«Навколо чимало цікавого, потрібно лише помічати це», — каже орнітолог Олександр Матвійчук

- Поспілкувалися з вінницьким орнітологом про різноманіття птахів, які живуть у Вінниці, та про птахоспоглядання, як терапевтичне заняття.
«Зі свого кабінету я чи не щодня спостерігав яструба великого, який вирушав на патрулювання», — розповідає вінницький орнітолог Олександр Матвійчук.
Науковець каже, що Вінниця доволі багата на різноманіття птахів. До прикладу, в межах міста можна побачити яскравих бджолоїдок та рибалочок, хижих соколів та канюків, бугайчиків, які вважаються чи не найменшим різновидом чаплі, і навіть європейську канарку. Остання якраз співає на сусідньому дереві, коли Олександр про неї розповідає.
Тваринним світом вінничанин захопився ще в дитинстві, коли вдома оселилися рибки, хом'яки та папуги. Пізніше зоокуток поповнився плазунами та земноводними. Далі станція юних натуралістів, біологія в університеті та врешті викладання цього предмету у ВДПУ імені Коцюбинського.
— Чому подобаються птахи? Тому що вони є одним з найбільш доступних об'єктів для вивчення. Вони є завжди, і є практично всюди. На планеті їх існує близько десяти тисяч видів, а в одній лише нашій області їх понад 250. За усіма ними дуже цікаво спостерігати, — продовжує науковець.
Спостереження за птахами, або ж бердвочінг останнім часом приваблює все більше людей. Олександр говорить, що у кожного при цьому своя мотивація. До прикладу, орнітологи займаються спостереженнями за пернатими фахово: вивчають їхню гніздову біологію, міграцію тощо. А ось бердвочери — це аматорське спостереження.
Однак, додає орнітолог, птахоспоглядання також має кілька напрямків: одні роблять це заради участі в змаганнях (фіксація якомога більшої кількості видів птахів за певний час, чи в певному місці), а хтось заради задоволення, щоб послухати спів солов'їв, чорних дроздів та інших відомих співаків.
Люди, які більш професійно займаються бердвочінгом, беруть у вилазки за птахами бінокль, фотоапарат з довгофокусним об'єктивом та визначник для ідентифікації виду птахів. Останні є як у друкованому вигляді, так і у вигляді мобільних застосунків.
Досвідчені спостерігачі вміють встановлювати вид пташок, іноді навіть їхній вік та стать. Вони нотують свої спостереження, а потім можуть вносити їх до спеціальних баз даних. Такі нотатки стають в пригоді орнітологам.
Олександр Матвійчук професійно фотографує птахів. Його знімки не лише допомагають під час наукових спостережень, але й приносять естетичні задоволення тим, хто їх переглядає. Для деяких людей стає справжнім відкриттям різноманіття птахів, що мешкають у Вінницькій області. Так можна сказати про пеліканів, рожевих фламінго, шпака рожевого — усіх їх на Вінниччині ловив об'єктив орнітолога.
— Якщо людина хоче зробити хороші знімки птахів, потрібно влаштовувати засідки в малолюдних місцях. Сидіти у засідці в Центральному парку буде щонайменше дивно, — сміється науковець. — А ось, щоб поспостерігати та послухати птахів, цей парк чудово підійде. Однак приходити туди потрібно або раннім ранком, або вже після 20-ї вечора. Тоді птахи найбільш активні.
На думку Олександра, якщо ви вперше вирушаєте на птахоспоглядання, не варто поспішати купувати дорогі фотоапарати чи біноклі, вистачить й самого лише визначника. До прикладу, можна встановити безплатний застосунок BirdNET, який вміє розпізнавати птахів за голосами.
Серед локацій в межах міста, куди орнітолог радить завітати першочергово: Вишенський та Центральний парки, Ботанічний сад, Лісопарк та територія вздовж річки Південний Буг.
— Багато хто думає, що найбільше птахів у лісах, але це помилка. Їх багато біля лісів, де є луки чи водойми, у парках також вистачає птахів, — пояснює орнітолог. — Одним з маршрутів, куди я воджу студентів під час навчально-польових практик є ділянка вздовж Південного Бугу: біля набережної «Рошен» і в сторону Бригантини. За сприятливих умов за одну лише екскурсію там можна побачити 30, а то й 40 видів птахів. Це крижні, лиски, курочки водяні, крячки, очеретянки та багато інших.
Олександру подобається спостерігати за бугайчиками. Це такі невеликі пташки з родичі чаплевих. Якось за одну прогулянку вздовж річки йому вдалося сфотографувати 12 особин. Цікаві вони ще й тим, що полюбляють займати кумедні позування, як ось шпагат чи розтягування на стеблах очерету.
Якщо прогулюватися біля піщано-глинистих відслонень, що нижче Сабарівської ГЕС, можна побачити різноколірних бджолоїдок та їхні нірки. Раніше, каже орнітолог, там налічувалося близько 20 пар цих птахів, а зараз їхня кількість зменшилася до 5-6 пар.
— Навколо нас чимало птахів. Зі свого кабінету я чи не щодня спостерігав яструба великого, який вирушав на патрулювання. Якщо частіше підіймати голову, можна побачити, як ширяє в небі канюк. Я живу на восьмому, а наді мною, на технічному поверсі, вже п'ятий рік гніздиться пара соколів, — розповідає Олександр Матвійчук. — Тобто навколо чимало цікавого, потрібно лише почати помічати це. Птахоспоглядання добре розвиває цю звичку.
Читайте також:
Коли у Вінниці стартує сезон прогулянок теплоходами та скільки коштують інші водні розваги?
Екскурсія «Європейський Експрес»: презентуємо новинки травня
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Завжди свіжа та перевірена інформація на нашому Телеграм-каналі 👉 https://t.me/+i-ok5yoWHO0xNTQ6