Самовільне залишення військової частини: чи можна повернутись на службу і як?

Самовільне залишення військової частини: чи можна повернутись на службу і як?
  • Згідно з новим законом, військовослужбовці, які під час війни вперше самовільно залишили місце служби або вчинили дезертирство, можуть без наслідків для себе повернутися на службу.
  • Як це зробити — пояснює вінницька адвокатка.

Проблема самовільного звільнення з військової частини в Україні набрала великих обертів через цілу низку причин. Більшість людей пішли на СЗЧ з якихось нагальних сімейних проблем або через погане ставлення до них командування.

Самовільне залишення військової частини або місця служби може означати таке:

  • відмова військовослужбовця від продовження служби після закінчення строку служби;
  • безпідставний відхід військовослужбовця з військової частини або місця служби тривалістю до трьох діб;
  • нез’явлення військовослужбовця строкової служби вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, переведення або призначення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до трьох діб;
  • відмова військовослужбовця від виконання вказівок командира частини, що не суперечать вимогам законодавства та військових нормативних актів;
  • за самовільного залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також військовозобов’язаним та резервістом під час проходження зборів тривалістю до десяти діб;
  • за нез’явлення військовослужбовця вчасно на службу без поважних причин у разі призначення або переведення тривалістю до десяти діб;
  • за нез’явлення військовослужбовця з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб.

Останнім часом відбулось чимало змін на законодавчому рівні стосовно СЗЧ. У серпні 2024 Верховна Рада скасувала кримінальну відповідальність за дезертирство або самовільне залишення військової частини, якщо військовий зробив це вперше. За умови добровільного повернення на службу таку особу не будуть притягати до кримінальної відповідальності. 

Відео дня

21 листопада цього року до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» внесли зміни. Відповідно, військовослужбовці, які вперше СЗЧ, мають можливість знову повернутися на військову службу, не несучи при цьому кримінальної відповідальності. 28 листопада президент підписав закон про добровільне повернення на службу для тих військовослужбовців, які вперше самовільно залишили військову частину або дезертували.

Це шанс для людини реабілітуватися, а для війська отримати поповнення вже досвідчених бійців. Зробити це можна до 1 січня 2025 року. Військовослужбовцям продовжать дію контракту. Поновлять грошове, продовольче та інші види забезпечень. Також поновлять інші пільги та соціальні гарантії, які встановлені законодавством України.

Щодо військовослужбовців, які не повернуться до військових частин до 1 січня 2025 року, досудове розслідування здійснюватиметься у загальному порядку.

Що робити та куди звертатися військовому, який хоче повернутися на службу? Розповідає адвокатка Наталія Опольська.

— Військовослужбовець звертається у військову частину, де він проходив службу і заявляє про те, що він хоче повернутися. Він пише рапорт, із собою повинен мати паспорт і військовий квиток.

Як відбувається процедура поновлення на службі?

— Командир, не залежно від його бажання, має 72 години щоб видати наказ про продовження військової служби або контракту. Це залежить від того, чи військовий був мобілізований, чи був контрактником. З моменту видачі наказу про поновлення на службі відновлюється грошове та речове забезпечення.

Командир також протягом 72 годин повідомляє про повернення військового органи досудового розслідування і військову службу правопорядку. Це автоматично запускає процедуру закриття кримінального провадження.

Де військовий буде проходити службу?

— Командир здійснює організаційне та правове забезпечення повернення військового, але поновлений військовий проходити службу в тій частині вже не буде. Військовослужбовців, які повертаються, відправляють в резервні батальйони, звідки їх далі скерують для подальшого проходження служби в інші частини.

Яка відповідальність передбачена законом, якщо військовий не встигне повернутися на службу до 1 січня 2025 року?

— Щодо військовослужбовців, які не повернуться до військових частин до 1 січня 2025 року, досудове розслідування здійснюватиметься у загальному порядку  відповідно до Кримінального кодексу України. 

У разі відкриття кримінального провадження — його будуть розслідувати й надалі. За таке правопорушення передбачена відповідальність — від п’яти до десяти років позбавлення волі. У січні 2023 року Верховна Рада прийняла зміни і віднесла це правопорушення до особливо тяжкого злочину. Відповідно, суди не мають права давати військовослужбовцям, які вчинили СЗЧ, умовний строк. 

Чи зможе військовий залишитися в військовій частині яку залишив?

— Закон не містить прямої заборони. Ймовірно, якщо військовий позитивно зарекомендував себе, то така можливість буде надана командиром частини. Однак, як буде на практиці — поки невідомо.

Чи можуть відмовити військовому у можливості повернення на службу?

— Однозначно ні. Усі, хто до 1 січня виявить готовність повернутися,  будуть прийняті. Якщо військовому чинять перешкоди у поверненні, він повинен звернутися до вищестоящого командування  або повідомити на гарячу лінію Міноборони 1512. Також зараз є змога написати рапорт в додатку «Армія+», або звернутися з паперовим рапортом.

Адвокатка уточнила, що людина може скористатися шансом повернення на службу з СЗЧ тільки один раз і тільки тим, хто з цивільного життя прийшов до армії.

Також Наталія Опольська пояснила різницю між дезертирством та СЗЧ: дезертирство це теж самовільне залишення частини, але без бажання повернутися на військову службу, а СЗЧ — коли людина має бажання повернутися до служби і військова частина може їх прийняти. У людини продовжується контракт, вона отримує грошове матеріальне забезпечення і продовжує нести службу в повному обсязі.

Як пише спеціалізована прокуратура у сфері оборони центрального регіону, з бажанням служити далі після СЗЧ вже звернулися чотири тисячі військовослужбовців. Половина з них судами задоволена та повернулися до виконання свого конституційного обов’язку. Решта клопотань перебувають на розгляді в судах.

Також, за інформацією спеціалізованої прокуратури, за вчинення злочинів, передбачених статтею 407 (Самовільне залишення військової частини або місця служби) та 408 (Дезертирство) ККУ, вчинених в умовах воєнного стану, законодавством передбачене покарання не менше п'яти років позбавлення волі.

 

Читайте також:

Електронний чи паперовий? Що таке військово-обліковий документ і хто має право перевіряти

Чи обов'язково оформляти відстрочку в ТЦК, чи продовжується вона автоматично? Пояснюють адвокати

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Александр Логинов

    Нет никаких адвокатов,а есть адвокатесса,наберут малограмотных писак по обьявлениям

keyboard_arrow_up