Чому військові йдуть в СЗЧ? Проаналізували судові справи у Вінницькій області
- У Державному реєстрі судових рішень можна побачити, що з 2022 року на Вінниччині винесли 104 вироки за самовільне залишення військової частини (СЗЧ) або місця служби.
- Журналістка «20 хвилин» проаналізувала ці вироки та дізналася, які найчастіші причини СЗЧ серед військових та які покарання їм призначають.
СЗЧ — це коли військовий залишає місце служби без дозволу командира або без поважних причин. Такий злочин є кримінальним правопорушенням, і покарання за СЗЧ передбачає позбавлення волі строком від п’яти до десяти років (ст. 407 КК України).
Більшість військових знають про відповідальність за такі дії, але чому ж вони на це йдуть? Щоб з’ясувати ймовірні причини, вирішили проаналізувати Держреєстр судових рішень і дізнатися, як самі військові пояснюють свої вчинки. Для аналізу взяли вироки за період 2022—2024 років у судах Вінницької області.
Сімейні обставини
«Дружина перебувала в лікарні, а він доглядав двох малолітніх дітей»
Частою причиною СЗЧ є сімейні обставини, наприклад, хвороба рідних. Один із військовослужбовців залишив частину через хворобу дружини.
«Під час повернення з навчань до військової частини до нього зателефонувала дружина й повідомила, що захворіла. Він, нікого не попередивши, поїхав додому та не з’явився у військовій частині. Його дружина перебувала в лікарні, а він доглядав двох малолітніх дітей. Коли дружина повернулася з лікарні, він залишився вдома, допомагаючи їй», — зазначено у судовій справі.
Чоловік залишив частину 21 лютого 2022 року, тобто ще до початку повномасштабного вторгнення, а повернувся 27 травня 2022 року. В результаті його засудили до трьох років позбавлення волі, але вирок замінили на іспитовий строк тривалістю один рік.
«Мати перебувала на лікуванні, потрібно було доглядати бабусю»
Ще один приклад стосується справи в Теплицькому районному суді Вінницької області. Чоловік 26 липня 2022 року залишив службу через хворобу матері та необхідність догляду за бабусею.
Він самостійно повернувся на службу 18 вересня 2022 року. Йому призначили штраф у розмірі 42 500 гривень.
«Мусив доглядати лежачих бабусю та дідуся»
У Могилів-Подільському міськрайонному суді розглядалася справа військовослужбовця, який через хворобу бабусі залишив службу.
Чоловік був відправлений на ротацію у Могилів-Подільський, а 15 липня 2022 року — у відпустку, тоді поїхав до Костянтинівки Краматорського району Донецької області. Але у ці ж дні його бабуся, яка доглядала за хворим (лежачим) дідусем отримала інсульт.
«Оскільки батько обвинуваченого покійний ще з 1993 року, мати стосунки з сином та свекрами не підтримує, а дружина з неповнолітніми дітьми виїхала після повномасштабного вторгнення за кордон, то обвинувачуваний змушений був обирати між поверненням на військову службу і доглядом за хворими старими родичами, які фактично виростили його як батьки», — йдеться у судовій справі.
Відпустка у чоловіка повинна була тривати по 28 липня 2022 року. В результаті він не повернувся до частини і його вивели поза штат. В червні 2023 року він дізнався, що відносно нього відкрито кримінальне провадження і сам звернувся до слідчого ДБР.
Оскільки обвинувачуваний має двох дітей, віком три роки і п'ять років, які тимчасово, як біженці, мешкають за кордоном з дружиною. А також на даний час проживає лише з дідусем і є його опікуном, тому що бабуся померла в березні 2023 року, то чоловіку призначити покарання у виді позбавлення волі на строк п’ять років, яке замінили на іспитовий строк два роки.
Психологічна та моральна втома
«Не зміг морально та фізично повернутися в частину»
Ще однією з частих причин СЗЧ є психологічний стан військових. Так, у Вінницькому міському суді чоловік отримав рік іспитового строку за самовільне залишення частини.
Обвинувачуваний суду пояснив, що після повернення зі служби в частину, йому було надано два дні відпустки, після яких він мав повернутися для подальшого проходження служби.
«Однак, після пережитих подій під час виконання службових обов`язків, він не зміг морально та фізично повернутися назад в частину, тому був відсутній близько одного місяця, без будь-якого дозволу командира. В подальшому, до нього приїхали працівники поліції та забрали у відділок», — інформують у судовій справі.
«Тривалий час не бачив рідних»
Ще один військовослужбовець, який тривалий час перебував у зоні бойових дій і не бачив рідних, самовільно залишив місце лікування у шпиталі. Його засудили до шести місяців тримання у дисциплінарному батальйоні.
«Він військовослужбовець. На той час він проходив військову службу, перебував у зоні бойових дій. Внаслідок отриманого поранення він проходив лікування у шпиталі, а потім проходив військово-лікарську комісію. Оскільки він тривалий час не був у відпустці та не бачив своїх рідних, то вирішив поїхати до матері. Після цього він тривалий час перебував за місцем проживання його матері», — йдеться у справі.
Погане лікування
«Не отримав належного лікування»
Гайсинський районний суд виніс вирок військовослужбовцю, який не повернувся на службу з лікувального закладу. Свої дії обвинувачуваний пояснив тим, що не отримав належного лікування.
«Обвинувачуваний отримав ушкодження свого здоров`я під час виконання бойових завдань, після направлення його до шпиталю не отримав належного лікування, а тому без відома свого командира не повернувся в частину, проходив лікування у медичних установах», — зазначають у справі.
Чоловіка засудили до п’яти років позбавлення волі, але звільнили від відбування покарання, встановивши трирічний іспитовий строк.
Варто зауважити, що усі обвинувачені визнавали свою вину, що вплинуло на рішення судів щодо заміни реальних термінів покарання на іспитові строки або штрафи.
Таким чином, дізналися, що часто рішення самовільно залишити частину, військові приймають через сімейні обставини або психологічний та фізичний стан. Також, наголосив, що є ряд справ, у яких військовослужбовці визнавали свою провину, але не надавали пояснення своїм діям.
Читайте також:
Вчителька з Тульчина вимагала від мами учня компенсацію моральної шкоди і сама «влетіла» на гроші
Нові судді Вінниччини: хто отримав призначення і які мають зв’язки та статки?
Мобілізація замість в'язниці: як уникають покарання хабарники?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Anny
꧁༺ 𝓐𝓵𝓮𝔁𝓪𝓷𝓭𝓻𝓸𝓼 reply Anny
Максим reply ꧁༺ 𝓐𝓵𝓮𝔁𝓪𝓷𝓭𝓻𝓸𝓼
꧁༺ 𝓐𝓵𝓮𝔁𝓪𝓷𝓭𝓻𝓸𝓼 reply Максим
Ihor reply Максим
Anny
Anny
꧁༺ 𝓐𝓵𝓮𝔁𝓪𝓷𝓭𝓻𝓸𝓼 reply Anny
Anny