Мобілізація замість в'язниці: як уникають покарання хабарники?
- Судові справи призупиняють, якщо обвинуваченого мобілізують — це наразі один із найпоширеніших способів уникнути покарання.
- Проаналізували реєстр судових справ та розібралися, у яких справах найчастіше обвинувачувані обирають мобілізуватися.
- Також розглянули ряд справ з корупціонерами та хабарниками Вінниччини.
Сьогодні на підставі статті 335 Кримінально-процесуального кодексу (КПК), якщо обвинувачений «був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період суд зупиняється судове провадження стосовно такого обвинуваченого до звільнення з військової служби».
Більшість таких мобілізацій — це спосіб виграти час та уникнути покарання. Відповідно до статті 49 Кримінального кодексу України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення правопорушення до дня набуття вироком законної сили минули певні строки, які залежать від тяжкості злочину.
У Держреєстрі судових рішень за 2022-2024 роки можна побачити, що на Вінниччині за цією статтею призупинили вже понад 900 справ.
З них найбільше пов'язані з крадіжками (стаття 185) — 276 справ. Значну кількість справ зупинили і за статтею 307 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів) — 55 справ. Ще відклали 51 справу за статтею 286 (порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами).
Проте, нас цікавили справи, порушені за статтею 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), або простіше — хабарників. Згідно з даними з реєстру, за цей період призупинили 11 таких справ. Про що саме вони були і яких випадків стосувалися?
Гніванська афера
Перша справа, на яку ми натрапили, стосується депутата Гніванської міської ради. Справу ведуть з 2020 року.
«Депутат однієї з міських рад Вінницької області, заручившись підтримкою міського голови та трьох пособників, двоє з яких є так званими кримінальними авторитетами, обіцяв підприємцю забезпечити голосування депутатами міської ради та ним особисто рішення щодо надання у користування 10 гектарів землі для здійснення підприємницької діяльності, — повідомляли у прокуратурі Вінницької області. — Крім того, вказані особи гарантували безумовне підписання міським головою прийнятого рішення та відповідного договору за неправомірну вигоду в сумі 100 тисяч доларів США».
При спробі отримати частину хабаря — 20 тисяч доларів США, за інформацією відомства, вказаних осіб затримали. Мова йде про депутата Бориса Швеця та трьох його посібників: Костянтина Комарова, Романа Весельського, Георгія Гюмюшлю.
З 2020 по 2021 рік відбувалися судові засідання, однак з початком повномасштабного вторгнення розгляд зупинився. Останнє перед війною засідання відбулося 7 грудня 2021 року, а наступне — 10 травня 2023 року. На ньому оголосили, що від т.в.о. начальника ВОТЦК та СП надійшло повідомлення про те, що один з обвинувачених призваний на військову службу за мобілізацією та направлений до військової частини, тож справу призупинили.
Далі, 25 січня суд відновив провадження. Проте обвинувачений не з'являвся на судові засідання. На останньому, яке відбулося 16 жовтня 2024 року, суд призначив привести обвинуваченого, а також отримати від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України інформацію, чи перетинав він державний кордон з 8 серпня 2024 року по теперішній час.
Нагадаємо, що нещодавно у Гнівані стався ще один резонансний скандал: заступнику мера Гнівані Віктору Гавришку вручили кілька підозр у справі про розкрадання міського бюджету.
«Липові» повістки
Ще одну справу корупціонера відкрили у серпні 2023 року. Командир відділення роти охорони пропонував військовозобов'язаним «купити» у нього частково заповнені бланки повісток, щоб предʼявляти їх представникам ТЦК як справжні. Таким чином чоловіки могли уникнути мобілізації. Після зустрічі зі «клієнтом» на заправці «ОККО» в місті Погребище сержанта затримали. 52-річний чоловік мав отримати 2000 доларів США за 68 підписаних та проштампованих бланків повісток.
Наразі відомо, що 9 травня суд задовольнив клопотання адвоката обвинуваченого про призупинення судового провадження, оскільки його клієнт продовжує військову службу і не може з'являтися на судові засідання.
Хабар, щоб «прикрити»
Ще одну справу призупинили у зв'язку з тим, що підозрюваного мобілізували, в червні 2022 року. Таке рішення прийняв Вінницький апеляційний суд. Справа перебувала в апеляції, оскільки в травні 2021 року в суді було доведено винуватість 31-річного співробітника кіберполіції та його колеги, 27-річного поліцейського, за частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України (одержання службовою особою неправомірної вигоди за невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, вчинене за попередньою змовою групою осіб, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди).
Прокурор довів, що в 2017 році інспектор відділу протидії кіберзлочинам у Вінницькій області Подільського управління кіберполіції спільно зі старшим інспектором цього ж відділу вимагали та отримали неправомірну вигоду від жительки Вінниці. Правоохоронці вимагали хабар у розмірі 50 тисяч гривень за непритягнення жінки до кримінальної відповідальності за шахрайство. Потерпіла звернулася із заявою до Вінницького управління ДВБ Нацполіції України, і обвинувачених затримали під час передачі грошей.
Їх засудили до шести років позбавлення волі з позбавленням права займати посади в правоохоронних органах строком на три роки, з конфіскацією майна. Проте згодом один з обвинувачених подав до Вінницького апеляційного суду, а під час розгляду справи був мобілізований, тому її зупинили.
Читайте також:
На Вінниччині у 2024 році винесли 151 вирок за корупцію. Які покарання отримували?
Скільки прокурорів у Вінниці мають інвалідність та отримують пенсію
Мери, заступники та директори: хто потрапив до реєстру корупціонерів на Вінниччині у 2024 році?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Marina
Георгій
Георгій
Сергій
Читач74 reply Сергій