.
Читайте також:
Борщ буде не дешевим, прогнозують фермери. Які тепер ціни на овочі?
Чи вплинув карантин на виробничі потужності провідних вінницьких компаній?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
А давайте я зараз перейду дорогу по ПДР, і про це опублікують новину. Чи податки заплачу. Чи будь-яку іншу звичайну дію зроблю. Давайте новини про це забабахаємо.
Господарство наймає інвалідів - нічого незвичайного в цьому немає. Господарство забезпечило їм рівні умови із не інвалідами - молодці, виконали законодавство. Чим вони відрізняються від тисяч інших господарств? Що вони зробили такого шо варте статусу "новина"? Це не подія, це буденність. Про буденність в новинах не пишуть.