Суди Вінниччини не карають за СЗЧ та дезертирство? Проаналізували судові рішення

- Президент України підписав закон, згідно з яким військовослужбовці, які під час війни вперше самовільно залишили місце служби або вчинили дезертирство, можуть без наслідків для себе повернутися на службу.
- Ми проаналізували інформацію щодо ситуації з дезертирством та самовільним залишенням частини (СЗЧ) у судах Вінницької області й дізналися, чи повертаються військові.
Перш за все, потрібно зрозуміти різницю між СЗЧ та дезертирством. Так, СЗЧ (самовільне залишення частини) і дезертирство — це два поняття, які часто плутають, але вони мають відмінності в мотивах та наслідках. СЗЧ передбачає відсутність наміру залишити службу назавжди, тоді як дезертирство має у своїй основі рішучість не повертатися до виконання своїх обов’язків.
Згідно з Кримінальним кодексом України, за СЗЧ та дезертирство передбачені різні види покарання. Стаття 407 КК України встановлює покарання за СЗЧ, тоді як стаття 408 КК України визначає відповідальність за дезертирство.
Під час воєнного стану в Україні законодавство передбачає жорсткіші санкції за порушення військової дисципліни. У разі самовільного залишення військової частини (СЗЧ) людині загрожує позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років. Щодо дезертирства, то згідно з частиною 4 статті 408 Кримінального кодексу України, в умовах воєнного стану цей злочин може призвести до позбавлення волі на строк від п’яти до дванадцяти років.
Якщо брати загальну статистику по Україні, то Офіс генерального прокурора повідомив, що з січня 2022 до вересня 2024 року зареєстровано 59 606 кримінальних проваджень за фактом СЗЧ (стаття 407 КК України), серед яких закрито 2 592. Водночас за цей самий період зареєстровано 29 521 правопорушення у вигляді дезертирства (стаття 408 КК України), з яких закрито 414.
Яка ситуація з дезертирством та СЗЧ на Вінниччині?
На сьогодні у Державному реєстрі судових рішень можна побачити 110 вироків по Вінницькій області за самовільне залишення частини (СЗЧ) від початку повномасштабного вторгнення. Щодо дезертирства, зафіксований лише один випадок: обвинувачений залишив військову частину ще у 2021 році, а вирок було винесено у 2024-му.
Раніше проводили аналіз судових справ, пов’язаних саме із СЗЧ, і з’ясували найчастіші причини самовільного залишення частини. Прочитати про це можна за посиланням:
Якщо говорити про справи за дезертирство, то від початку повномасштабного вторгнення в реєстрі судових рішень по Вінницькій області нараховується 16 справ.
У єдиному вироку по дезертирству ситуація виглядає так:
Обвинуваченого відправили у відрядження до іншої військової частини ще у 2021 році, де він з’явився в стані алкогольного сп’яніння. Того ж дня його виключили зі списків особового складу військової частини. Він повинен був повернутися до своєї військової частини після завершення відрядження, але цього не зробив. Лише 22 січня 2024 року його затримали правоохоронці.
Чоловік визнав свою провину, і йому призначили покарання у вигляді одного року позбавлення волі, яке замінили на тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців строком на один рік.
Решта справ, зареєстрованих у реєстрі, просто закривалися. Наприклад, Крижопільський районний суд задовольнив клопотання прокурора про закриття кримінального провадження, оскільки обвинувачений самостійно звернувся до прокурора та висловив бажання повернутися до несення служби.
Аналогічно Крижопільський районний суд закрив ще одне провадження за клопотанням адвоката.
Чечельницький районний суд також звільнив обвинуваченого від відповідальності, а Жмеринський районний суд призначив розгляд справи на 19 грудня — знову ж таки щодо звільнення від кримінальної відповідальності за дезертирство.
Окрім цього, є справи, де наразі лише визначається або продовжується запобіжний захід обвинуваченим.
Варто зазначити, що майже всі справи за дезертирство відкривалися в період із березня по грудень 2024 року. До цього, від початку повномасштабного вторгнення, жодних рішень, вироків чи ухвал у таких справах не було.
Щодо справ про самовільне залишення частини (СЗЧ), їх у судах значно більше. В ухвалах за останні місяці можна побачити, що майже всі справи стосуються задоволення клопотань про звільнення від відповідальності.
Нагадаємо, Президент України підписав закон, згідно з яким військовослужбовці, які під час дії воєнного стану вперше самовільно залишили місце служби або вчинили дезертирство, до 1 січня 2025 року можуть добровільно повернутися на службу та будуть звільнені від кримінальної відповідальності — їх справи буде закрито. Згідно з даними Генеральної прокуратури, за три місяці вже близько восьми тисяч військовослужбовців скористалися цією можливістю.
Чи повертаються військові на Вінниччині?
Усі проаналізовані нами справи закриваються на підставі ч. 5 ст. 401 КК України. Обвинувачені звертаються до прокурора з проханням закрити кримінальне провадження та подають у письмовому вигляді рапорт на командира частини про намір продовжити несення служби.
Згідно з даними реєстру, на цій підставі було закрито дев’ять справ за дезертирство та близько 140 справ за СЗЧ.
Як видно з проаналізованих справ, значна кількість військовослужбовців справді користується цією можливістю, адже більшість ухвал були прийняті в період жовтня та грудня.
Детальніше про те, як повернутися на службу після СЗЧ чи дезертирства, розбирала журналістка видання «20 хвилин» разом із вінницькою адвокаткою. Прочитати про це можна за посиланням:
Читайте також:
Двоє нових суддів на Вінниччині: хто вони та куди їх призначили?
Суди над тими, хто попереджає у месенджерах про ТЦК: чи є вироки на Вінниччині?
Вчителька з Тульчина вимагала від мами учня компенсацію моральної шкоди і сама «влетіла» на гроші
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Юрий ХристофоровПравильно одного садять за сзч другий виходить під заставу в 908000 до сраки така справедливість .
-
Альона БіряєваКонечно не карають бо їх нема за що карати що вони своє здоров'я поклали і командири злочині накази одавали це за цих я пишу що дійсно були напередових